Foto: Nacionālais botāniskais dārzs
Šoruden īpaši košu uznācienu Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī piedzīvo dāliju ekspozīcija – kolekcijā ir vairāk nekā 350 dāliju šķirnes, kas aplūkojamas pie botāniskā dārza galvenajiem vārtiem.

Savvaļā dālijas aug Centrālamerikas kalnos, kur var sasniegt pat 6 metru augstumu. Dzimtenē tās gadsimtiem ilgi izmantotas ne tik daudz kā dekoratīvas puķes, bet daudz praktiskākām vajadzībām. Dāliju gumi satur polisaharīdu inulīnu (cietei līdzīga viela). Centrālamerikā dāliju gumus izmanto pārtikā un pat cukurrūpniecībā. Literatūrā sastopamas ziņas arī par dāliju ziedu izmantošanu salātos.

Dāliju garos, dobos stublājus acteki esot lietojuši pat kā ūdensvadus. Pirmo reizi Eiropā (Madrides botāniskajā dārzā Spānijā) dālijas ieveda 1789.gadā no Meksikas. Madrides botāniskā dārza direktors Kavaniljess, aprakstot jauno augu, to nosauca par "Dahlia", tā godinot mirušo zviedru botāniķi un Linneja skolnieku Andersu Dālu (1751–1789). Pēc vairākiem gadiem vācu dabas pētnieks Vildenovs par godu 1802.gadā mirušajam Pēterburgas profesoram Dr. Georgam ģinti nosauca par "Georgina". Tā puķe ieguva otru nosaukumu. Kopš tā laika augs tiek saukts abos nosaukumos.

"Arī Latvijā dālijas (tā būtu pareizi jāsauc) tiek sauktas gan par dālijām, gan ģeorģīnēm, gan jorģīnēm un jurginēm. Lieli nopelni šīs kultūras popularizēšanā un ieviešanā Latvijā ir Rīgas dārzniekam J. Cigram. Ilgstošas selekcijas rezultātā izveidoti vairāki tūkstoši dāliju šķirņu un, lai viestu lielāku skaidrību šajā daudzveidībā, dālijas pēc ziedu formas iedala vairākās grupās: klajās (vienkāršās), puskuplās, kuplās, krizantēmu, šķeltziedu, pomponu, lodveida, platziedu, kaktusu un platziedu-kaktusu dālijas. Vairākus desmitus jaunu šķirņu ir izveidojuši arī latviešu selekcionāri," stāsta Nacionālā botāniskā dārza vecākais komunikāciju speciālists Andrejs Svilāns.

Mūsdienās dālijas ir ļoti plaši kultivēti ziedaugi, tādēļ to šķirņu skaits daudzkārt ir pārsniedzis sugu skaitu – oficiāli reģistrēti vairāk nekā 57 tūkstoši dažādu dāliju kultivāru, kamēr savvaļas sugu skaits ir vien nedaudz vairāk kā 35 sugas.

Lai arī laikapstākļi šķiet jauki un lielu salnu nav, pēc siltuma periodiem nereti pēkšņi iestājas aukstums un dāliju skaitā ziedēšana pēkšņi var aprauties. Tāpēc Nacionālais botāniskais dārzs aicina nekavēties ar dārza apskati un atgādina, ka āra ekspozīcijas Botāniskajā dārzā līdz 1. oktobrim ir apskatāmas katru dienu no pulksten 9 līdz 20.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!