Foto: Scanpix
Latvieši savā būtībā ir diezgan māņticīga tauta - labāk visiem pateikt pēc iespējas vēlāk, ka gaida bēbi, lai nenoskauž, nedrīkst grūtniecības laikā redzēt uguni un pieskarties sejai, tad tur būs ugunszīme un tā tālāk. Cik gan šādās māņticībās ir patiesība, cik izdomas, lasi apkopotajā mītu un patiesību krātuvītē. Apkopoti izplatītākie kļūdainie priekšstati un skaidrojumi, kāpēc tā nav.

Vai katrs bērns māmiņai "atņem" pa zobam?

Nē! Iespējams, ka kādreiz tā arī bija, bet mūsdienās, zobus rūpīgi kopjot un ēdot pilnvērtīgu uzturu māmiņai nav jābaidās tos zaudēt. Senāk tas tiešām tā bija, jo nepilnvērtīgi ēdot grūtnieces cieta no kalcija trūkuma, kas varēja nodarīt kaitējumu zobiem. Protams, arī mūsdienās sievietēm hormonālo izmaiņu dēļ smaganas kļūst mīkstākas un asiņo. Tieši tādēļ grūtniecēm vajadzētu īpaši pievērst uzmanību mutes higiēnai.

Orgasms var izraisīt dzemdības

Nē, tā nav. Kamēr sievietei grūtniecības laikā nav asiņošanas vai spontānā aborta draudi, tikmēr droši var nodarboties ar seksu. Orgasma laikā dzemde saraujas, tomēr ja dzemdību datums nav aiz durvīm, šīs kontrakcijas nevar izsaukt dzemdības. Kā tad ar dzemdību kontrakciju izraisošo vielu - prostaglandīnu, ko satur sperma? Tās koncentrācija spermā ir pārāk niecīga, lai izsauktu dzemdības pirms noteiktā laika.

Daži vīrieši izjūt viltus grūtniecību, tai laikā, kamēr viņu partneres ir stāvoklī

Tieši tā! Šādi vīrieši pat pieņemas svarā, īpaši vēdera rajonā. Ceturtā daļa topošo tēvu cieš no simptomiem, kurus var salīdzināt ar sievietes grūtniecības pazīmēm: galvassāpēm, nelabu dūšu, vēdera pūšanos un pieņemšanos svarā. To sauc par „grūtniecības sindromu", ko iespējams, izraisa sievišķās seksuālās smaržas. Pētnieki uzskata, kā šādi tēvi vēlāk ir daudz rūpīgāki un iejūtīgāki.

Ja grūtniece turpina valkāt ciešus džinsus par spīti tam, ka ir parādījies puncītis, viņa samazina bērnam skābekļa padevi

Nav tiesa, šauras bikses noteikti rada diskomfortu pašai sievietei, tomēr bērnam nekas nenotiek. Mazulīti no spiediena sargā augļūdens, bet nabassaite, kas apgādā bērnu ar skābekli, ja mammas bikšu josta ir stingri ap vēderu, noteikti necieš.

Ja grūtniece ēd asus ēdienus, tad augļūdens kļūst kodīgs un dedzina bērna acis

Nē, tā nav! Iespējams, ka pēc dzimšanas mazulis būs kārāks uz asiem ēdieniem.. Apmēram stundu pēc ēšanas, ēdiena aromāti nokļūst augļūdenī un tas „bagātinās ar garšvielām". Garšvielu molekulas ceļo caur nabassaiti no mātes asinsrites sistēmas uz bērna asinsrites sistēmu. Pēc neilga mirkļa bērns ar ādu šos aromātus atkal „atdod" augļūdenim. Bērniem pat patīk garšvielām bagāti ēdieni, jo jau ap 20. nedēļu bēbītīm ir uz mēles un augslejām trīsreiz tik daudz garšas kārpiņu kā pieaugušajam gardēdim.

Ja grūtniece nobīstas un tad aizskar seju, bērns šajā vietā iegūst sarkanu pleķi

Nē, tā ir tīrākā māņticība, protams, mazais var sabīties, ja no galda uz grīdas nokrīt un ar lielu troksni saplīst šķīvis, tomēr nekādas dzimumzīmes vai pleķus no sabīšanās bērns dabūt nevar. Dzimumzīmes ir mazi pleķīši, kas veidojas no pigmentu veidojošām šūnām. Bez tam - dzimumzīmes ir katram cilvēkam.

Grūtnieces dod priekšroku rozā un citiem gaišu toņu apģērbiem

Tieši tā! Pat sievietes, kuras pirms grūtniecības ir valkājušas tikai tumšas drēbes, kļūstot par topošo māmiņu dod priekšroku rozā un lillā krāsai.

Šveiciešu pētījums ir pierādījis: Visā pasaulē grūtnieces dod priekšroku lillā un rozā krāsai, pat ja viņām mīļākā krāsa ir pilnīgi cita. Psihologi uzskata, ka krāsas izvēle atspoguļo sievietes īpašo emocionālo stāvokli. Violetā krāsa simbolizē pārmaiņas, bet rozā - cerības. Mierinājums partneriem, kuriem rozā un lillā netīk: jau 48 stundas pēc dzemdībām, sieviešu gaume atgriežas vecajās sliedēs.

