Rūpēs par tīrāku vidi tiek meklēti arvien jauni veidi, kā ikdienā samazināt saražoto atkritumu apjomu. Atkritumu šķirošanas iespējas kļūst arvien plašākas, un nupat vienā no Līvānu novada kapsētām rasts veids, kā lietderīgi izmantot bioloģiskos atkritumus.

Līvānu novada Jaunajos Pilsētas kapos top slēgtā kompostēšanas tvertne, kas paredzēta komposta veidošanai. Pasākuma mērķis ir mazināt poligonos esošo atkritumu apjomu. Kapu kopšanas laikā radušos bioloģiskos atkritumus varēs pārvērst kompostā, ko pēc tam varēs izmantot otrreizēji – kā mēslojumu kapos esošajiem stādiem. Līvānu novadā ir vairāk nekā 40 kapsētas, un līdz šim tajās nav bijusi iespēja uz vietas veidot kompostu. Līvānu novada pašvaldības vides speciāliste Gunita Vaivode: "Visur pamatā ir lapu un zaru kaudzes, kas uzkrājas sezonāli, pēc tam apsaimniekotājs lapas un zarus aizved tālāk uz konkrētu vietu, uz lielo kompostēšanas laukumu, kas ir vai nu poligons, vai kāds cits apsaimniekotāja laukums, kur notiek kompostēšanas procesi."

Lai motivētu kapsētu apsaimniekotājus veidot komposta tvertnes uz vietas, Līvānos viesojās kompostēšanas eksperti, kuri izglītoja atbildīgos pašvaldības speciālistus – vispirms informatīvā lekcijā, pēc tam – praktiskā komposta tvertnes veidošanas darbnīcā. Iniciatīva ir viena no aktivitātēm projektā "Tīri. Labi. Pilsēta bez atkritumiem". "Mēs no mūsu vides organizācijas, sadarbojoties ar pašvaldību, iesaistot pašvaldības cilvēkus, uzņēmējus, mēģinām atrast tos saskarsmes punktus, kā dzīvot, būtiski samazinot atkritumu daudzumu. Tas, kas notiek šeit, ir lielā mērā pašu pašvaldības cilvēku rosināta ideja. Mēs esam tāds atbalsta instruments gan ar padomu, gan finansiāli, lai šādas iniciatīvas īstenotu, piesaistot ekspertus, kas darbojas," saka vides organizācijas "Zaļā brīvība" projektu vadītāja Agita Pusvilka.

Ņemot vērā, ka jaunajā tvertnē kompostu veidos paši kapu apmeklētāji, eksperti atgādina iedzīvotājiem, ko kompostā drīkst mest, ko – nedrīkst. "KompostsLV" kompostēšanas eksperte Zane Gailīte: "Tas, kas ir klasiski, ko var un vajag, ir sīki zariņi, salauzīti, lapas, laksti, pļautā zāle, grieztie ziedi, kad tie pavīst, starp citu, puķūdens arī ļoti labi kompostā papildina sastāvu. Un tas, ko noteikti nevajadzētu un ko diemžēl ik pa laikam cilvēki jauc, ir vienreizlietojamie trauki, kas reizēm izskatās, ka ir no papīra un kartona, bet nav. Dažādi izsmēķi, kur ir ugunsbīstamība, gan arī tas, ka tie ir toksiski. Un citi minerālie elementi: metāli, stikli, plastmasa. Tomēr šajās tvertnēs nevajadzētu mest."

Pasākuma laikā iniciatīvas dalībnieki jau sarūpēja pirmo komposta materiālu – gan nopļāva zāli daļā teritorijas, gan savāca zarus. Brūnais un zaļais materiāls tika ievietots jaunajā tvertnē. Līvānu novada Jauno Pilsētas kapu apmeklētāji aicināti to izmantot atbildīgi, ievērojot visus noteikumus. Pašvaldībā pauž cerību, ka ar laiku šādas kompostēšanas tvertnes tiks ierīkotas arī citās Līvānu novada kapsētās.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !