Foto: stock.xchng
Nekad mūžā mazā cilvēka attīstība vairs nenotiek tik strauji, tāpēc topošās māmiņas uzturam jābūt īpaši pārdomātam. Kad piesakās bērniņš sievietes dzīve būtiski mainās. Turpmāk tas, kā dzīvosiet, un tas, ko darīsiet, skars ne tikai jūs, bet arī mazuli.

Grūtniecības laikā ķermeņa tauku daudzums palielinās aptuveni par 3,5 kg, bet ķermeņa masa pieaug vidēji par 12 kg. Vajadzība pēc enerģijas sākot ar ceturto grūtniecības mēnesi palielinās par 300 kcal. Tas nepieciešams audu veidošanai, vielmaiņas nodrošināšanai, fiziskajām aktivitātēm un termoģenēzei.

Nekad mūžā mazā cilvēka attīstība vairs nenotiks tik strauji, tāpēc topošās māmiņas uzturam jābūt īpaši pārdomātam.

Vairāk vajadzīgi ir uztura olbaltumi. Dienā tos ieteicams uzņemt par 10 gramiem vairāk nekā parasti.

Olbaltumvielu avoti uzturā ir gaļa un tās produkti, piens un piena produkti (biezpiens, siers), olas, zivis, miltu produkti, kartupeļi, zirņi un pupas.

Nereti grūtniecēm ir dzelzs deficīta anēmija, lai gan grūtniecības laikā dzelzs uzsūcas labāk un nav menstruālās asiņošanas. Grūtniecības laikā ir ieteicams papildus uzņemt 30 gramus dzelzs dienā.

Daudz dzelzs ir dzīvnieku subproduktos, teļa, liellopu, cūkas un truša gaļā, zirņos, pupās, auzu pārslās, spinātos, Briseles kāpostos, avenēs, zemenēs, sēnēs.

Labāk dzelzs uzsūcas no dzīvnieku izcelsmes produktiem 16-20%!

Bieži grūtniecības laikā ir arī folijskābes deficīts, kura sekas var būt gan anēmija, gan augļa attīstības traucējumi. Dienā vēlams 0,4 mg folijskābes, kas pēc iespējas jāuzņem ar folijskābi saturošiem produktiem (sparģeļi, pupas, galviņkāposti, lapu salāti). Var lietot arī ārsta ieteiktos folijskābes preparātus.

C vitamīns tā normālajam daudzumam nepieciešams apmēram 20 grami dienā. C vitamīns nepieciešams folijskābes pārvēršanai aktīvā formā, kā arī tas ir dzelzs uzsūkšanās veicinātājs. C vitamīnu ir viegli un vajadzētu nodrošināt ar uzturu, jo pārlieku lielas C vitamīna devas preparātu veidā negatīvi ietekmē augļa vielmaiņu.

Nozīmīgākie C vitamīna avoti uzturā: upenes, to sula, pētersīļu lapas, mārrutki, paprika, Briseles kāposti, kivi, ziedkāposti, zemenes, spināti, baltie galviņkāposti, skābēti kāposti, citrusaugļi, kartupeļi, tomāti, āboli.

Arī lielas A vitamīna devas preparātu veidā var būt teratogēnas, veicināt iedzimtas kroplības. Pēc iespējas retāk uzturā ieteicams lietot arī aknas.

Ne tikai A vitamīns, bet arī citi vitamīni preparātu veidā lielās devās, piemēram, B2, PP vitamīns, var būt kaitīgi. Tādēļ grūtniecības laikā nevar lietot polivitamīnu preparātus.

Daudz kafijas grūtniecības laikā var kavēt augļa augšanu un samazināt dzimušo bērnu masu. Agrāk pieļautās divas vai trīs kafijas tases dienā, vairs nav vēlamas. Grūtniecības laikā nav ieteicams dzert vairāk par vienu tasi kafijas (120 mg kofeīna) dienā, labāk to nedzert vispār, tāpat arī stipru melno tēju un kokakolu.

Šķidruma daudzums grūtniecības laikā nav jāierobežo. Šķidruma aizture ir fizioloģiski palielinātās estrogēnu veidošanās sekas. Tikai izteiktas tūskas gadījumā uzturā jāsamazina vārāmais sāls.

Ieteicamas ir arī augļu un rīsu dienas.

  • 250 - 350 g ūdens vai augļu sulā vārītu rīsu ar augļiem, augļu sulām, cukuru (2000 kcal, 20g olbaltumvielu, 150 g nātrija, kas atbilst apmēram 0,38g nātrija hlorīda);
  • 1 - 1,5 kg augļu dienā.
Grūtniecības laikā tūskas ir mazināmas ar uzturu, kurā ir vairāk kaloriju (vidēji ieteiktais daudzums + 300 kcal dienā) un palielināts olbaltumvielu daudzums (vidēji ieteiktais daudzums + 30 g dienā). Stingra vārāmā sāls ierobežošana nav vēlama. Diēta ar pazeminātu nātrija saturu pazemina kopējo grūtnieces masas un tauku masas pieaugumu. Tā neietekmē arī placentas un jaundzimušo masu. Ieteicami ir produkti, kuros ir daudz kālija. Galvenais kālija avots ir augu produkti. Daudz kālija ir arī pupās, zirņos, lēcās, selerijās, kāpostos, ķirbjos, redīsos, sarkanajās bietēs, spinātos, tomātos, kartupeļos, banānos, upenēs, melonēs, kivi, arī sēnēs.

Siers

Lai nesaslimtu ar listeriozi, nekad nelietojiet nepasterizētu pienu un nepasterizētus piena produktus, kā arī mīkstos, īpaši gatavinātos sierus, kuru sastāvā ietilpst kā pasterizēts, tā nepasterizēts piens.

Atcerieties, ka tieši no jūsu uztura paradumiem, izvēlētajiem ēdieniem un to kvalitātes ir atkarīga mazā dzīvībiņa, kurai ir nepieciešams pilnvērtīgs, uzturvielām un vitamīniem bagāts ēdiens.

Īpašie piedāvājumi topošajām un esošajām māmiņām maijā

http://www.vc4.lv/pub/index.php?id=466

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!