Fоtо: Shutterstock
Šogad 17.–21. oktobrī cilvēki visā pasaulē svinēs Divali svētkus (kulminācija – 19. oktobrī). Tas ir gaismas festivāls – vieni no vislielākajiem Indijas svētkiem, kad it visur tiek iedegtas sveces, lampiņas, notiek uguņošanas. Mūsdienu Indijā Divali var salīdzināt ar mūsu Jauno gadu, lai gan dažādos valsts reģionos tā nozīme atšķiras.

Šie svētki parasti notiek oktobra beigās vai novembra sākumā. Festivāla datumi mainās katru gadu, jo tie, līdzīgi kā kristīgās Lieldienas, ir atkarīgi no Mēness kalendāra.

Divali vēsture ir piepildīta ar leģendām, no kurām lielākā daļa lasāma hindu reliģiskajos rakstos. Galvenā tēma saistīta ar gaismas uzvaru pār tumsu. Divali iezīmē arī lietus sezonas beigas un ziemas sākumu. Lauksaimnieki pabeidz ražas novākšanu, un tirgotāji gatavojas tāliem ceļojumiem. Tāpēc ir svarīgi pielūgt pārpilnības, auglības un bagātības dievieti Lakšmi, kurai šie svētki veltīti lielākajā daļā Indijas: rūpīgi jāiztīra māja, jāiededz visas gaismas, jo dievietei nepatīk tumsa.

Indijas dienvidos Divali svin kā Kunga Krišnas uzvaru pār dēmonu Narakasuru, savukārt Indijas austrumos un jo īpaši Bengālijā Divali ir veltīts dievietes Kali pielūgšanai.

Jāpiebilst, ka Divali svin ne tikai hinduisti, bet arī sikhi, džainisti un daļa budistu.

Piecas svētku dienas

Divali sākas ar "Dhanteras " – ar bagātības (pārpilnības) dienu. Tas nozīmē ka mūsos ienāk pārpilnības sajūta. Atceries šajā dienā visas svētības, ko esi saņēmis dzīvē, un esi par tām pateicīgs.

Ir tradīcija Divali laikā nolikt sev priekšā visu savu bagātību un izjust pārpilnību. Ja jūti trūkumu, tad tas vairojas, bet, ja vērs savu uzmanību uz bagātību, tad vairojas tā.

Lai eļļas lampiņa degtu, daktij jābūt daļēji iegremdētai eļļā. Ja dakts ir pilnīgi noslīkusi eļļā, tad nevar rasties gaisma. Elļas lampiņai degot, dakts paliek neskarta.

Dzīve ir kā lampiņas dakts: tev ir jābūt šajā pasaulē, bet nepieķeries tai!

Ja tu noslīksti pasaules materiālismā, tu nevari radīt prieku un zināšanas savā dzīvē. Atrodoties pasaulē, bet nepieķeroties tai, pats vari būt par gaismas un prieka avotu.

Tradicionālie svētku dienu nosaukumi un nozīmes ir šādas.

1. diena: Danvantari Trajodaši

Šī ir diena, kad ir dzimis dievs Dhanvantari, kurš atnesa zināšanas par Ājurvēdu. Šajā dienā cilvēki pielūdz labklājības dievieti Lakšmi, iegādājas dārglietas, rotaslietas.

2. diena: Naraka Čaturdaši

Otrajā dienā tik svinēta Krišnas uzvara pār dēmonu Narakasuru un pasaules atbrīvošanu no bailēm.

3. diena: Divali – Lakšmi Pudža. Svētku kulminācija

Svarīgākā festivāla diena. Šajā dienā tiek pielūgta Lakšmi. Ir svarīgi, lai māja būtu pilnīgi iztīrīta, jo dieviete mīl tīrību. Viņa šajā dienā vispirms apmeklēs vistīrāko māju. Vakarā tiek iedegtas gaismas lampas, lai piesaistītu dievietes uzmanību un apgaismotu viņas ceļu. Šajā dienā tiek godāts arī veiksmes dievs Ganeša.

4. diena: Govardhana Pudža

Ceturtā svētku dienā rituāli ir veltīti Govardhana kalnam un valdniekam Bali. Šajā dienā Krišna pacēla Govardhāna Parvat, lai aizsargātu Gokulas cilvēkus no Indras dusmām. Tā ir arī diena, kad tika kronēts karalis Vikramaditja. Citos reģionos šajā dienā godā Višnu uzvaru par dēmonu Bali.

5. diena: Brāļu un māsu diena

Māsas gatavo mielastu saviem brāļiem un lūdz par viņu ilgo mūžu. Brāļi svētī savas māsas un pasniedz viņām dāvanas.

Divali ir gudrības gaisma mūsu dzīvēs

Šajās dienās lampas, sveces, lukturi tiek iededzināti ne tikai, lai rotātu mājas, bet arī, lai atgādinātu šo dziļo dzīves patiesību. Tās tiek iedegtas it visur, simtiem un tūkstošiem. Iededz savā sirdī gudrības un mīlestības gaismu un smaidi ar mirdzošu smaidu. Divali sauc arī par Dīpavali, kas burtiskā tulkojumā nozīmē "gaismas rindas". Dzīvei ir daudz dažādu aspektu, un ir svarīgi, lai tu vērstu gaismu uz katru no tām. Šīs gaismas rindas atgādina, ka ikvienam tavas dzīves aspektam ir nepieciešama tava uzmanība un zināšanu gaisma.

Katram cilvēkam ir daudzas labas īpašības. Katrs lukturītis, svece, ko iededz, simbolizē tās. Dažiem cilvēkiem piemīt pacietība, citiem – mīlestība, spēks, dāsnums u.c. Slēptās lietas tevī ir kā gaisma. Divali laikā neapstājies tikai pie vienas sveces vai luktura iedegšanas, iededz tās simtiem. Lai izkliedētu neziņas tumsu, iededz daudz gaismas. Iededzot sevī gudrības gaismu un iegūstot zināšanas, tu pamodini visus savas būtības aspektus. Kad tie ir atmodušies, tad tas ir Divali.

Divali nozīmē būt patreizējā mirklī. Atmet pagātnes nožēlošanu un rūpes par nākotni un dzīvo patreizējā brīdī. Tas ir laiks, lai aizmirstu bažas un negatīvās lietas, kas notikušas gada laikā. Tas ir laiks, kad vērs gaismu uz visu gudrību, ko esi ieguvis, un gaidi jaunu sākumu.

Vienkārši izrādi savu pateicību Dievišķajam. Divali svētki notiek reizi gadā, bet gudriem cilvēkiem tie ir katru dienu, katru mirkli.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !