Foto: Shutterstock

Pasaule ir skaļa un drudžaina, un mēs paši to vēl vairāk pastiprinām ar mūziku austiņās, seriāliem fonā, "TikTok" un balss ziņām. Drosmīga labsajūtas tendence – klusā pastaiga – sola uzlabot garīgo veselību, atvienoties no trokšņa un atjaunot saikni pašam ar sevi.

Kā norāda nosaukums, klusā pastaiga nozīmē staigāšanu klusumā, vienatnē un bez traucēkļiem, uzmanības novērsējiem. Tas ir kā apzinātības akts prāta atbrīvošanai, kas ļauj koncentrēties uz tagadni, emocijām un sajūtām. Kā izdevumā "Nssg-club" skaidro klīniskā psiholoģe Huanita Guerra: "Klusā pastaiga ir vienkāršs veids kā atslēgties no trokšņa un haosa, kas raksturīgs mūsu drudžainajai pasaulei. Tas ir arī lielisks paņēmiens kā atjaunot saikni ar dziļāko sevi, izslēdzot jebkādus traucējošus faktorus un palīdzot labāk apzināties savu iekšējo vidi."

@kybeal_ Sometimes a silent walk with no music is just what I need #hair #fyp #foryoupage #75hard #75hardchallenge #workout ♬ Real Love Baby - Father John Misty

Šis jēdziens un prakse nav jauna, to gadsimtiem ilgi ir praktizējuši dzenbudistu mūki kā meditācijas veidu. Viņi bija vieni no pirmajiem, kas apzinājās klusās pastaigas potenciālu. Tā nav tikai dažu dienas laikā uzņemto kaloriju sadedzināšana, bet palīdz mazināt stresu, veicina enerģijas pieaugumu, paaugstina morālo noturību, koncentrēšanos un dod vietu un laiku dziļākas, pamatotākas saiknes veidošanai. Neraugoties uz šī bezmaksas ieraduma dziļajām saknēm, tas atkal ir kļuvis populārs soctīklā "Tiktok", kad lietotāja Mady Maio dalījās ar videoklipiem, kuros ir redzama 30 minūšu pastaigās. Viņa mudināja cilvēkus pamēģināt un atgādināja, ka par garīgo veselību ir jārūpējas.

@ariellelorre

silent walks are the most grounding 🚶🏼‍♀️🤓🌸☀️

♬ original sound - Arielle Lorre

Tiem, kuriem ideja atteikties no skaņām un būt vieniem šķiet izaicinoša, ir jārīkojas pakāpeniski, sākot ar īsām, piecu, desmit minūšu pastaigām un pakāpeniski palielinot līdz mērķa sasniegšanai – 30 minūtēm divas reizes nedēļā. Ieteicams pastaigāties tur, kur ir droši – ideāli būs dabā un laikā, kad apkārt ir maz cilvēku. Viedtālrunis un citas ierīces ir jāizslēdz, jākoncentrējas uz personiskajām sajūtām, elpošanu un apkārtējo vidi.

Pastaiga pēc noklusējuma ir labvēlīga aktivitāte. Tomēr, darot to absolūtā klusumā, tiek pastiprināta tās vērtīgā ietekme uz garīgo veselību, miegu, stresu un radošumu. Klusums aktivizē asinsriti, uzlabo asinsspiedienu, tādējādi, samazinot tauku un holesterīna uzkrāšanās risku, un uzlabo vispārējo labsajūtu, pateicoties ķīmisko vielu, piemēram, endorfīnu, serotonīna un dopamīna, atbrīvošanai.

@samjamessssss having to listen to your inner voice like 👁️ 👄 👁️ #torontolife #fyp #silentwalks ♬ original sound - samjamess

Klusuma ietekmi apstiprina arī pētījumi – pat divu minūšu klusums ievērojami samazina sirdsdarbības ātrumu un asinsspiedienu. Pretēji tam, trokšņaina vide var paaugstināt kortizola (mūsu stresa hormona) līmeni, apgrūtinot koncentrēšanos.

Citi pētījumi liecina, ka pieaugušie, kuri regulāri dodas 90 minūšu pastaigās dabā, labāk spēj tikt galā ar negatīvām domām un vieglāk rod garīgo mieru. Galvenais ir tas, ka klusums ļauj atjaunot saikni ar prātu, radot telpu un laiku, lai pārdomātu emocijas un notikumus, un skaidri tos izprastu un "apstrādātu".

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!