Fоtо: Shutterstock

Mobings jeb sistemātiski pāridarījumi pusaudžu vidū nav jauna parādība, tā ir bijusi sastopama jau kopš seniem laikiem. Skatoties no pieaugušā viedokļa, pāridarīšana pusaudžu vidū ir gan bezjēdzīga, gan nežēlīga, bet, diemžēl, tā ir bieži sastopama. Liela daļa no pieaugušajiem ar to ir saskārušies, paši būdami pusaudži.

Mācoties skolā, bieži klasē ir bijis kāds vai kādi, kas tiek izvēlēti par pāridarīšanas upuriem. Bieži tā ir nepiedienīgu iesauku izdomāšana, kas tiek mērķēta uz upura trūkumiem, kā arī sistemātiska pusaudža kaitināšana, gan verbāli, gan fiziski aizskarot viņu. Mūsdienās, attīstoties interneta videi, ir parādījušies jauni instrumenti, kā to iespējams īstenot, Rīgas pašvaldības veidotajam portālam "Veseligsridzinieks" norāda psihologs Krišjānis Zaremba.

Lai gan sākotnēji šķiet, ka ir viegli saprast, kas ir sistemātiska pāridarīšana pusaudžu vidū, kādā veidā tā izpaužas un kurš tiek izvēlēts par šīs pusaudžu uzvedības upuri, ne vienmēr tā atbilst stereotipiskam uzskatam, ka pāridarītājs ir vecāks puisis, kurš iekausta jaunāku vai mazāku klasesbiedru. Pāridarīšana pusaudžu vidū ir agresīva uzvedība skolas vecuma pusaudžu vidū, kas sevī ietver iedomātu vai reālu spēku disbalansu. Tā var izpausties dažādos veidos un formās, bet visās situācijās vienojošais ir gan pāridarītāja, gan upura, gan novērotāju klātbūtne.

Pāridarīšana sevī ietver uzvedību, kas nav pieņemama upurim, pret kuru tā ir vērsta. Pāridarīšanas situācijās kā pāridarītājs, tā upuris saprot, ka pāridarītājam ir lielāka vara/spēks noteiktā situācijā kā upurim, pat ja citi faktori abiem ir vienlīdzīgi. Pāridarītājs vai nu atkārto savu uzvedību pret upuri vai arī viņam ir iespēja to atkārtot. Pāridarīšanas sekas ir spēcīga emocionāla vai fiziska ietekme uz upuri.

Atkarībā no situācijas darīt otram pāri nozīmē otru pazemot, kaitināt, atklāt kādu citiem nezināmu lietu par otru, vai kādā citā veidā sāpināt viņu.

Kurš tiks izraudzīts par upuri

Fоtо: PantherMedia/Scanpix

Kuram just līdzi vairāk - upurim vai pāridarītājam

Fоtо: Shutterstock

Cik ilgi sāp pāridarījums

Ja netiek sniegta palīdzība arī pāridarītājam, tad tiek veicināta turpmāka pārdarīšana – viņš atradīs citu upuri un turpinās apcelšanu.
Krišjānis Zaremba

Kā palīdzēt pārtraukt sistemātisku pāridarīšanu pusaudžu vidū

Fоtо: PantherMedia/Scanpix

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !