Aicina piedalīties dabas vērošanas zibakcijā, 30. aprīlī fotografējot ievas, ābeles un bērzus
Foto: Shutterstock

Latvijas Universitātes (LU) Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte aicina iedzīvotājus iesaistīties dabas vērošanas zibakcijā "Viena diena Latvijā" 30. aprīlī, iesūtot zinātniekiem sezonālo dabas norišu attēlus, informēts LU mājaslapā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Aprīļa beigas Latvijas teritorijā iezīmējas ar strauju zaļošanos, lapu plaukšanu un ziedēšanas sākšanos, jo īpaši strauja augu attīstība pēdējā aprīļa dekādē notiek vēlajos pavasaros. Tādas augu un dzīvnieku sezonālās norises kā ziedēšanas sākums, augļu nogatavošanās, putnu migrācija un saimnieciskās darbības parādības pēta fenoloģija. Dabas ritmu (fenoloģiskie) novērojumi tiek uzskatīti par vieglāko un ērtāko veidu, kā pamatot klimata pārmaiņas un izmaiņas ainavā, jo augi un dzīvnieki visjūtīgāk reaģē uz izmaiņām apkārtējā vidē.

"Brīvprātīgie novērotāji jeb sabiedriskie zinātnieki, iegūstot novērojumu datus, ir nozīmīgs zinātnieku atbalsts, kā arī, attīstoties tehnoloģijām, sabiedriskās zinātnes loma arvien pieaug. Pagājušajā gadā zibakcijas ietvaros tika saņemti vairāk nekā 500 attēli no 180 dažādām vietām Latvijas teritorijā," uzsver zibakcijas koordinatore LU vadošā pētniece Dr. ģeogr. Gunta Kalvāne.

Lai labāk izprastu dabas norises un reģionālās atšķirības, LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes zinātnieki aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju iesaistīties zibakcijā un kļūt par sabiedrisko zinātnieku.

Zibakcija "Viena diena Latvijā" notiks šī gada 30. aprīlī visā Latvijas teritorijā. Iedzīvotāji aicināti nofotografēt tuvplānus (vislabāk dienvidu pusē novietotos zarus acu augstumā): parastajai ievai, āra bērzam un mājas ābelei.

Norādot apdzīvotas vietas koordinātas vai arī apdzīvotas vietas pasta indeksu, minēto augu sugu fotogrāfijas jāsūta saziņas vietnē "WhatsApp" uz tālruņa numuru 27104440 vai uz e-pasta adresi gadalaiki2021@gmail.com.

Pētījumam izvēlētas viegli atpazīstamas un bieži sastopamas koku sugas. Ja tuvumā nav atrodamas visas sugas, iedzīvotāji aicināti iesūtīt pieejamo sugu attēlus, piemēram, tikai mājas ābeles tuvplānus vai, piemēram, trīs vai četras āra bērza fotogrāfijas, kuri atrodami tuvākajā apkaimē. Fotogrāfiju daudzums nav limitēts. Pirms fotogrāfiju sūtīšanas, lūgums pārliecināties, vai fotogrāfijā nav redzama sensitīva informācija, piemēram, mājas nosaukums, personas seja, automašīnas numurs.

Digitālās fotogrāfijas arvien biežāk tiek izmantotas fenoloģijas pētījumos, paralēli citām metodēm, piemēram, satelītdatu datu analīzei, herbāriju materiāliem, un brīvprātīgo novērotāju ievāktajai informācijai.

Iesūtītie attēli tiks izmantoti fenoloģiskā modeļa pārbaudē un reģionālo atšķirību izvērtējumā. Rezultātu apkopojums būs pieejams LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes mājaslapā, kā arī katram interesentam nosūtīts e-pastā vai saziņas vietnē "WhatsApp".

Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Latvijas Universitāte
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form