Foto: Shutterstock

Sākas īstais pavasara dārza trakums, un līdz ar to arī stādu iegāde tiem, kuri tos no sēkliņām nelolo paši. Labā ziņa – pavasara tirdziņos stādus pārdot ne viens vien. Svarīgākais – izraudzīties veselīgākos stādus no visiem. Kā šādi stādi izskatās, skaidro dārzkopības eksperti.

Pirmais darbiņš – novērtēt, vai stādi nav aplauzti un uz tiem nav manāmi kaitēkļi, slimības pazīmes. Kā skaidrojusi dārzeņkopības eksperte Mārīte Gailīte, stādus par upuriem var būt izvēlējušās laputis, taču tās ir vizuāli redzamas. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais eksperts dārzkopībā savukārt skaidro, ka apgrauztas lapas var liecināt, ka tomātus uz kārā zoba likuši kailgliemeži.

Stādu lapu tonim jābūt normāli zaļam, nevis zilganzaļam, kas norāda, ka stāds jau ir pārbarots. "It sevišķi, ja vēl lapas krokojas. Lapu plātnei jābūt normālai, bez deformācijām. Arī stublāja krāsai jābūt vienmērīgi gaiši zaļai," skaidro Narvils. Savukārt violeti toņi liecina, ka augam, iespējams, pietrūcis siltuma vai barības vielu. Tāpat jāatceras, ka treknāks augs ne vienmēr būs spēcīgāks, jo jaunajai vietai labāk adaptēsies tieši tie augi, kas būs vismazāk pārbaroti. Tomātu stādu sakņu sistēmas sazarojumam viscaur jābūt baltam. Brūni plankumi nozīmēs, ka saknes ir cietušas.

Narvils iesaka izvēlēties tomātus, kas auguši atsevišķos konteineros, nevis vienā kastītē. Lai arī atšķirība ir uzreiz jūtama cenu ziņā, taču arī kvalitāte stādiem būs labāka, jo, pērkot vienā kastītē augušus stādus, cietīs auga saknes. Kā skaidro Gailīte, svarīgi, lai starp sakņu kamolu un podiņa malu nav spraugas, jo tas nozīmē, ka augs kādu brīdi bijis iekaltēts, un pēc tam to atdzirdīt ir diezgan grūti.

Lielākiem stādiem un agrākām šķirnēm pārdošanas brīdī var būt izveidojies pirmais ziedu ķekars un, iespējams, arī atvērušies jau pirmie ziedi. Taču dārzniecības "Neslinko" dārzniece Saiva Pekuse neiesaka to uztvert kā pazīmi, ka šis stāds ražos agrāk par pārējiem. "Stāds var būt nomocīts, un aiz stresa pirmā raža var neaizmesties un nobirt."

Gailīte savukārt iesaka pirkt stādus, kuriem jau ir redzami ziedpumpuri, taču tie vēl nezied. "Kamēr aizvedīsim mājās, tikmēr, visticamāk, ziedi nobirs. Labāk, lai tie uzzied siltumnīcā," viņa saka.

Citas gudrības, izvēloties dažādus stādus pavasara tirdziņos (tostarp, ko ņemt vērā, izvēloties gurķu un papriku stādus), lasi šajā "Delfi" rakstā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!