Lai motori rūc! Ko Talsu novadā redzēt un piedzīvot auto un moto entuziastiem

Teksts: Līga Švāne
Foto: Viesturs Radovics, "Delfi"
Daudzi noteikti piekritīs, ka vasaras piedzīvojumiem piestāv motocikli un retro automašīnas. Ja motoru rūkoņa tavām ausīm skan kā romantiska melodija, bet izbrauciens saulrietā ar volgu ir atvaļinājuma piedzīvojumu saraksta augšgalā, jādodas uz Talsu novadu. Te iespējams ne tikai atkal sajust, kā smaržo autentiska žigulīša salons, bet arī just līdzi ellīgi drosmīgiem jaunekļiem, kuri lielā ātrumā traucas pa mototrases tramplīniem.
Talsu novads nudien ir kontrastiem bagāts, un kaut ko sev interesējošu te var atrast katrs. Kārojas uzkost kūpinātu zivtiņu vai pabradāt pa jūru? Laižam uz kādu no piekrastes ciemiem! Novadā arī netrūkst dabas taku pārgājienu mīļotājiem un ir vairāki mini zoo, kur acis priecē piemīlīgi dzīvnieciņi. Arī moto un auto entuziastiem novadā ir, ko apskatīt un izbaudīt, – ne velti Talsu vārds saistās ne tikai ar deviņiem pakalniem, bet arī ralliju un motosportu.

Seno auto kolekcija Ārlavā

Netālu no Valdemārpils, Ārlavā, apskatāma auto-moto biedrības "Draudzība" izveidotā retro spēkratu ekspozīcija. Nopulēti, uzpucēti un atjaunoti žigulīši, zaporožeci, moskviči, dažādi motocikli, mopēdi, velosipēdi un pagājušā gadsimta vēstures liecības – šī vieta ir kā laika kapsula, kas daudziem noteikti atgādinās par bērnību un vēlreiz ļaus gremdēties atmiņās.

Vairāk nekā 30 spēkratu kolekcija pirms aptuveni pieciem gadiem mājvietu radusi ēkā, kas sendienās bija krejotava. Šeit saimnieko četri draugi – brāļi Juris un Andris Upmaļi un Kaspars un Mārtiņš Šterni. Viņi ir auto entuziasti, kuru aizraušanās ar automašīnām sākusies jau agrā bērnībā. Kā paši smej – varbūt mazotnē smilšu kastē par maz spēlējušies ar auto modelīšiem, ja jau pieaugušā vecumā joprojām tik ļoti patīk ķimerēties ar automobiļiem..
Foto pa labi augšā: Juris Upmalis, Andris Upmalis un Kaspars Šterns

"Mums jau labu laiku bija doma, ka vajag izveidot pašiem savu "veču paradīzi", kur vienuviet stāvētu visi auto. Pamazām to esam realizējuši. Šeit ir ļoti pateicīgi apstākļi – ir gana liela telpa bez logiem, ar zemu mitruma līmeni un dabīgo ventilāciju. Kad šeit ievācāmies, pirmais gads pagāja, visu tīrot un atjaunojot. Ieguldījām lielu darbu, lai teritoriju savestu kārtībā," stāsta Juris.
Gadu gaitā četri kungi savākuši ievērojamu auto kolekciju, un katram eksponātam ir savs īpašs stāsts. Ikvienu spēkratu viņi paši savām rokām labojuši, atjaunojuši un uzpucējuši, lai atgrieztu tam agrāko spozmi.
Ekspozīcijas saimnieku acis burtiski deg, kad viņi stāsta par kolekcijas eksemplāriem. Ja gadās iebraukt ciemos, pavaicājiet, kā kolekcijā nonāca elegantais "Volvo" markas automobilis. Tas ir neparasts stāsts, kurā šķietami nejaušai iepazīšanās reizei netālu no Užavas izrādījās ļoti nozīmīga loma.

"Svarīgi uzsvērt, ka mēs automašīnas nevis restaurējam, bet veicam tādu ļoti nopietnu atjaunošanu. Gandrīz visus atjaunošanas darbus veicam paši. No malas piesaistām tikai šuvēju," saka Andris.

Vēl viens interesants kolekcijas eksemplārs ir balts žigulis, kas mats matā izskatās kā izdaudzinātais auto no filmas "Limuzīns Jāņu nakts krāsā". Tā izlaiduma gads ir tieši tas pats, kas filmā redzamajam automobilim. Interesanti, ka tas uz Ārlavu atceļojis no Raiskuma puses, kur, kā zināms, tika uzņemta šī tik daudzu latviešu iemīļotā kino klasika. Vecajā krejotavā gozējas arī mikroautobuss "Latvija", kas pamazām tiek atjaunots un gaida, kad varēs izripot ielās. Un kur nu bez šikas volgas! Zilpelēka, rūpīgi uzspodrināta – tā, ka saulē laistās. Ja laikapstākļi ir labvēlīgi, iespējams ar to izvizināties nelielā ekskursijā pa tuvējo apkārtni un apskatīt Valdemārpili.

