Foto: stock.xchng
"Lauku mājā taisījām remontu, ielikām lielus plastmasas logus, sienas noklājām ar māla apmetumu, grīdas visā mājā nosedzām ar linoleju. Diemžēl vasarā, kad nekurinām krāsni, mājā viss pārklājas ar pelējumu. Ko mums tagad darīt?" vaicā Ludmila Rēzeknes novadā.

Jauni logi (kaut vai plastmasas!) ir apsveicams ieguldījums. Māja kļūs gaišāka un siltāka, jo vējš vairs nezēģelēs pa logu spraugām. Tomēr labai siltumizolācijai telpās ir savas ēnas puses, proti, samazinās dabiskā ventilācija.

Īpaši to jūt vasarā, kad nav lielas atšķirības starp gaisa temperatūru telpās un ārā. Vienkāršākais telpu vēdināšanas veids vasarā ir visu laiku turēt logus mikrovēdināšanas režīmā (ja tāda funkcija ir paredzēta), tas nozīmē - ar pavērtu, pavisam šauru (4 mm) loga spraudziņu. Ik pa laikam telpas izvēdina, logus vienkārši atverot.

Pastāvīgai telpu ventilācijai noder svaigā gaisa pieplūdes lūkas, ko parasti izveido virs logiem vai zem tiem. Lūka ir mājas sienā izveidota caurule, kas no ārpuses piesegta ar sietiņu, lai telpās neiekļūtu insekti; iekšpusē pieplūdes daudzumu regulē ar aizbīdni.

Savukārt gaisu no telpas novada pa skurstenī izveidotu vēdināšanas lūciņu, kurai vēlams atrasties vismaz 30 - 40 centimetrus virs dūmejas ieplūdes vietas skurstenī.

Linolejs ir ūdensizturīgs un nodilumizturīgs materiāls, parasti to izmanto betona grīdu nosegšanai, klāt to uz koka grīdas nav ieteicams. Laika gaitā dēļos sakrāsies mitrums, kas var izraisīt trupēšanu un briesmīgo mājas sēni - brantu. Labāk būtu grīdu vienkārši nokrāsot vai nosegt ar kādu austu vai neaustu elpojošu segumu. Ja grib saglabāt linoleju, tad jāšķiras no koka grīdas un tās vietā jāielej betons.

Konsultēja tradicionālās celtniecības eksperts Ojārs Skujiņš.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!