Brīdina par ābeļu un bumbieru kraupja izplatības risku dārzos un ne tikai

Brīdina par ābeļu un bumbieru kraupja izplatības risku dārzos un ne tikai
Foto: LETA

Daudzviet lasāms cilvēku sašutums par augļu koku lapām, kas paliek brūnas vai ar brūniem punktiņiem. Iespējams, dārzu ir apmeklējis ābeļu vai bumbieru kraupis, kas ir viena no nozīmīgākajām augļu koku slimībām.

Tuvākajās dienās prognozētais lietus vairumā Latvijas augļu dārzu izprovocēs masveida ābeļu un bumbieru kraupja sporu izlidošanu, pastāstīja Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) Integrētās augu aizsardzības daļas vadītāja Anitra Lestlande.

Viņa piebilda, ka augļkopjiem ir jādomā par kraupja ierobežošanu, izmantojot fungicīdus – pirms lietus – kontakta iedarbības, pēc lietus – ārstējošos sistēmas iedarbības.

Tāpat viņa pastāstīja, ka līdzšinējo silto laika apstākļu dēļ aktivizējušies kultūraugu kaitīgie organismi – gan slimības, gan kaitēkļi, lielāko apdraudējumu radot laukaugiem – labībai, pākšaugiem un rapsim.

Pēc VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas vadītājas teiktā, labību sējumos sastopamas vairākas nozīmīgas labību slimības, tostarp dzeltenplankumainība, gredzenplankumainība, tīklplankumainība. Dažos sējumos sastopama arī miltrasa.

Labībā esot izplatījušies arī kaitēkļi – labību lapgrauži, tripši un spradži. "Ziemas rapsi, kas šobrīd lielākajā Latvijas daļā sācis ziedēt, šobrīd vairāk apdraud kaitēkļi – spīdulis un smecernieki, bet, pateicoties siltajiem laika apstākļiem, rapsis ļoti strauji aug, tādējādi būtisku kaitējumu tie nenodarīs," viņa sacīja.

Lestlande piebilda, lai gan vairumā lauka pupu un zirņu sējumos zirņu svītrainā smecernieka izplatība ir 100 procenti, bojājuma pakāpe ir neliela – lielākais 5 procenti. Tomēr lauksaimniekiem jābūt modriem un jāseko šī kaitēkļa tālākai attīstībai.

Source info

LETA


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl


Tavs Dārzs iesaka