Foto: PantherMedia/Scanpix

Nereti, redzot grūtnieces vēderu, cilvēki aizmirst par pieklājīgām manierēm un uzdod tik nejēdzīgus jautājumus vai izsaka tādas frāzes, ka pēc tam pašiem paliek kauns, bet grūtniece jūtas aizvainota. "Tu izskaties tik liela!,", "Tev vēl mazs laiks, vai ne?". Aplūkosim, kādas frāzes un jautājumus nekādā gadījumā nevajadzētu uzdot grūtniecei, lai izvairītos no nepatīkamiem starpgadījumiem. Ieteikumus portālam womansday.com sniedz grūnieču uzraugošie ārsti no ASV.

"Vai tu esi pārliecināta, ka tev nebūs dvīņi?"

Grūtniecības laikā sievietes svarā pieņemas individuāli – cita vairāk, cita mazāk, tādēļ ir ļoti nekorekti vaicāt, vai lielā punča dēļ sieviete negaida dvīņus. Katrs liekais kilograms grūtnieci var satraukt, un šādi izteicieni viņu aizvaino, jo īpaši gadījumos, ja sieviete tā jau grūtniecības dēļ nejūtas īpaši pievilcīga. Ja nevarat "noturēties" un vēlaties kaut ko pateikt, tad labāk izsakiet kādu pozitīvu frāzi, piemēram: "Tu izskties lieliski!".

"Tu esi tik tieviņa, ka nemaz neizskaties pēc grūtnieces! Tas nemaz nav veselīgi..."

"Vai tu ēd pietiekami?", nereti cilvēki domā, ka ar šādu jautājumu grūtniecei izsaka komplimentu, bet ir gluži pretēji. Turklāt, ja topošajai māmiņai saskaņā ar ārstu novērojumiem patiešām viss rit normas robežās, šāds jautājums rada satraukumu. Tikai grūtniecību uzraugošais ārsts var ieteikt, ko ēst vai neēst, lai sieviete un gaidāmais mazulis justos labi. Izvirieties no komentāriem par grūtnieces svaru – vai nu lieko vai, jūsu skatījumā, trūkstošo.

"Vai tu esi vīlusies, ka tā nebūs meitene?"

Grūtnieces parasti kaitina šāda tipa jautājumi, kas parasti tiek uzdoti, ja tiek gaidīts otrais vai trešais bērns. Nez kāpēc citi iedomājas, - ja ģimenē jau aug puika, tad nākamo noteikti vēlas meiteni. Kā norāda ārsti, visbiežāk vecākiem bērna dzimums ir visai mazsvarīgs, jo galvenais – lai piedzimst vesels mazulis. Protams, ja ģimenē jau aug, piemēram, trīs dēli, vecāki vēlētos meitiņu, bet tas nav noteicošais, un katrā ziņā – cilvēkiem no malas to nevajadzētu norādīt.

"Tu taču plāno pati zīdīt mazuli, vai ne?"

Kāda skolotāja, divu bērnu mamma atklāj, cik nepatīkami viņai bijis dzirdēt šāda tipa jautājumu. Viņa mazuli barojusi ar krūti astoņas nedēļas, bet tad atgriezusies darbā un vairs nevarēja atlicināt tik daudz laika, lai zīdītu mazo. Ārsts Alans Perks atzīst, ka no veselības viedokļa, zīdīšana ir vislabākais, ko var sniegt mazulim, jo mātes piens aizsargā viņu gan no infekcijām, gan citām saslimšanām, taču katrai mātei ir savi apsvērumi, kādēļ zīdīt vai nezīdīt mazuli, un tas ir viņu lēmums, kam nav nepieciešama nekāda paskaidrojumu sniegšana citiem. Nevienai jaunajai māmiņai nav pienākums citiem atskaitīties par sava lēmuma pamatotību, lai aizstāvētu savas rīcības motīvus.

"Ak, tu esi tika apaļa, tev noteikti būs meitene!"

