Baudi tikai ar acīm! Aizsargājamie augi, kurus nedrīkst plūkt
Foto: Shutterstock

Pļavās, grāvmalēs un pie ūdenstilpēm aug tik daudz krāšņu ziedu, bet ne visus drīkst plūkt, jo daži no tiem ir īpaši aizsargājami, turklāt šādu augu plūkšana var beigties ar pamatīgu soda naudu. Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) atgādina – īpaši aizsargājamo augu plūkšana un tirgošana ir aizliegta.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā norāda DAP, krāšņu svētku rotu izdosies radīt arī no augiem, kuri nav aizsargājamo sarakstā.

"Dabiskās pļavas ar neparastām un īpaši retām augu sugām mūsdienās izzūd arvien straujāk. Lai tās saglabātu, būtiska ir gan pareiza apsaimniekošana, gan saudzīga attieksme. Lai retās sugas neizzustu pavisam, daudziem augiem piešķirts īpaši aizsargājamās sugas statuss, un to plūkšana un tirdzniecība Latvijā ir aizliegta," pauž DAP ģenerāldirektora vietnieks dabas aizsardzības jomā Andris Širovs.

Pirmssvētku laikā arī šogad DAP inspektori apseko tirdzniecības vietas un pastiprināti uzrauga, lai netiktu tirgoti īpaši aizsargājamie augi – dzegužpirkstītes, dzegužpuķes, dzegužkurpītes, smaržīgās un zaļganās naktsvijoles, Sibīrijas skalbes, pļavas silpurenes, jumstiņu gladiolas u.c.

Baudi tikai ar acīm! Aizsargājamie augi, kurus nedrīkst plūkt
Foto: Shutterstock
Smaržīgā naktsvijole.


Saskaņā ar Sugu un biotopu aizsardzības likuma 12. pantu, ir aizliegts īpaši aizsargājamos augus vai to daļas lasīt, noplūkt vai izrakt, kā arī aizliegts pārdot, dāvināt, kolekcionēt vai audzēt savvaļā ievāktus aizsargājamos augus. Šādas aizliegtas darbības ir administratīvi sodāmas, piemērojot naudas sodu kā fiziskām, tā juridiskām personām, līdztekus konfiscējot nelikumīgi iegūtos augus.

Baudi tikai ar acīm! Aizsargājamie augi, kurus nedrīkst plūkt
Foto: Shutterstock
Dzegužpirkstīte.
Par īpaši aizsargājamiem augiem Pārvalde aicina priecāties vien ar acīm, bet svētku vainagā pīt, piemēram, rudzupuķes, margrietiņas, pelašķus, balto un sarkano āboliņu, vībotnes, papardes, ozola zarus, smilgas, kalmes, madaras un citus tradicionālos augus. Tos vācot gan jāievēro mērenība un augs jānoplūc bez saknēm. Tāpat, lasot jāņuzāles, vērīgi jāskatās, ne vien lai nenoplūktu ko īpaši retu un saudzējamu, bet arī lai noplūktais augs neapdraud paša svinētāja veselību, kā tas varētu gadīties, saplūcot latvāni vai velna rutku.

Baudi tikai ar acīm! Aizsargājamie augi, kurus nedrīkst plūkt
Foto: Shutterstock

Dzegužkurpīte.

Jāņuzāļu lasīšana, telpu pušķošana un vainagu pīšana ir jau sen tautā iesakņojusies Līgo svētku tradīcija. Diemžēl ne katrs jāņubērns var lepoties ar spožām zināšanām īpaši aizsargājamo un saudzējamo augu atpazīšanā. Lai mazinātu situācijas, kad krāšņajos Jāņu vainagos iepīti ļoti reti, īpaši aizsargājami augi, kuru plūkšana ir aizliegta, DAP sarūpējis informatīvo materiālu "Mīli ar acīm".


Savukārt zemāk var aplūkot Latvijas Dabas fona informatīvo materiālu par dabisko pļavu puķēm!

Tags

Dabas aizsardzības pārvalde Dārzs Jāņi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form