Skūt vai neskūt? Tāds ir daudzu sieviešu jautājums, kas īpaši aktuāls kļūst, laikapstākļiem kļūstot siltākiem. Pēdējā laika tendences un kustības arvien biežāk iestājas par matiņu augšanu savā nodabā. Izvēle, protams, ir katras pašas rokās, jo sievietes apmatojums skar tikai viņas ķermeni. Tomēr publiskajā telpā ir manāmas karstas diskusijas – apmatojums ir grēks vai brīvības izpausme.

Ja pirms 20. gadsimta padušu vai jebkādas citas ķermeņa daļas apmatojums bija ārpus ikdienas sarunas tematiem, 21. gadsimtā situācija ir pilnīgi atšķirīga. Mūs vairs nepārsteidz atklāti attēli un video, kurā redzams atkailināts ķermenis, salīdzinot ar Viktorijas laika apģērbu, kas noklāja praktiski visu ķermeni. Tomēr, kāpēc sievietes pievērsās lieko matiņu likvidēšanai? "Bustle" norāda, ka tas noticis viena iemesla dēļ – ienākumi, kas iekasēti, radot sieviešu skuvekli.

Skuvekļu rašanās bums kardināli mainīja sieviešu skaistuma rituālus un paradumus, taču matiņu likvidēšanas pirmsākumi meklējami vēl Senajā Ēģiptē. Tur sievietes atbrīvojās no apmatojuma ne tikai no ķermeņa, bet arī galvas ar dažādu dabas velšu palīdzību, piemēram, jūras gliemežvākiem, kas veidoja tādu kā pinceti, akmeņiem un bišu vasku, norādīts "Elle". Līdzīga situācija bijusi arī Romas impērijā, kur dažādas ķermeņa matiņu likvidēšanas metodes iecienījušas bagātākās sievietes. Turklāt impērijā par nepiedienīgiem tika uzskatīts kaunuma apmatojums, ko var novērot arī tā laika skulptūrās – attēlotie ķermeni ir bez tā.

Viena no viduslaiku ietekmīgākajām personām bija Elizabete Pirmā. Viņa noteica kārtību, kādā sievietēm būtu jārūpējas par savu skaistumu. Taču skaistumkopšanas rituāli nekādi neietekmēja ķermeņa matiņus, izņemot tos, kas bijuši uz sejas. Modē bija sejas bez uzacīm un pagarinātām pierēm, noskujot matus galvas priekšējā daļā. Viduslaiku sievietes šiem mērķiem izmantoja valriekstu eļļu vai amonijā izmērcētus pārsējus un etiķi. Savukārt 18. gadsimtā Francijā radās pirmais vīriešu skuveklis, ko izmantoja arī daļa sieviešu, lai gan dāmas tajā laikā lielu ievērību liekajiem matiņiem vēl nepievērsa.

Situācija būtiski mainījās 1915. gadā, kad "Gillette" radīja pirmo skuvekli sievietēm ar nosaukumu "Milady Decolletée". Dažus gadus iepriekš pārdošanā nonāca arī pirmais depilācijas krēms ar tam laikam kliedzošu saukli, solot noņemt "pazemojošu matiņu augšanu uz sejas, kakla un rokām", norādīts "Elle". Vēlāk, attīstoties tehnoloģijām un pieaugot reklāmas kampaņu ietekmei, arvien vairāk sieviešu pievērsās apmatojuma likvidēšanai, izmantojot neskaitāmas metodes – depilācijas krēmu, skūšanos un vaksāciju.

Sieviešu dzīvēm kļūstot publiskākām un attīstoties ķermeņa pozitīvisma iniciatīvām, arvien vairāk tiek izcelts ķermeņa apmatojums. Neskaitāmas slavenības, modeles un personas pievērš uzmanību, piemēram, neskūtām padusēm vai kājām, tā norādot uz katra izvēli par labu skaistumkopšanas rituāliem. Savu lomu piešķir arī skaistuma standarti, sabiedrības nosodījums un vēlme izskatīties perfekti, kas izraisa daudzu skepsi un nepatiku. Kādas ir aktualitātes, drosmīgākās slavenības un notikumi apmatojuma jomā publiskajā vidē, lasi turpinājumā.

