Foto: Privātais arhīvs

Svētdienas pēcpusdienā četru draudzeņu kompānijā dodamies uz pašu Kurzemes viduci, saimniecību "Kangari", kur, kā rakstīts internetā, esot vīngliemežu ferma ar iespējām tos arī degustēt. Nonākot Tukuma novada Cēres pagastā, mūs sagaida saimniece Antra Gaisa, kura nepiespiestā atmosfērā pastāsta visu par un ap gliemežiem, par fermas izveidi, par vīngliemežu uzturvērtību, par to, kā tos gatavo Burgundijas gaumē, un visu, visu pārējo. Antras sacītais, proti, ka 10 gliemežu filejas uzturvērtības ziņā ir pielīdzināmas kilogramam liellopa gaļas, mūs pārliecina – vismaz viens gliemezis ir jānogaršo! To, vai tie mums garšoja, uzzināsi turpinājumā!

Viesmīlīgā saimniece Antra Gaisa ikdienā uzņem ekskursantus, tiem labprāt piedāvājot arī savas ģimenes iemīļotos ēdienus, tur rūpi par pirtiņu un viesu nakšņošanas iespējām. Un ir mājražotāja. Saimniecībā "Kangari" (no Rīgas nieka 100 kilometri) top veselīgi našķi no pašu audzētiem augļiem un ogām – tiek ražoti žāvēti āboli, bumbieri, rabarberi, ķirbji, cidonijas, dzērvenes, kā arī sīrupi, ievārījumi un čatniji. Šeit visu var nogaršot un arī iegādāties!

Antra, pastāstiet, lūdzu, kā nonācāt līdz gliemežu fermai un gliemežu degustācijas piedāvāšanai viesiem!

Es neatceros, pirms cik gadiem tas bija, aptuveni 15, 16, kad daudzi sāka Latvijā ļoti popularizēt šo biznesu. Proti, stāstīja, ka šis būs baigi labais papildu ienākums laukos, daudz darba nebūs, bet labi varēs nopelnīt. Turklāt es zināju, ka vīngliemeži ēd tikai zāli, un man likās – būs labi! Zāli apēdīs, naudu man pēc tam samaksās, jāpļauj nebūs... Ļoti brīnišķīgi! Bet nekas nav tik rožaini. Man nekad neviens par viņiem neko nav samaksājis, un zāli, kā jūs redzat, viņi arī neapēd.

Pašā sākumā, kad tas viss aizsākās, es nebiju vienīgā, kas uzķērās uz šī aicinājuma, tad tika izveidotas 189 audzētavas. Bija pat gliemežu audzētāju asociācija. Taču ilgāk par diviem gadiem tā nenoturējās! Bija arīdzan uzņēmums Latgalē, kas gatavoja konservus ar uzrakstu "No Latvijā audzētiem vīngliemežiem". Tagad nekā no tā vairs nav.

Šajā aplociņā mitinās jūsu vīngliemeži? Es pareizi saprotu, ka šie ir tie paši gliemeži, kurus cilvēki tagad iet lasīt un nodod?

Jā, šajā aplociņā ir mans "ganāmpulks". Patiesībā šāds laiks vīngliemežu lasītājiem it nemaz nepatīk. Un viena iemesla dēļ – tāpēc, ka ir izaugusi zāle un viņus ir grūti ieraudzīt. Meklētāji viņus meklē tikai tik ilgi, kamēr nav zāles, proti, kamēr nav vajadzīga nekāda piepūle. Garākā zālē viņus vienkārši samin. Bet līdz maija beigām, kamēr zāles teju nav, viņus arī lasa, bet var lasīt vēl līdz jūlija vidum.

Bet vienu kulīti jau nevedīs uz Lietuvu...

Viņi jau pat vairs neiepērk! Lasīt teorētiski var līdz jūlija beigām, augustā jau vairs ne, jo tajā brīdī, kad gliemezis sāk domāt par iešanu gulēt (iet gulēt septembra beigās), viņam ir jāsavāc noteikta kalcija porcija.

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!