Foto: PantherMedia/Scanpix
Pēc mazuļa nākšanas pasaulē viens no jautājumiem, kas nodarbina jauno māmiņu – kā ātrāk atgūt iepriekšējo ķermeņa formu. Pirms ko sākt aktīvi darīt, vispirms jāatgūstas pēc dzemdībām.

Kad es atgūšu iepriekšējo ķermeņa formu?

Šo jautājumu sev uzdod visas sievietes pēc dzemdībām. Vēlme izskatīties labi ir mūsdienu fenomens, ko veicina bildes žurnālos. Arī Keita Midltone mēnesi pēc prinča dzemdībām atkal izskatās lieliski. Ar reālo pasauli šīm bildēm ir diezgan maz kopīga, jo prominencēm un modelēm ir auklītes, palīgi un pavāri, kas gatavo īpaši veselīgas maltītes un ļauj māmiņai atpūsties, izgulēties un atrast brīvu brīdi sportam. Realitāte ir cita – grūtniecība un dzemdības 9 mēnešu laikā sievietes ķermeni ir ļoti izmainījušas, tāpēc arī atgriešanās vecajā formā nenotiks pāris nedēļu laikā. Vispirms sevi jāpaslavē par jau paveikto – bērna laišanu pasaulē, un jāļauj dažas nedēļas pēc radībām atpūsties.  Turklāt ne tikai fiziski, bet arī emocionāli. Pasakiet paldies savam ķermenim, tas ir izturējis visus šos 9 mēnešus ilgušo garo ceļu kopā ar jums!

Kad var sākt vingrot pēc dzemdībām?

Fiziskus vingrinājumus var veikt jau pirmajā pēcdzemdību nedēļā. Sāciet ar vienkāršiem vingrinājumiem, piemēram, no rīta pamostoties pēc kārtas izvingriniet kājas, tās paceļot un nolaižot.  Fizioterapeiti neiesaka vienlaikus celt augšā abas kājas, jo tādējādi pārāk tiek iestiepti iegarenie vēdera muskuļi, kas grūtniecības laikā ir bijuši stipri izstaipīti. Sāniski izripinieties no gultas, tādā veidā aktivizējot vēdera sānu muskuļus. Neliecieties pārāk strauji.  Prasiet padomus vecmātei un fizioterapeitam iegurņa pamatnes muskuļu stiprināšanai. 

Piesardzīgi ar pietupieniem!

Ir eksperti, kas uzskata, ka pietupieni, kas ir labs veids sēžas muskuļu stiprināšanai, pēc uzreiz dzemdībām nav ieteicami. Pietupieni nenāk par labu iegarenajiem vēdera muskuļiem, jo veidojas tā saucamā diastāze, proti, starp vēdera iegarenajiem muskuļiem veidojas sprauga, kas rada trūces vai brukas. Veicot vingrinājumus, pietupiena brīdī šie muskuļi tiek stiprināti, toties uz leju virzienā uz iegurņa pamatni tiek bīdīti iekšējo orgāni. 

Kādi vingrinājumi ir vispiemērotākie?

Vienkārši un droši ir tā saucamie pretestības vingrinājumi, kas neagresīvi stiprina iestieptos muskuļus. Piemēram, nolieciet uz grīdas spilvenu, apgulieties uz tā ar vēderu un mēģiniet piespiesties zemei pēc iespējas ciešāk. Neaizmirstiet stiprināt arī citas muskuļu grupas, jo izmaiņas piedzīvojis ne tikai vēders. Uzmanīgi vingriniet muguras, sānu, iegurņa muskuļus. 

Vai mazāk ir labāk?

Sākumā – jā! Pat ikdienas pastaigas ir fiziska nodarbe. Taču lai stāvētu, noturētu ķermeni vertikāli, kustētos un skrietu, ir jāpārvar zemes gravitācija. 
Pirmās divas nedēļas pēc dzemdībām sievietei nebūtu vēlams pārāk daudz laika pavadīt stāvot vai staigājot, jo pēc dzemdībām dzemde joprojām ir kilogramu smaga (normāli tās svars ir apmēram 80 grami) un staigājot, tā spiež uz iegurņa pamatni. Tāpēc sākumā lielisks fiziskās aktivitātes veids ir elpošana vingrinājumi guļus. Pat runāšana, dziedāšana, svilpošana un jebkuras skaņas, kas nodarbina vēdera muskulatūru,  pirmajās pēcdzemdību dienās ir pilnīgi pietiekama. Pie katras izelpas vēdera sienas muskuļi tiek nostiepti un nodarbināti.

Kādas ir pēcdzemdību atveseļošanās vingrinājumu alternatīvas?

Austrumnieciskās vēderdejas ir pats piemērotākais kustību veids sievišķīgās figūras atgūšanai, ja sports jūs nevilina. Vēderdejas ir lielisks treniņš vēdera un iegurņa muskulatūras nostiprināšanai, to laikā ir pareizi jāelpo un vienmērīgi jānodarbina visi vēdera muskuļi. Eksperti atzīst, ka vēderdejas ir noteikti labs papildinājums pēcdzemdību atveseļošanas procesā, tomēr tās pilnībā nevar aizstāt arī citus vingrinājumus. Joga, cigun vingrojumi un pilates ir vēl viena laba alternatīva tradicionālajam sportam pēc dzemdībām. 

Kad var sākt vingrot pēc ķeizargrieziena?

Veicot ķeizargriezienu, iegurņa pamatne netiek izstiepta, kā tas notiek dzemdībās, toties tiek pārgriezti seši audu slāņi. Ir traumēti nervi, vēderu sienas muskuļi vairs nesaņemt impulsus un, kamēr nav beidzies dzīšanas process, parastie vingrojumi nav efektīvi. Par vingrinājumiem pēc ķeizargrieziena jākonsultējas ar ārstu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!