Foto: Shutterstock
Sācies aktīvais ogošanas un sēņošanas laiks, kad ļaudis steidz iegūt dabas veltes, lai mielotos ar tām un sagatavotu arī pietiekamus krājumus ziemai. Dabas aizsardzības pārvalde sagatavojusi informāciju, kā ogot un sēņot droši, kā arī dabai saudzīgi un draudzīgi.

Kur drīkst un kur nedrīkst ogot un sēņot?

Pirms doties mežā vai purvā, vajadzētu pārliecināties, vai teritorija, kurā dosieties pēc dabas veltēm, ir valsts īpašums vai privātīpašums, un vai tai nav īpašs apsaimniekošanas režīms. Parasti par to liecina izvietotas informatīvas zīmes. Taču vandāļu vai citu iemeslu dēļ tās dažkārt tomēr nav izvietotas pie visām ieejas vietām teritorijā. Tas ir svarīgi arī tāpēc, ka, piemēram, ir aizliegts ogot, sēņot dabas rezervātu stingrā režīma teritorijās, savukārt speciālas palīgierīces savvaļas ogu lasīšanai nav atļauts izmantot rezervātu regulējamā režīma teritorijās.

Tāpēc, lai izvairītos no nepatīkamiem brīžiem, ieteicams pārliecināties par īpašuma un apsaimniekošanas režīmu kādos informācijas avotos. Piemēram, šādas ziņas pieejamas Dabas aizsardzības pārvaldes datu pārvaldības sistēmā "Ozols", kas pieejama arī kā e-pakalpojums.

Saudzē dabu!

Lasot ogas, nevajadzētu bojāt mētras, saknes un raut krūmu zarus. Dabas sargi aicina nelietot palīgierīces ogu ievākšanai, jo tas samazina ogulāju ražību nākamajos gados. Savukārt ogojot purvos, jāatceras, ka tie ir ļoti jūtīgi pret nobradāšanu un atjaunojas ļoti lēni. Arī sēnes vajadzētu iegūt pēc iespējas saudzīgāk, nepostot zemsedzi.

Foto: Shutterstock

Ja sēņošana un ogošana tiek apvienota ar maltīti dabā vai cita veida atpūtu, jāzina, ka ugunskuru atļauts kurināt tikai šim nolūkam paredzētās vietās. Aizliegts mežā nomest izsmēķus, īpaši ugunsnedrošajā periodā, un veikt citas darbības, kas var izraisīt mežu ugunsgrēkus. Mežs un purvs noteikti nebūs vieta, kur atstāt radušos atkritumus. Īpaši bīstams ir stikls, kas ne tikai rada aizdegšanās risku, bet arī draudus citu apmeklētāju veselībai. Radušies atkritumi izmetami šim nolūkam paredzētās vietās vai nesami līdzi.

Pirms došanās ogot un sēņot ar auto, jānoskaidro transportlīdzekļu novietošanas iespējas – tie jānovieto tā, lai nebojātu zemsedzi un netraucētu pārvietoties citiem.

Foto: F64

Lai iegūtās dabas veltes būtu veselībai drošas, Dabas aizsardzības pārvalde aizcina lasīt tikai zināmas ogas un sēnes. Ja iespējams, ogojot un sēņojot, izmantojiet noteicējus vai radītās mobilās aplikācijas, piemēram, AS "Latvijas valsts mežu" - par sēnēm Latvijā.

Tāpat jāatceras, ka mežā un purvā nevajadzētu klaigāt vai citādi traucēt citus, kas bauda atpūtu dabā un, protams, tur dzīvojošos dzīvniekus. Dabas aizsardzības pārvalde aicina nepostīt putnu ligzdas, skudru pūžņus un citādi nedarīt pāri meža augiem un dzīvniekiem!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!