9. aprīlis – piemērotākā diena zirņu sēšanai
Foto: Shutterstock

9. aprīlis var šķist pavisam parasta diena, bet dārzkopjiem šis datums ir īpašs, jo šogad tā ir gada simtā diena, kad ir īstais laiks sēt zirņus. Ne velti tautas ticējumos ticējumos un vecmāmiņu gudrību lādītē teikts, ka, ja zirņus sēs gada simtajā dienā, tie nebūs tik tārpaini... To, vai šiem ticējumiem ticēt un kā pareizi sēt zirņus, "Tavs Dārzs" padomos dalās zemnieku saimniecības "Zutiņi" saimniece Rūta Beirote.

"Mūsu omīte Juta "Lejnieku" mājās šo 100. dienas nosacījumu vienmēr ievēroja. Bija gadi, kad zeme jau bija iesilusi un šīs tradīcijas piekopšana izdevās itin viegli," piebilst "Zutiņu" saimniece, "tomēr atceros gadus, kad uz to brīdi vēl valdīja krietns aukstums un zirņu sēšana izvērtās par īstu izturības pārbaudījumu. "Aizej, atnes, uzsegsim plēvīti", tā omīte noteica, sūtīdama mani uz šķūni."

Taujāta, kāpēc jāievēro šī senā zirņu sēšanas tradīcija gada simtajā dienā, saimniece min šādus aspektus:

  • "jo tā ir mūsu senču piekopta un viņi jau nu gan zināja, ko dara!
  • jo tā ir lieliska iespēja tikt pie gataviem zirņiem daudz ātrāk kā citiem;
  • zirņi tik tiešām nebūs tik tārpaini kā vēlāk sētie, jo ap to ziedēšanas laiku visi kukaiņi vēl nebūs attīstījušies un tīri fiziski nepaspēs sadēt oliņas;
  • jo zeme vēl mitra, un tieši mitrums ir vajadzīgs, lai zirnis labi piebriestu un ātri izdzītu asnus."

Kā atzīst Beirote, viņu saimniecībā 100. dienu joprojām ievēro saldo jeb cukurzirņu sēšanai. "Tie tiek sēti ar rokām nelielos apjomos agru ražu iegūšanai, un te tradīcijas lieti sader ar vēlmi ātri tikt pie zirņu pākstīm," atzīst "Zutiņu" saimniece. Viņa stāsta, ka vēsā laikā viņi uzvelk pāri sējumiem agroplēvi. Zemnieku saimniecībā vairāk kā 20 hektāros tiek audzēta arī zirņu šķirne "Retrija". Kā raksturo Beirote, šī šķirne ir Latvijas lepnums: "To vienīgo šobrīd drīkst dēvēt par "lielajiem Latvijas pelēkajiem zirņiem", jo tie aizsargāti Eiropas līmenī līdzīgi kā mūsu Jāņu siers vai Carnikavas nēģi."

Viņa gan atzīst, ka tā kā platības ir lielas, tad, protams, gada simtajā dienā neizdodas apsēt visu, tiesa, tiek darīts viss iespējamais, lai lielās platības apsētu pēc iespējas ātrāk. Kā skaidro Beirote, tas tiek darīts divu iemeslu dēļ, proti, šādi izdodas nedaudz izvairīties no kaitēkļiem, kā arī zeme vēl ir mitra. "Zirņiem dīgšanas procesā ir nepieciešams mitrums, citādi tie ilgstoši nenāk augšā vai arī mēdz iekalst pusizdīguši, un tā var zaudēt ražu," norāda audzētāja.

Tags

Dārza darbi Dārzs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form