Foto: Shutterstock

Lai gan aiz loga ziema vēl rāda zobus, gaisā jau jūtamas pavasara vēsmas. Daba mostas, un arī cilvēka organisms mostas tai līdzi. Zinātnieki, izpētot dažādus faktus, kas ietekmē neauglības ārstēšanu un bērna ieņemšanu, nonākuši pie secinājuma, ka pavasaris ir vislabākais laiks neauglības ārstēšanai, tostarp ar medicīniskās apaugļošanas IVF metodi. To nosaka cilvēka organisma bioloģiskā reakcija uz pavasara tuvošanos.

Starptautiskā auglības veselības biedrību federācija informē par zinātnieku atklājumu - pavasarim ir ietekme uz reproduktīvo palīgtehnoloģiju efektivitāti neauglības ārstēšanas jomā. Populārākā un efektīvākā reproduktīvo palīgtehnoloģiju metode ir medicīniskā apaugļošana jeb apaugļošana laboratorijā (in vitro fertilization, IVF).

Brazīlijas pētnieku grupa atklājusi, ka IVF efektivitāte ir cieši saistīta ar gadalaiku, kurā iegūta sievietes olšūna. Sanpaulu Mākslīgās apaugļošanas centra speciālisti veikuši rūpīgu olšūnu citoloģisko un bioķīmisko parametru analīzi. Pētījumā iesaistītas 2000 sievietes, kurām olšūnas iegūtas mākslīgai apaugļošanai laboratorijā ar spermatozoīda intracitoplazmātiskās injekcijas (ICSI) palīdzību. Mākslīgā apaugļošana ar papildmetodi ICSI – spermatozoīda injekcija olšūnā - ir viens no neauglības ārstēšanas veidiem.

435 sievietēm (22,5 procentiem) šī procedūra tika veikta ziemā, 444 sievietēm (23 procentiem) – pavasarī, 469 (24,2 procentiem) – vasarā un 584 (30,3 procentiem) – rudenī. Tika noskaidrots, ka veiksmīgas apaugļošanās biežums bija ievērojami augstāks tām olšūnām, kas tika iegūtas pavasarī – 73,5 procenti pret 67,9 procentiem ziemā, 68,7 procenti vasarā un 69 procenti rudenī. Tāpēc zinātnieki nonāca pie secinājuma, ka pavasarī veikti ārstnieciskie IVF cikli palielina sekmīgas grūtniecības iespējas par pusotru reizi.

Mediķi to izskaidro ar sievietes hormonālajām izmaiņām pavasarī: pavasara vēsmas uzlabo neironu darbību smadzenēs, kas savukārt uzlabo to hormonu darbību, kas sievietes organismā ir atbildīgi par olšūnas nobriešanu un citiem ar auglību un tālāko embrija attīstību saistītiem faktoriem. Kā tikt pie mazuļa jeb rīcības plāns pretī sapņa piepildīšanai ir atrodams šeit.

Savukārt cita pētnieku grupa noskaidrojusi, ka arī vīriešiem spermatoģenēzes procesu ietekmē gadalaiks. Vislabākie spermas rādītāji ir ziemā un pavasarī – lielāks skaits spermatozoīdu ar normālu morfoloģiju un lielāks kustīgo spermatozoīdu skaits.

"Neauglības ārstēšanas jomā zinātne pēdējos gados ir strauji attīstījusies, un mūsdienās reproduktologi spēj palīdzēt cilvēkiem arī tādos gadījumos, kādos vēl pirms pieciem gadiem nebija iespējams. Ir attīstījušās dažādas medicīniskās apaugļošanas IVF papildmetodes, kas ļauj uzlabot IVF ārstēšanas rezultātu. Taču, no otras puses, pēdējos gados strauji ir mainījies arī cilvēku dzīvesveids, uzturs, stress u.t.t., kā rezultātā diemžēl jārunā par jaunu ne visai patīkamu tendenci – cilvēki bioloģiski noveco arvien straujāk, kas negatīvi ietekmē jau faktiski jaunu sieviešu reproduktīvās spējas, liek aizvien vairāk runāt par vīrieša faktoru un pāra otrreizējo neauglību. Kāda ir ideāla sperma, uzzini rakstā šeit.

Taču joprojām zinātne nevar pilnībā viennozīmīgi izskaidrot visus problēmjautājumus par to, kāpēc vienam pārim veiksmīga neauglības ārstēšana izdodas jau ar pirmo vai otro IVF ārstēšanas ciklu, bet citam pārim nepieciešami atkārtoti IVF ārstēšanas cikli. Iemesli katram pārim var būt savi. Tāpēc atbilde uz to jāmeklē individuāli kopā ar savu reproduktologu," skaidro "Auglības klīnikas Mama Rīga" vadošā reproduktoloģe Viktorija Zaļetova.

Ja arī tev neizdodas vēlamajā laikā tikt pie mazuļa un ir kādi neskaidri jautājumi, tos tu reproduktoloģei Viktorijai Zaļetovai vari uzdot "Cālis" forumā.

Kā zināms, ja agrāk neauglību uzskatīja par "sievietes problēmu", un neauglības ārstēšanas fokuss bija vērsts uz sievieti, tad pēdējos gadu desmitos zinātnieki ir pierādījuši, ka par neauglību jārunā kā par pāra problēmu, turklāt 50 procentos gadījumu neauglības iemesls slēpjas vīrietī. Tā rezultātā slimība "sievietes neauglība vīrieša faktora dēļ" kļūst arvien biežāk sastopama. Vīrieša neauglība ir nespēja izstrādāt vai nogādāt sievietes organismā pietiekamu skaitu veselu spermatozoīdu.

Ņemot vērā pavasara ietekmi uz cilvēka auglības veselību un Sieviešu dienas – 8.marta – tuvošanos, auglības klīnika izsludina "Auglības dienas". Tās notiks no 14. februāra līdz 8. martam. Ārsta reproduktologa bezmaksas konsultācijām "Auglības dienās" var pieteikties sievietes, vīrieši un pāri, zvanot pa tālruņiem 66900400, 29494455 vai e-pastu info@ivf.lv

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!