"Zibakcijas laikā zīdošās māmiņas vēlas parādīt, ka zīdīšana ir normāla bērniņa aprūpes sastāvdaļa, kas var notikt gan mājās, gan parkos, kafejnīcās un citās publiskās vietās – zīdoša mamma Latvijā var dzīvot sociāli aktīvu dzīvi. Ar savu piemēru vēlamies jaunajām māmiņām parādīt un iedrošināt, ka zīdīšana ir normāla, dabiska un ka to Latvijā atbalsta gan vecāki, gan Latvijas sabiedrība kopumā," stāsta viena no zibakcijas organizatorēm Egija Dārzniece.
Saskaņā ar zinātniskajā žurnālā "Lancet" publicēto pētījumu, bērnu zīdīšanas ilgums un veiksmīga norise ir saistīta ne vien ar garāku bērna kopšanas atvaļinājumu, bet arī sabiedrības atbalstu un noskaņojumu pret zīdīšanu kopumā.
"Piedalīties un atbalstīt šo akciju aicināts ikviens vecāks un sabiedrības loceklis, ne tikai zīdošās māmiņas," uzsver Dārzniece.
Zibakcija ilgs stundu, bet pulksten 14 zibakcijas dalībnieces no Viesturdārza (tikšanās pie dīķa) ar tramvaju dosies uz kafejnīcu "Kas dārzā", kur akcija noslēgsies ar draudzīgu kopā būšanu.
Mazuļa barošana pirmajos dzīves mēnešos: kā pārvarēt izaicinājumus un nepārmest sev
Mazuļa ienākšana ģimenē ir liels prieks. Vienlaikus tā ir satraucoša pieredze, sevišķi tad, ja piedzimis pirmais bērniņš – vecākiem jāiepazīst mazulis un jāmācās apmierināt visas viņa vajadzības. Viens no pirmajiem jaunās māmiņas pārbaudījumiem pēc bērniņa nākšanas pasaulē ir barošana ar krūti. Daudzām mazo izdodas pabarot bez problēmām, taču citām zīdīšanas process sagādā grūtības; vēl kādai bērniņš piedzimis priekšlaicīgi, un līdz ar citām raizēm par mazo cilvēciņu jāapgūst alternatīvas mazuļa barošanas metodes. Ar medicīnas personāla un ģimenes palīdzību parasti šīs problēmas ir pārvaramas. Galvenais – saprast, kāpēc vērts nenolaist rokas un kāpēc nepārmest sev situācijās, kad neizdodas.
Pieredze: pirmos bērnus gribēju ātrāk beigt zīdīt, dvīnītes pienu dabūja vēl pēc gada
Vecmātes Andas Ulpes personiskā pieredze zīdīšanā ļauj ielūkoties dažādās pieredzēs vienas dzīves laikā. Ar pirmo bērniņu viņai nelikās svarīgi pašai barot mazo un ātri vien, pēc trim mēnešiem, viņa pārgāja uz maisījumu, jo tā varēja izgulēties. Ar otro bērnu viņa jau zināja, ka zīdainis paņems daudz laika, krūts gali sāpēs un naktī būs jābaro. Domāja, kā tam tikt ātrāk pāri. Turklāt bija bailes par bērna dzīvību, vai pietiek piena – tobrīd viņai nebija īsta padomdevēja un atbalsta, kas palīdzētu saprast, vai tā patiesi ir. Piecus gadus pēc otrā bērniņa dzimšanas Anda gaidīja dvīnītes un jau no pirmās dienas, kopš to zināja, gatavojās dzemdībām. Un arī zīdīšanu novērtēja citādi. Mazās mammas pienu ēda līdz gada un četru mēnešu vecumam.
Atbalstīta mugura un atslābums plecos – pozai un krūts satvērienam zīdīšanā ir nozīme
Zīdīšana ir ieguvums bērnam, mammai, ģimenei un sabiedrībai kopumā. Tā samazina daudzu saslimšanu riskus, kā arī stiprina mammas un bērna emocionālo saikni. Lai zīdīšanu uzsāktu un veiksmīgi turpinātu, ļoti svarīgi jau no pirmajām zīdīšanas reizēm pievērst uzmanību zīdīšanas pozai un krūts satvērienam. Kā to pareizi darīt, skaidro sertificēta vecmāte un zīdīšanas konsultante Rīgas Dzemdību nama Zīdīšanas istabā Žanete Eglīte.
Piens nav stāsts tikai par uzturu. Zīdīšanas ieguvumi bērnam un mammai
Biežāk runā par to, ka ekskluzīvā zīdīšana pirmajos sešos dzīves mēnešos ir labākais, ko mamma var dot savam bērniņam. Taču ne mazāk svarīgi ir tas, ka zīdīšana ir ļoti vērtīga dāvana arī pašai mammai. Kādi ir ieguvumi no zīdīšanas mammai un zīdainim, stāsta Rīgas Dzemdību nama vecmāte un zīdīšanas konsultante Žanete Eglīte.
Kā nosargāt zīdīšanu? Pieredzes un speciālistu komentāri
Lai arī bērniņš jau piedzimst ar zīšanas refleksu un arī mammas krūtis mazuļa barošanai ir gatavas, jāpatur prātā, ka zīdīšana nav dabas dots talants, bet gan prasme, kuru bērns un mamma mācās abi kopā.