Foto: Publicitātes foto
Šogad jau 12. reizi tradicionālajos Ābolu svētkos, kas notiks 7. oktobrī Dārzkopības institūtā Dobelē, tiks pasniegts augstākais augļkopības nozares apbalvojums – "Ābolu ordenis". Apbalvojums tiek piešķirts par augstu profesionālo meistarību, kas ir sekmējusi nozares atpazīstamību un attīstību.

Ābolu ordeņa kavaliere šogad ir uzņēmēja, SIA "Very Berry" vadītāja Gundega Sauškina, informē Dārzkopības institūta direktore Inese Ebele.

"Šodien mēs dzērveņu audzēšanu jau saucam par "tradicionālu" nozari un es esmu gandarīta, ka tas ir noticis ne bez manas līdzdalības. Tas prasīja divu gadu izpētes darbu, braucienu apkārt pasaulei pie citiem audzētājiem un garas, garas stundas sarunās ar zinātniekiem un agronomiem tepat Latvijā. Daudz ko sapratām un bijām gatavi rīkoties. Bijām pirmie Latvijā, kuri izveidoja purva lauku laistīšanas risinājumu," teikusi pati "Very Berry" vadītāja.

Latvijas Augļkopju asociācija ordeņa kavalieri raksturojot, augstu novērtē viņas ieguldījumu nozares attīstībā: "Viņa vada uzņēmumu, kas Latvijā augļkopības nozarē darbojas jau vairāk nekā 25 gadus un no nelielas ģimenes saimniecības pārtapis par nozīmīgu un vērā ņemamu Latvijas ogu audzēšanas un pārstrādes uzņēmumu. Tieši Sauškinas vadītais SIA bija pirmais, kas Latvijā sāka audzēt lielogu dzērvenes, kā arī sāka eksportēt Latvijas dārzu bagātīgās ražas dāsnās veltes, piedāvājot sulas Skandināvijas, Lielbritānijas un citu valstu iedzīvotājiem. Jāatzīmē, ka lielākā daļa Latvijas lielogu dzērveņu audzētāju savas prasmes ir apguvuši tieši Sauškinas vadībā."

Dārzkopības institūta un Dobeles novada pašvaldības augļkopības nozares apbalvojuma – "Ābolu ordeņa" – pasniegšana ir viena no būtiskākajām Ābolu svētku tradīcijām.

Jāatgādina, ka Dārzkopības institūts ir vadošais dārzeņkopības un augļkopības pētniecības centrs Latvijā, kas veic Baltijas ģeoklimatiskajiem apstākļiem piemērotu augu sugu selekciju, pēta videi draudzīgas audzēšanas sistēmas, izstrādā inovatīvus pārtikas produktus, veic bioloģisko pamatu pētījumus, kā arī rīko dažādus pasākumus un uzņem apmeklētājus ceriņu un augļu dārzā.

Bez tradicionālās ordeņa pasniegšanas, šogad Ābolu svētkos iecerētas arī dažādas citas aktivitātes. Paredzēts, ka lustīgāku noskaņojumu svētkos gādās Dobeles novada Kultūras pārvaldes Penkules Tautas nama kapela "LUSTE" kopā ar tautas deju kolektīvu, notiks arī radoši izglītojoša pastaiga "Ar otu dabā", kuras mērķis ir izglītot pasākuma dalībniekus par dabu un tajā notiekošajiem procesiem. Neizpaliks arī tradicionālais mājražotāju un amatnieku tirdziņš, ābolu un bumbieru izstāde un degustācija, kā arī profesionālas un vērtīgas Dārzkopības institūta zinātnieku konsultācijas augļkoku audzēšanā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!