Džūlija Robertsa, Parisa Džeksone un Bejonsa Noulza – slavenības, kas izvēlējušās neskūties

View this post on Instagram

A post shared by Paris-Michael K. Jackalope (@parisjackson) on Sep 21, 2017 at 1:44pm PDT

Iestāšanās par dabisko skaistumu ir daudzu slavenību ikdiena, piemēram, izvēloties neskūt paduses vai kājas nozīmīgos un publiskos pasākumos. Tomēr ne vienmēr var piesaukt feminisma kustību un norādīt uz kādu īpašu domu tam, ka matiņi nav likvidēti. Maikla Džeksona meita Parisa ir viena no tām slavenībām, kas nebaidās ķermeņa apmatojumu atrādīt plašākai sabiedrībai. Viņa regulāri publicē atklātus attēlus ar savu ķermeni, kā arī neskūtajām padusēm vai kājām savā "Instagram" kontā. Turklāt 2017. gada MTV Video balvas pasniegšanas ceremonijā jaunā sieviete ieradās kleitā uz lencītēm un matiņiem padusēs, ziņo "Style Caster".

Viens no izteiksmīgākajiem un apspriestākajiem piemēriem ir aktrise Džūlija Robertsa, kas 1999. gadā filmas "Notinghila" ("Notting Hill") pirmizrādē ieradās sarkanā vakartērpā. Paceļot roku un mājot apkārtējiem, kleita atsedza viņas paduses ar ataugušajiem matiņiem.

Tajā laikā prese to uztvēra kā atbalstu feminisma idejām, meklējot zemtekstus un aktrises pārliecības. Daži to nodēvējuši pat par paraugu īstenām feministēm un cīņu par sieviešu tiesībām. Gandrīz 20 gadus pēc uzņemtā attēla Robertsa sarunu šovā "Busy Tonight" paskaidroja, ka reakcija neskūtajām padusēm bijusi acīmredzami pārspīlēta. Tas bijis misēklis, kas ātri kļuvis par pasaules sensāciju. Viņa norādīja, ka gluži vienkārši nebija ņēmusi vērā kleitas piedurkņu garumu un to, ka brīdī, kad mās apkārtējiem, atklāsies padušu daļa.

Uz sarkanā paklāja ar neskūtiem matiņiem parādījusies arī dziedātāja un aktrise Bejonsa Noulza. Viņa 2008. gada filmas pirmizrādē bija redzama melnā kleitā ar platām lencēm un dziļu dekoltē, savukārt paduses rotāja matiņi. Tāpat apmatojumu atklājušas tādas slavenības kā Britnija Spīrsa, Drū Berimora, Lady Gaga un Mailija Sairusa.

Aktuālā tendence – varavīksnes krāsas matiņi padusēs

View this post on Instagram

A post shared by Caitlin Ford (@caitlinfordhair) on Jun 19, 2017 at 5:46pm PDT

Spītējot standartiem un pastāvošajiem uzstādījumiem, neskaitāmas sievietes pievēršas dažādiem veidiem, kā pievērst uzmanību tam, ka pašas ir atbildīgas par savu ķermeni. Viena no 2019. gada tendencēm, kas radusies, pateicoties jaunajai kustībai janvāra mēnesī nelikvidēt apmatojumu, ir padušu matiņu nokrāsošana varavīksnes krāsās.

View this post on Instagram

A post shared by Rainbow Girl (@theofficialrainbowgirl) on Apr 13, 2016 at 8:33pm PDT

Viena no domām, kuru atbalsta padušu matiņus nokrāsojušās sievietes, ir ne tikai atbalsts dabīgā ķermeņa kustībai, bet arī veids, kā padarīt pasauli krāsaināku, norādīts "Marie Claire".

View this post on Instagram

A post shared by Салон красоты ПерсонаVIP (@persona_vip_tver) on Jul 10, 2018 at 6:49am PDT

2015. gadā pasauli pārņēma jauna kustība – rotāt paduses ar dažādiem spīdumiņiem, piemēram, zaigojošām zvaigznītēm, aplīšiem un citiem mirdzošiem elementiem. Savukārt feminisma kustības piekritējas ar šīs aizraušanās palīdzību pievērsa pastiprinātu uzmanību ķermeņa kultam, spīdumus padusēs papildinot ar ataugušiem matiņiem. Sociālajā tīklā "Instagram" vēl aizvien parādās pa kādai piekritējai, kas pasaulei atgādina par aizgājušo tendenci.