Ja māmiņa grūtniecības laikā ir bēdīga, arī mazulis ir bēdīgs

Nē, tā nav. Protams, ja mamma sirgst ar depresiju, tas jau ir cits stāsts, bet ja gadās, ka grūtniece ik pa mirklim vienkārši ir saskumusi un bēdīga, tas pilnīgi nenozīmē, ka arī bērns pēc tam būs melanholisks. Protams, bebītis jūt, ka māmiņai neklājas pārāk labi, tomēr tiklīdz viņas garastāvoklis uzlabojās, mainās māmiņas adrenalīna daudzums asinīs.

Gaidot otro bēbi, vēders aug ātrāk

Nē, tā nav! Sievietēm bieži vien ir sajūta, ka  vēders aug ātrāk, jo šoreiz viņas jau zina, kam jāpievērš uzmanība. Pierādīts ir tikai tas, ka caurmērā otrie bērni ir lielāki nekā viņu vecākie brāļi un māsas, tomēr tas neietekmē māmiņas svara pieaugumu.

Grūtniecība var izdziedēt dažādas saslimšanas

Jā! Grūtniecība nepalīdzēs atrisināt hroniskas saslimšanas, tomēr tādas kaites kā olvadu iekaisumi, dzemdes endometrioze un ādas problēmas grūtniecības laikā „liek sievieti mierā". Arī tādas saslimšanas kā reimatisms un astma grūtniecības laikā nav tiks saasinātas.  Izrādās, ka pat multiplās sklerozes pacientēm grūtniecības laikā ir mazāk lēkmes. Tas, ka veselības uzlabojumi ir tieši grūtniecības laikā, un diemžēl, pēc bērna piedzimšanas tikpat ātri viss atgriežas vecajās sliedēs, ir saistīts ar izmaiņām hormonālā sistēmā. Endometrioze regresē, jo sievietei grūtniecības laikā nav menstruāciju.

Grūtniecības laikā kājas izmērs palielinās par vienu numuru

Tieši tā! Grūtniecības laikā ķermenī veidojās palielināts asiņu un ūdens daudzums. Tomēr ķermeņa šķidrumu cirkulācija  ir palēnināta, tieši tādēļ šķidrums uzkrājas kājās. Īpaši grūtniecības beigu daļā sievietes pamana, ka vairs neder visas kurpes. Tā kā pēc grūtniecības liekais šķidruma daudzums tiek no organisma izvadīts, nav nepieciešamība mīļākās kurpes izmest, pēc kāda laika tās atkal derēs!

Pēdējās nedēļās pirms dzemdībām sievietei uzrodas milzīga vēlme visu tīrīt un kārtot

Tieši tā! Vēlme tīrīt māju un iekārot bērnistabu ir saistīta ar dzīvnieku pasauli - ligzdas vīšanu! Tomēr māmiņām vajadzētu atcerēties, ka pēdējās nedēļas pirms dzemdībām nevajadzētu kāpt uz trepēm, stiept kastes vai noņemties ar smirdošām krāsām - to mierīgi var darīt arī jaunais tētis!

Smalkām sievietēm bērni biežāk guļ ar dupsi pa priekšu

Nē, tā nav taisnība! Kad un vai bērns mammas puncī apgriežas, nav atkarīgs no grūtnieces iegurņa izmēra.  32. grūtniecības nedēļā 9 no 10 bērniem guļ jau pareizi. Pārējie 5% mazuļu  pagriežas pareizi līdz dzemdībām. Pārējie, kuri neapgriežas, paliek ar dupsi pa priekšu, tomēr tas iespējams ir saistīts ar dzemdes formu vai placentas stāvokli.

Meitenes parasti dzimst vēlāk

Pareizi, tīri statistiski skatoties, meitenes dzimst trīs reizes vairāk pēc noteiktā dzemdību datuma nekā puikas. Tikai 4 % jaundzimušo nāk pasaulē tieši noteiktajā dzemdību datuma dienā, bez tam - neatkarīgi no dzimuma. Tīri statistiski skatoties, puisīšu dzemdības ilgst ilgāk, kas saistās ar to, ka puisīšiem ir lielāks galvas izmērs nekā meitenēm.

Ja mammai bija grūtas dzemdības, tāpat būs arī meitai

Nē, nav taisnība. Dažos atsevišķos gadījumos, ja mātei un meitai ir ekstrēmi mazs iegurnis, abām ir nepieciešams ķeizargrieziens, bet grūtas vai vieglas dzemdības nav ģenētiski pārmantojamas. Tā kā dzemdību norise parasti ir māmiņas „galvā", tad , ja viņas māte ir sūdzējusies, cik dzemdības ir grūtas, arī meitai tas var iesakņoties apziņā, tādēļ tīri psiholoģiski meitai ir vieglāk, ja māte stāsta par dzemdībām kā par kaut ko brīnišķīgu.

Ja uz muguras ir tetovējums, tad nav iespējama epidurālā anestēzija

Tieši tā, vairāki anesteziologi izvairās no epidurālās anestēzijas, ja māmiņai ir uz muguras tetovējums, jo krāsas pigmenti var nokļūt ķermenī. Tā kā nav izpētīts, kāda ietekme ir tetovējuma krāsai uz ķermeni, daudzi ārsti nevēlas uzņemties šo risku.

Bērniņa gaidīšana ilgst deviņus mēnešus, tieši tikpat daudz laika nepieciešams, lai māmiņa atgūtu savu iepriekšējo ķermeņa formu.

Tieši tā. Līdz tam, kamēr māmiņa atbrīvojas no liekajiem kilogramiem un kamēr āda atgūst iepriekšējo elastību, nepieciešams kāds laiks. Protams, sporta nodarbības šo procesu paātrina.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!