Foto: Sergejs Skripa
Klajā laista latviešu video mākslinieka Edgara Trankaļa dokumentālā filma "Rucava – Rīga – Roma", kas aizraujošā un iedvesmojošā veidā atklāj filmas autora piedzīvojumu, 39 dienās vienatnē ar velosipēdu dodoties 3222 km garā, psiholoģiski un fiziski izaicinošā braucienā pa dažādas sarežģītības ceļiem un kalnu takām no Rucavas līdz Romai.

Atklājot pirmizrādi kinoteātrī "Splendid Palace", filmas idejas autors un galvenais varonis Edgars Trankalis dalījās pārdomās par to, kāpēc šī filma jānoskatās ikvienam: "Tās mērķis ir iedvesmot, aizraut un motivēt ikvienu kļūt par aktīvākiem un domājošākiem cilvēkiem, kas gatavi izvirzīt sev augstus mērķus un cīnīties par to sasniegšanu. Parādīt, ka jebkurš cilvēks spējīgs sasniegt neticamas un izaicinošas virsotnes, ja vien ir gatavs tām pilnībā nodoties un nepadoties pie pirmām neveiksmēm vai šķēršļiem. Nav svarīgi izvēlētā mērķa forma vai veids. Tas var būt kā sportā un biznesā, tā mākslā un zinātnē. Vai jebkurā citā izvēlētā jomā. Iespējams ir viss – galvenais ir nebaidīties, gribēt un darīt."

Filmas sižetā Edgars Trankalis 2021. gada 1. jūnijā izbrauca ar velosipēdu no savu vecāku mājām Rucavā un viens pats devās izaicinošā braucienā ar vienu vienīgu mērķi – sasniegt Romu 40 dienu laikā. Viņa maršruts bija apzināti veidots tā, lai vienlaicīgi gan pārbaudītu savus spēkus, gan baudītu neaizmirstamus skatus. Ceļš veda gan pa asfalta un smilšu ceļiem, gan kalnu takām un taciņām.

Šo braucienu daudz grūtāku padarīja tas, ka autors bija apņēmies viens pats to visu arī iemūžināt. Lai saglabātu manevrētspējīgu un pēc iespējas vieglāku velosipēdu, Trankalis apbruņojās tikai ar dažām maza izmēra kamerām un dronu.

"Tas ir stāsts par uzdrīkstēšanos, savu spēku pārbaudīšanu un drosmi šāda izaicinājuma pieņemšanā. Būt vienatnē, risināt dažādas konfliktsituācijas, vienlaikus saglabājot psiholoģisko noturību un ticību saviem spēkiem – tas bija liels izaicinājums. Taču filma parāda, ka jebkas ir iespējams. Šis stāsts, manuprāt, ir lielisks piemērs kā sasniegt izvirzītos mērķus un kļūt par daudz spēcīgāku un nosvērtāku cilvēku," stāsta Trankalis.


Sajūsmu pēc filmas noskatīšanās neslēpa arī virkne sabiedrībā zināmu cilvēku. Reklāmas speciālists Ēriks Stendzenieks saka: "Skatoties Edgara filmu, man godīgi jāatzīst: es divas stundas sēdēju sasprindzis uz krēsla pašas maliņas. Jā, esmu izslavēts kritiķis, kurš drupās sagraus ikvienu paštīksmināšanās mēģinājumu, kam nav seguma, kas ir virspusīgs. Šajā gadījumā manas izslavētās iznīcinātāja spējas palika nepielietotas. Paldies Edgaram, ka kārtējo reizi mana uzmanība izlauzās no zelta zivtiņas piecu sekunžu uzmanības līdz pat divām stundām."

Žurnālists un dokumentālo filmu autors Sandijs Semjonovs: "Filma, kas noteikti ir jāredz, lai saprastu, ka neiespējamais ir iespējams. Es uz šo skatos ne tikai kā ceļotājs, bet arī kā filmu autors. Viens ir aizmīties līdz Itālijas vidienei, bet pavisam kas cits šo piedzīvojumu pašam dokumentēt un filmēt. Tas prasa lielu uzņēmību un nopietnu plānu. Filma ir izdevusies."

Savukārt režisors Pauls Timrots vērtē: "Katram jaunībā ir bijis sapnis – aizbraukt tālu, tālu ar velosipēdu! Tikai retais to piepilda, bet tikai viens to nofilmē un iedvesmot citus – Edgars Trankalis! Edgars ir cilvēks – orķestris, kurš spējis nobraukt 100 kilometrus dienā, paralēli filmējot neticami skaistus kadrus un publicējot saturu sociālajos tīklos."

Filmas pirmizrādi apmeklēja plašs skatītāju loks, tostarp Armands Simsons, Gacho jeb Gatis Irbe, profesionāls velobraucējs Toms Alsbergs, fizioterapeits, kurš pus gadu Edgaru gatavoja braucienam, stiprinot dziļos muskuļus, Robins Dedzis, uzturzinātniece, skriešanas trenere Anita Siliņa Kažemāka, Ēriks Stendzenieks, Pauls Timrots, Dienvidkurzemes novada priekšsēdētājs Aivars Priedols un citi.

Filmas "Rucava – Rīga – Roma" TV pirmizrāde būs skatāma 20.novembrī pulksten 16 LTV7. Filmu pēc tam varēs redzēt arī LMT straumē un arī tiešsaistē par brīvu. Pēc tam būs pieejama arī 4k versija "YouTube" ar subtitriem angļu valodā.

Filmas tīzeri var aplūkot šeit, savukārt vairāk informācijas par filmu vari atrast šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!