2019. gada janvāris – pirmais 'spalvu mēnesis'


View this post on Instagram

A post shared by Januhairy (@janu_hairy) on Jan 2, 2019 at 10:35am PST

Par ierastu kustību, akcentējot vīriešiem aktuālās saslimšanas, piemēram, prostatas un sēklinieku vēzi un augsto pašnāvību skaitu, tiek uzskatīts novembris jeb "Movember". Tajā vīrieši mēnesi neskuj bārdu. Savukārt pavisam jauna aktualitāte radusies 2019. gada janvārī, kad mēnesis nodēvēts par "Januhairy" jeb laiku, kad no saviem skaistumkopšanas rituāliem izslēgt skūšanos vai jebkādu atbrīvošanos no liekajiem matiņiem, vēsta "People".

View this post on Instagram

A post shared by Januhairy (@janu_hairy) on Feb 1, 2019 at 11:35pm PST

Novembris akcentē vīriešu dzimuma veselības problēmas, savukārt janvāris radies ar domu pievērst uzmanību sieviešu aktualitātēm, īpaši – pieņemot sava ķermeņa matiņus tādi, kādi tie ir. Kustība aizsākusies vēl 2018. gadā, kad Lielbritānijā lomas ietvaros Laura Džeksone audzējusi ķermeņa apmatojumu. "Instagram" kontā "janu_hairy", kas veltīts šai iniciatīvai, Laura norādīja, ka ar laiku pieradusi pie saviem matiņiem un sākusi tos pieņemt, kā ķermeņa dabīgo sastāvdaļu.

View this post on Instagram

A post shared by Januhairy (@janu_hairy) on Jan 12, 2019 at 6:36am PST

Projektā iesaistītās sievietes norādīja, ka doma nav tikai ļaut matiņiem augt dabīgā veidā, bet runa ir arī par izvēli – skūties vai neskūties ir katras pašas lēmums. Tiek uzsvērts arī, ka sieviete var būt skaista ar matiņiem vai bez, gluži tāpat kā vīrietis. Tāpat kustība atbalsta sieviešu iestāšanos par savu ķermeni, atstājot katras pašas ziņā, kā tam ir jāizskatās.

Izvarošanas draudi un nosodījums: reklāmas kampaņu atklātību sabiedrība uzņem kritiski

View this post on Instagram

A post shared by NikeWomen (@nikewomen) on Apr 24, 2019 at 8:59am PDT

Pieņemoties spēkā aktualitātei izcelt dabīgu ķermeni, būtiski mainās arī reklāmas bizness. Tas ir viens no tendenču rādītājiem, turklāt ietekmējot neskaitāmus cilvēkus. Nesen zīmols "NikeWomen" radīja reklāmu, kurā modele pacēlusi roku, bet viņas paduses matiņi nav likvidēti, ziņo portāls "Allure". Daļa sociālo tīklu lietotāju atbalstījuši attēlu, norādot par brīvību, kāda mums visiem ir nepieciešama.

Tomēr vēl vairāk atsauksmes liecina par negatīvu attieksmi pret publicēto fotogrāfiju, uzsverot, ka tas nav nekāds ķermeņa pozitīvisms – matiņi ir jālikvidē. Pārsteidzošākais ir tas, ka lielāko daļu negatīvo komentāru rakstījušas tieši sievietes.

View this post on Instagram

A post shared by arvida byström (@arvidabystrom) on Sep 25, 2017 at 6:46am PDT

Savukārt pavisam šokējoša pieredze bija jāpiedzīvo Zviedru modelei Arvīdai Bistromai (Arvida Byström), kura saņēmusi izvarošanas draudus, jo reklāmas kampaņā pozējusi ar nenoskūtām kājām. 2017. gada "Adidas Originals" reklāmas kampaņā modele tērpusies īsā kleitiņā un zīmola apavos, atsedzot plikās kājas. Daļa komentāru sievieti atbalsta, taču tikpat daudzi nosoda, norādot, ka tas ir "pretīgi".

Arvīda savā "Instagram" kontā bieži publicē attēlus, kas neatbilst tipiskajiem standartiem. Viņa vairākkārt redzama ne tikai ar apmatojumu uz kājām, bet arī celulītu, norādīts "The Guardian".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!