Varētu vēl daudz aprakstīt un stāstīt, bet labāk pašiem aizbraukt ciemos un redzēt savām acīm. Brāļi Šterni un Upmaļi ar lielāko prieku uzņems ciemos visus interesentus un pastāstīs vairāk par savu auto kolekciju. Pirms iegriezties Ārlavā, iepriekš telefoniski jāsazinās. Saimnieki apmeklētājiem ieejas maksu neprasa. "Katra paša ziņā ir pēc ekspozīcijas apskates un ekskursijas izlemt, vai šeit pavadītajam laikam bijusi pievienotā vērtība un vai viņš ir gatavs par to atstāt kādu ziedojumu," piebilst Juris.

Starp citu, Juris savu roku pielicis arī tajā, lai Talsu novadā šovasar atgrieztu tautas ralliju. Viņš kopā ar domubiedriem organizē "ERST Finance" minirallija 3. posmu, kas Talsu novadā norisināsies 24. augustā. "Tuvojoties Talsu rallija sešdesmitajai jubilejai, gribējām atjaunot agrāko tradīciju un atgriezt tautas rallija šarmu novadā," piebilst Juris.

Adrenalīns Stendes mototrasē

Stende dēvējama par Talsu novada motosporta galvaspilsētu, un liels nopelns tajā ir Guntaram Žigatam. Pateicoties viņa neatlaidībai, Stendē izveidota mototrase, kurā notiek arī oficiālie mači. Viņš arī nodibinājis biedrību "Motoklubs Stende". Guntars pats savulaik braucis motokrosā, bet tagad labprāt pamāca jauno paaudzi un nodod tālāk savas zināšanas.

Trase darbību sāka 2012. gadā, bet pirmās oficiālās sacensības tajā tika aizvadītas 2016. gadā – tā bija Latvijas kausa izcīņa motosporta sacensībās "Cross Country". Stendes trasē katru gadu notiek trīs zīmīgi motosporta pasākumi – "Cross Country", Nacionālā kausa posms motosportā un Arvīda Skudrēvica piemiņas balvas izcīņa.
Foto pa labi augšā: Guntars Žigats
Kā stāsta Guntars, vietā, kur tagad izveidota trase, agrāk bijusi degradēta teritorija. Gadu gaitā ieguldīts liels darbs, lai trase izskatītos tāda, kāda tā ir šobrīd.
"Sākotnējā ideja bija izveidot vienkāršu treniņu trasi – bez jebkādiem cēliem mērķiem. Drusku jau smieklīgi tagad liekas, paskatoties video, kāda trase bija pirmsākumos. Bet toreiz mums pašiem likās, ka esam izveidojuši kaut ko varenu un iespaidīgu," stāsta Guntars. Ja ir interese, šeit video, kurā iespējams novērtēt, kā trase izskatījās agrāk.
Kad Stendē notiek "Cross Country" sacīkstes, kopējais trases garums sasniedz aptuveni septiņus kilometrus. Šajos mačos sportisti ne tikai dodas mākslīgi veidotajā trasē ar tramplīniem, bet arī izbrauc pļavas un meža posmu, pārbaudot savu meistarību uz dažādiem segumiem.

Guntars saka – viņam motokross ir asinīs un viņš ar to ceļas un iet gulēt. "Citādi jau nemaz nevar būt, jo darba šeit ir daudz," stāsta trases saimnieks. Visus ar trases uzturēšanu saistītos darbus viņš veic pats, un bez krietnas devas entuziasma te neiztikt. Laiku prasa arī dažādi organizatoriskie pienākumi, kas saistīti ar sacensību norisi. Jau pavisam drīz, 15. jūnijā, Stendes trasē tiks aizvadīts "Stendes kauss", savukārt 10. augustā – Nacionālais kauss motosportā.
Izzinot Talsu novada piedāvājumu auto un moto entuziastiem, brīvdienu programmā šovasar jāiekļauj arī kādas no sacīkstēm!
Projekts sadarbībā ar:
TEKSTS:
Ketija Nuķe-Osīte, Līga Švāne
FOTO:
Kārlis Dambrāns, Patriks Pauls Briķis, Viesturs Radovics, publicitātes foto.
REDAKTORS:
Kristīne Melne
DIZAINS:
Māris Rītiņš, Oskars Dreģis
IZSTRĀDE:
Karīna Sabecka
PROJEKTA VADĪBA:
Žanete Kļaviņa, Līva Marta Poča
MEDIJU KOMUNKĀCIJAS EKSPERTS:
Līva Lāce
Copyright © 2024 AS DELFI. All rights reserved.