"Meita nozog viņas mātes skaistumu," tādi ir vecmāmiņu uzskati. Ir gana daudz sieviešu, kas noklausās šāda tipa komentāros un apliecina komentētājam to, ko viņš vēlas dzirdēt, bet... piedzimst otra dzimuma mazulis. Neraugoties uz dažādiem mītiem, mediķi norāda, ka nepastāv nekāda zintātniska izskaidrojuma, kā topošās mammas fiziskais izskats ietekmētu mazuļa dzimumu vai otrādi. Labāk ar grūtnieci aprunāties par kaut ko jauku, nekā izteikt komentārus, kas var viņu aizvainot.

"Es biju atpakaļ manās izdilušajās džinsās nedēļu pēc dzemdībām"

Nereti žurnālos un televīzijā redzam slavenības, kuras uz "sarkanā paklāja" parādās perfektā izskatā teju dažas minūtes pēc mazuļa piedzimšanas, bet uz "parastajām, mirstīgajām" mammām tas galīgi nav attiecināms. Tādēļ, ja nevēlies aizvainot jauno māmiņu vai vēl tikai topošo, neizsaki nekādus salīdzinājumus. Tāpat nevajag stāstīt muļķības par to, ka zīdīšana palīdz zibenīgi atbrīvoties no liekajiem kilogramiem. Jā, tā var būt, bet ne ar katru mammu tā notiks un ne uzreiz.

"Es ceru, ka mazulim būs tavs deguns!"

Nereti, vismaz tuvākie ģimenes locekļi, izsaka cerības, ka bērns varētu līdzināties kādam no vecākiem. Bet, ja bērniņam nebūs mammas deguna vai tēta acis, vai tāpēc vecāki viņu mīlēs mazāk? Dažs iedomājas, ka ar šādiem izteicieniem izsaka netiešus komplimentus, bet tas topošo mammu var aizvainot, ja, piemēram, bērna tēvam ir ļoti liels deguns, kas norāda, ka kādam tas nepatīk un tiek cerēts, ka mazajam nebūs iedzimts tēva deguns. Jaunajiem vecākiem savs mazulītis ir visskaistākais, pat, ja viņš nebūt uzreiz pēc piedzimšanas tāds neizskatīsies. Tā vietā, lai izteiktu spekulācijas par bērna vizuālo izskatu, labāk topošajai māmiņai pateikt kaut ko uzmundrinošu, ka arī jūs gaidāt, kad viņš piedzims, un mazais vecākiem sniegs tik daudz laimes mirkļu.

"Vai tu redzēji to šovu par bērnu ar... (kādu briesmīgu slimību)?

Jebkura topošā māmiņa zina, ka ne visas grūtniecibas beidzas laimīgi, un, ka ne visi bērniņi piedzimst pilnīgi veseli, taču nav nepieciešams grūtniecei stāstīt dažādus patiesus atgadījumus par to, kurš ar kādu slimību saslimis un nomiris. Grūtniecēm jau tā ir bailes un bažas par to, vai viss būs kārtībā, tādēļ lieki viņas uztraukt ar šausmu stātiem, nedrīkst. Tā vietā labāk pastāsti kādu laimīgu gadījumu vai pajautā, vai un kas satrauc topošo mammu.

"Tas mums bija pārsteigums!"

Tas nav "jūsu bizness" jaukties sarunās par to, vai šis bija īstais laiks, lai pāris nolemtu par labu bērniņa nākšanai pasaulē. "Tik drīz?! Tas mums bija pārsteigums!", nereti tieši šādus izteicienus izsaka jaunā pāra vecāki. Pat, ja grūtniecība nav bijusi plānota un varbūt patiesi ir nedaudz par agru, šādus izteicienus labāk paturēt pie sevis. Labākais, ko varat darīt, palīdzēt ar entuziasmu un prieku par gaidāmo bērniņu.

"Vai tu neesi pārāk veca, lai dzemdētu?"

Sieviete, kura bērniņu gaidīja 39 gadu vecumā, patstāvīgi saņēma šādus jautājumus. Bet... tā nav jūsu darīšana, kādā vecumā sieviete nolēmusi dzemdēt mazuli. Ja topošie vecāki tam ir gatavi un paši par to neuztraucas, tad kāpēc gan ne? Neuzdod šādus jautājumus, bet labāk apsveic topošos vecākus ar gaidāmo priecīgo notikumu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!