Jautājums: Labdien! Meitai ir divi gadi un divi mēneši. Izņemot šos vārdus: mamma, tētis, sāls, sauss, bubuči, vau, ņau, nav, jā, nē, citus vārdus nerunā un necenšas arī atkārtot dzirdētos vārdus. Sāku uztraukties un domāt, varbūt kaut kas nav tā, kā vajag.
Ģimenē runājam daudz. Saprot visu, lasām grāmatas, alfabēta burtiņus pat zina parādīt, kurš ir īstais, bet atkārtot skaņas negrib. Domāju, ka varbūt slikti dzird, nē, ar dzirdi viss kārtībā. Pēc dzemdībām dzemdību namā atklāja, ka meitiņai mēlīte bija saaugusi, bet to novērsa jau tur, varbūt tā ir tā vaina? Vai tiešām tas normāli, ka tik maz runā? Nezinu, ko domāt, ko darīt? Griezties pie logopēda? Iesakiet, lūdzu, ko man darīt?
Iepriekš paldies!
Atbild LU MF asoc. prof. Enoks Biķis, pediatrs:
Jūsu rūpes par Jūsu divgadīgās meitiņas nepietiekamo vārdu krājumu un, cik noprotams no Jūsu aprakstītā, arī par nevēlēšanos atkārtot (un apgūt) dzirdētos vārdus, ir pamatotas un saprotamas. Saistības ar agrīnā bērnībā it kā konstatēto fiksēto un pēc tam atbrīvoto (iegriezto) "mēles saitīti" te nav nekādas. Jo tā saucamās "mēles saitītes" (frenulum linguae) loma runas attīstībā zinātniski nav pierādīta. Uzskats par frenulum linguae lomas nozīmīgumu runas attīstībā pastāv tikai ticējuma vai leģendas līmenī.
Nevaru pievienoties rekomendācijai, kuras dēļ Jūs četrus mēnešus esat pacietīgi un bezdarbībā gaidījusi: "gan jau ar laiku sāks labi runāt". Rodas iespaids, ka ir nepieciešama bērnu psihoneirologa konsultācija, lai novērtētu, vai nepastāv uztveres un abstrahēšanas spējas traucējumi un vai nav aizkavējusies mentālā attīstība. Tad arī kļūs skaidrs, vai ir mērķtiecīgas un vai ir vajadzīgas regulāras nodarbības pie logopēda.
Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu ārsta e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt teksta garumu un pareizrakstību, kā arī saglabāt vēstules autora anonimitāti. Šiem ieteikumiem ir tikai izglītojošs nolūks, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.