Foto: Shutterstock
Pedofilijas legalizācija, noziedznieku pieņemšana, bet cietuma vai psihiatra vietā uzticības telefons. Arī šādas reakcijas saņemtas par novembrī aizvadīto pilotprojektu, kura laikā speciālisti ar anonīma uzticības tālruņa starpniecību pieņēma zvanus no cilvēkiem, kas izjūt seksuālu tieksmi pret bērniem un potenciāli var izdarīt noziegumu. Kāds ir šī tālruņa mērķis un kādēļ ir svarīgi, ka tāds eksistē, skaidro eksperti.

Vai atbalstām un pieņemam noziedzniekus?

"Ne velti bija viena no "sazvērestības" teorijām par to, ka tiek virzīta pedofilijas legalizācija. Nu tas ir skaidri redzams, uz ko tiek virzīta sabiedrība. Tas ir atslēgas vārds – būt "pieņemošiem", tā noziedzīgie noziedzības bīdītāji to pasniedz," – šis ir viens no komentāriem vietnē "Facebook" zem "Delfi" ziņojuma par pilotprojekta uzsākšanu.


Kāda tad īsti ir tālruņa nozīme? Vai tiešām ar tā palīdzību pieņemam un atbalstām noziedzniekus, kas aizskar visvairāk neaizsargāto grupu – bērnus? Kā skaidro centra "Dardedze" valdes locekle Agnese Sladzevska, sabiedrībai jāapzinās, ka ir ne tikai svarīgi palīdzēt noziegumu upuriem, sodot to izdarītājus, kad noziegums jau izdarīts, bet primāri jādara viss iespējamais, lai tas vispār nenotiktu. Tieši šāds ir tālruņa mērķis – novērst noziegumu. Tātad jārīkojas jau tad, kad viss ir šķietami kārtībā.

"Citu valstu pieredze liecina, ka anonīmais tālrunis ir viens no efektīvākajiem līdzekļiem, kas palīdz novērst potenciālu noziegumu. Jāapzinās, ka tālruņa būtība ir nevis "palīdzēt pedofilam", bet gan caur sarunu un ieteikumiem par to, kur meklēt atbalstu, novērst to, ka tiek īstenots noziegums pret bērnu. Lai bērns tiktu seksuāli izmantots, potenciālajam pāridarītājam ir jāpārvar dažādas robežas – sava iekšējā robeža, ko varētu nosaukt arī par sirdsapziņu, ārējie kavējošie apstākļi apkārtējā vidē, jāatrod iespēja tuvoties bērnam un, visbeidzot, jāpārvar arī bērna robežas. Uzticības tālrunis stiprina pirmo – cilvēka paša iekšējo robežu, kas var palīdzēt viņam skaidrāk apzināties atšķirību starp pieļaujamo un nepieļaujamo, kā arī pāridarījuma potenciālās sekas bērna un pieaugušā dzīvē. Ja zvans uzticības tālrunim var novērst kaut vienu bērna seksuālas izmantošanas gadījumu, mums šī iespēja ir jāizmanto," pārliecināta ir "Dardedzes" valdes locekle Sladzevska.

Чтобы продолжить чтение, оформите абонемент.

Пожалуйста, подождите!

Мы подбираем для вас наиболее подходящее предложение подписки...

Loading...

Предложение о подписке не отображается? Пожалуйста, отключите блокировщик рекламы или перезагрузите страницу.
В случае вопросов пишите на konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!