Fоtо: Shutterstock
Lai gan mazuļa piedzimšana, protams, ir vislaimīgākais brīdis ikvienas ģimenes dzīvē, tomēr jaunajai māmiņai pēcdzemdību periodā visai lielas problēmas var sagādāt krūšu piebriešana. Turklāt mazo krūšu īpašniecēm šī liksta ir pat vairāk izteikta un grūtāk panesama.

Grūtniecības laikā hormonu ietekmē krūtis tiek sagatavotas bērna zīdīšanas periodam gan anatomiski, gan fizioloģiski. Tūlīt pēc dzemdībām tavas krūtis piemērojas jaunajiem apstākļiem, un ir gatavas ražot mātes pienu.

Parasti agrīnajā periodā, t.i. otrajā līdz trešajā dienā pēc dzemdībām, krūtis kļūst lielākas, smagākas, it kā pilnākas un cietākas. Tās ir saspringtas un ļoti jūtīgas. Sevišķi izteikta šī sajūta ir sievietēm ar mazām krūtīm. Sievietes ar lielām krūtīm biežāk atzīmē tikai smaguma sajūtu. Tas izskaidrojams ar to, ka šajā laikā pieaug asins un limfas pieplūdums krūtīm, palielinās pienu ražojošās šūnas – alveolas, kā arī paplašinās un sāk funkcionēt piena vadi. Vienlaicīgi aktīvi sāk veidoties arī īstais mātes piens. Pēc katras bērniņa zīdīšanas reizes krūtis kļūst vieglākas un mīkstākas, uzsver vecmāte Antra Kupriša, kura ir autore Veselības ministrijas izdotajam materiālam "Zīdīšanas ABC".

Šajā laikā (arī naktīs) ieteicams lietot krūšturi. Pārliecinies, vai tas nav par šauru.

Bieža bērniņa zīdīšana, ik katras 1 – 3 stundas, un maiga krūts masāža zīdīšanas laikā, veicinās piena izdalīšanās refleksu un uzlabos tavu pašsajūtu. Ja nepieciešams, atļauts modināt mazuli uz zīdīšanas reizēm.

Starp zīdīšanas reizēm uz īsu brīdi pie krūts var pielikt aukstumu (piemēram, ledus gabaliņus maisiņā). Tas mazinās sāpes, piepampumu un diskomforta sajūtu.

Seko, lai mazulis pareizi satvertu krūti. Ja krūts areolas daļa ir ļoti pilna un cieta, atslauc mazliet piena, lai areola un krūts gals kļūtu mīkstāki, un bērns varētu to labāk satvert.

Stipra krūts masāža un mēģinājumi intensīvi atslaukt pienu, lai atvieglotu stāvokli, nedos cerētos rezultātus, jo piena šajās dienās krūtīs vēl nemaz tik daudz nav. Turklāt atslaukšanas dēļ nereti rodas liels audu piepampums un tūska areolas rajonā, kas, savukārt, apgrūtina krūts gala satveršanu un sekmīgu zīšanu.

Fоtо: Shutterstock

Šis pārejas periods parasti ilgst 24 – 48 stundas. Esi pacietīga un turpini mazuļa zīdīšanu, cik bieži vien viņš to vēlas, iesaka vecmāte.

Piena pieplūdums un sastrēgums

Straujš piena apjoma pieaugums 3. – 4. pēcdzemdību dienā ir iemesls asinsvadu pietūkumam un krūts audu tūskai. Ja piena patērēšana šajā laikā nenotiek pietiekami bieži un pietiekamā daudzumā, krūtīs veidojas piena sastrēgums, kas nosprosto piena plūsmu piena vados, un tas, savukārt, rada vēl lielāku krūts piepampumu. Krūts kļūst karsta, sāpīga, izskatās izspīlēta un spīdīga.

Nenodrošinot adekvātu piena plūsmu, piena daudzums krūtīs strauji pieaug un pārsniedz alveolu tilpumu, līdz ar to alveolas aptverošās muskuļu šūnas vairs nespēj sarauties. Tas noved pie tā, ka pienu veidojošās šūnas saplok un turpmāk piena ražošana tiek traucēta. Stiprs piena pieplūdums un sastrēgums var novest pat pie piena veidošanās apstāšanās.

Lai aizkavētu un novērstu piena sastrēguma veidošanos, nepieciešams nodrošināt pareizu un pietiekami biežu bērna pielikšanu pie krūts, tādējādi patērējot visu saražoto piena daudzumu un veicinot pareizu laktācijas jeb piena veidošanās procesa attīstību.

Ja tev tomēr rodas piena sastrēgums krūtī, tad:

  • vispirms pārbaudi bērna pozīciju pie krūts, un pārliecinies, ka viņš to satver pareizi;
  • neierobežo zīdīšanas biežumu un ilgumu (ja zīdīšanas reizes ir bijušas retas, tad zīdi mazuli pēc iespējas biežāk, kad vien viņš to vēlas);
  • īslaicīgs aukstums uz krūts starp zīdīšanas reizēm mazinās sāpes un diskomforta sajūtu, bet neko citu efektīvi nemainīs;
  • savukārt siltums areolas rajonā, tieši pirms zīdīšanas ierosinās un veicinās labāku piena plūsmu, jo paplašina piena vadus;
  • dažreiz vienīgais, kas nepieciešams, ir mazliet atslaukt pienu pirms zīdīšanas, lai areolas daļa kļūtu mīkstāka un bērns vieglāk varētu satvert krūti (centies to darīt pati, pārvarot sāpes, kas jūtamas piena atslaukšanas sākumā);
  • ja piena pieplūdumu un sastrēgumu neizdodas mazināt tikai ar zīdīšanu vien, starp zīdīšanām nepieciešams pienu atslaukt, līdz sastrēgums likvidējas.

Ja, ievērojot visu iepriekšminēto, tava pašsajūta 24 stundu laikā neuzlabojas, uz krūts parādās karsts, sāpīgs, sarkans laukums, paaugstinās tava ķermeņa temperatūra, parādās drebuļi un nespēks, tad noteikti konsultējies ar ārstu.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !