Fоtо: PantherMedia/Scanpix
Tu savu mazuli vari zīdīt dažādos stāvokļos un pozās. Svarīgi, lai tu pati zīdīšanas laikā justos ērti un atbrīvoti. Izmēģini un atrodi sev pašu piemērotāko veidu. Par šūpuļa, futbolbumbas un citiem satvērieniem jaunās mammas Veselības ministrijas izdotajā materiālā "Zīdīšanas ABC" izglīto vecmāte Antra Kupriša.

Par klasisko zīdīšanas pozīciju tiek uzskatīts tā dēvētais šūpuļa satvēriens, kad bērna galviņa atbalstās pret elkonī saliektu māmiņas roku. Kā atzīst vecmāte, šī pozīcija pirmajās nedēļās pēc dzemdībām nemaz nav tik ieteicama, jo bērniņa muskulatūras koordinācija vēl nav pietiekami labi attīstīta, lai viņš pats pavisam viegli, bez palīdzības satvertu krūti. Mazulim nepieciešama tava palīdzība, bet ir ļoti grūti precīzi virzīt viņa galviņu pretī krūtij, izmantojot tikai rokas apakšdelmu. Agrāk vai vēlāk šo pozīciju tomēr izmanto visas māmiņas, it īpaši zīdot savus mazuļus dienā.

Agrīnajai zīdīšanai vairāk piemērota ir šķērssatvēriena pozīcija, kad bērns tiek turēts ar pretējo roku, tā lai tā atrodas starp mazuļa lāpstiņām un plauksta balsta bērniņa kaklu un galvu. Tad ar plaukstas palīdzību galviņu var viegli virzīt pretī krūtij. Vispirms ērti apsēdies. Ja tu sēdi gultā, tad aiz muguras aizliec spilvenu. Ja iespējams, labāk sēdi krēslā ar roku atbalstiem, bet klēpī ieliec vienu vai divus spilvenus tā, lai mazulis guļot uz tiem, būtu krūts augstumā. Vari izmantot arī zemu soliņu kājām.

Ja tu vēlies zīdīt ar labo krūti, tad satver bērnu šķērssatvērienā ar kreiso roku, bet ar labo turi krūti tā, lai īkšķis būtu virs krūts, bet pārējie pirksti zem tās. Mazliet saspied krūti tā, lai izveidojas U – veida forma, un bērnam būtu vieglāk to satvert. Ar šādi satvertu krūti, mēģini ierosināt bērniņa krūts meklēšanas refleksu, maigi kairinot viņa vaidziņu. Pēc tam ar krūts galiņu pieskaries mazuļa lūpām, un, tiklīdz viņš plati atver muti, ar kreiso roku virzi bērnu tieši pretī krūtij. Labo roku no krūts atlaid tikai tad, kad bērns to ir pareizi satvēris un uzsācis zīšanu. Ja krūts ir liela un smaga, iespējams, ka to vajadzēs atbalstīt visu zīdīšanas laiku. Turpretī, ja tavas krūtis ir mazas, un atbalsts nav nepieciešams, tu lēnām vari samainīt rokas un zīdīšanu turpināt "šūpuļa" satvērienā.

Ja tev ir bijusi ķeizargrieziena operācija un tu baidies turēt mazuli tieši pretī brūcei, ja tavas krūtis ir ļoti lielas, ja tu baro priekšlaicīgi dzimušu bērniņu, vai, ja tev ir dvīņi, tad visieteicamākā tev ir tā sauktā futbolbumbas satvēriena pozīcija. Ērti apsēdies krēslā ar roku atbalstiem un blakus sev noliec spilvenu. Atbalsti bērnu pret roku pussēdus pozīcijā ar seju pret tevi un dibenu uz krēsla aizmugures pusi. Tava roka lai atbalsta mazuļa muguru, kaklu un galvu. Bērna galvai jāatrodas krūts augstumā. Ar otru roku satver krūti un līdzīgi kā pie iepriekšējās pozīcijas ierosini mazuli atvērt muti, satvert krūti un uzsākt zīšanu.

Sānguļas pozīcija. Tā ir ērta pēc ķeizargrieziena operācijas vai, ja tev nav ieteicams sēdēt, kā arī tad, ja bērns ir miegains un negribīgi uzsāk ēšanu pie krūts vai arī pēc zīdīšanas viņš vēl ilgi paliek nomodā. Ļoti ērta šī pozīcija ir nakts zīdīšanas reizēs. Bērns guļ tev cieši klāt, vēders pret vēderu. Saliecot roku tajā pusē, kur guļ bērniņš, vari izveidot viņam ērtu "iedobīti". Bērna pielikšana pie krūts ir līdzīga kā iepriekšējās pozīcijās.

Pie ikvienas zīdīšanas pozīcijas vajadzētu ievērot sekojošus noteikumus:

  • novieto mazuli tik tuvu savam ķermenim, lai tavs krūts galiņš atrodas viņa mutes tuvumā. Bērns tūliņ sajutīs tavas ādas un piena smaržu, un tas, savukārt, ierosinās meklēšanas un zīšanas instinktus;
  • tavam un bērniņa vēderiem jābūt vienam pret otru;
  • pavēro uz kuru pusi vērsts krūts gals, lai tam pielāgotu bērna stāvokli – pietiekami augstu vai zemu, pa labi vai pa kreisi;
  • bērns jāvirza pie krūts un nevis otrādi;
  • lai bērnam būtu ērta elpošana caur degunu, galviņai jābūt pavisam nedaudz atliektai atpakaļ, un zodiņam cieši piespiestam pie krūts;
  • ja tavas krūtis ir ļoti lielas un smagas, tad tās drīkst atbalstīt vai nu, ar roku aptverot krūti, kad īkšķis atrodas krūts virspusē labi tālu no krūts gala un pārējie pirksti ir zem krūts, vai arī, pirkstus novietojot pret ribām pie krūts pamatnes;
  • nekad neturi krūti divos pirkstos ("šķēru princips"), jo tā tiek kavēta brīva piena plūsma krūtī un tavi pirksti traucē bērnam pietiekami labi satvert krūti.

Daudzām māmiņām ātri izdodas pareizi pielikt savu mazuli pie krūts un uzsākt sekmīgu zīdīšanu. Tomēr, ja neesi īsti pārliecināta par savu prasmi, jautā pēc padoma. Zīdīšanas konsultanti darbojas visā Latvijā, padomus vari lūgt arī "Cālis" forumā.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !