Foto: Shutterstock
Šī gada pirmajos sešos mēnešos 313 bērni Latvijā atzīti par cietušiem noziedzīgos darījumos, un lielākā daļa jeb 59 procenti no viņiem kļuvuši par dzimumnoziegumu upuriem, liecina Valsts policijas statistikas dati. Vairumā (84 procentos) gadījumu dzimumnoziegumos cietušie bērni pāridarītāju ir pazinuši.

Starptautiskie pētījumi rāda, ka vidēji katrs devītais bērns kļūst par seksuālas izmantošanas upuri, un līdzīgi rādītāji ir arī apjomīgākajās aptaujās Latvijā. 2022. gadā apzināts, ka ar citu bērnu seksuāla rakstura darbībām vai komentāriem līdz 16 gadu vecumam saskārušies 56 procenti bērnu. Vienlaikus pieaug arī pāridarījumu skaits bez fiziskas saskares ar bērnu – ar komunikācijas tehnoloģiju starpniecību un pornogrāfisku materiālu aprites noteikumu pārkāpumiem.

Par piedzīvoto seksuālo izmantošanu bērni bieži vien klusē, jo izjūt kaunu, vainu un bailes. Dažkārt bērni ir pārāk jauni, lai saprastu, kas ar viņiem patiesībā notiek. Nereti viņi nezina, kā un kam par piedzīvoto pastāstīt. Tāpēc bērnu seksuāla izmantošana ir temats, kas bieži paliek apslēpts "starp rindiņām". Savukārt pieaugušajiem trūkst zināšanu par to, kādi ir reālie riski un kā par tiem runāt ar bērniem, un sarunas apvij mulsums.

Lai izglītotu sabiedrību par bērnu seksuālas izmantošanas riskiem, "Centrs Dardedze" 6. novembrī uzsāks informatīvu un izglītojošu kampaņu "Lasi starp rindiņām" ar atgādinājumu vecākiem – seksuālu izmantošanu var piedzīvot jebkurš bērns, bet mēs katrs varam rīkoties, lai šos riskus mazinātu. Lai to novērstu, tie jāpazīst un par tiem jārunā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!