Infografika: Retie Latvijas augi, kurus aizliegts plūkt

Infografika: Retie Latvijas augi, kurus aizliegts plūkt
Foto: Shutterstock

Vai tiešām visa laba Jāņu zāle, ko plūc Jāņu vakarā? Diemžēl no dabas saglabāšanas viedokļa šis teiciens nebūs gluži precīzs, jo saskaņā ar Sugu un biotopu aizsardzības likumu ir aizliegts ievākt un tirgot aizsargājamos augus, atgādina Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) speciālisti.

DAP vasaras saulgriežu laikā aicina būt atbildīgiem un svētku rotā neizmantot retos un aizsargājamos augus, kā arī tos netirgot un neiegādāties. "Kā ikkatru gadu, arī šajos Jāņos vides inspektori plāno apmeklēt zāļu tirgus pasākumus lielākajās Latvijas pilsētās, lai pārliecinātos par tirgotāju un pircēju godaprātu," informē pārvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Maija Rēna.

"Daudzi augi mūsdienās ir kļuvuši reti sastopami, jo samazinājušās vai izzudušas tiem piemērotās dzīvotnes. Lai tie neizzustu pavisam, šādiem augiem piešķirts īpaši aizsargājamās sugas statuss, un to plūkšana un tirdzniecība Latvijā ir aizliegta. No bioloģiskā un dabas saglabāšanas viedokļa aizsargājamo augu ievākšana ziedēšanas laikā ir īpaši nevēlama, jo novērš jauno sēklu izsēšanās iespējas un tātad arī auga ilgtermiņa saglabāšanos," pauž DAP ģenerāldirektors Juris Jātnieks.

Starp šīm aizsargājamām sugām ir Latvijā sastopamās orhidejas, tajā skaitā smaržīgā un zaļganā naktsvijole, dzegužpirkstītes, dzegužpuķes un dzegužkurpītes, dārza īrisu radiniece Sibīrijas skalbes un jumstiņu gladiolas. Šogad pirmssvētku laikā pārvalde jau ir sākusi vienu administratīvā pārkāpuma lietvedību par naktsvijoļu pušķīša tirgošanu, skaidro Maija Rēna.

Krāšņa un iespaidīga svētku rota izdosies arī bez aizsargājamiem augiem. Rudzupuķes, margrietiņas, sarkanais un baltais āboliņš, asinszāle, nārbuļi, par šī gada augu atzītā madara un citi vasaras visgarākajās dienās ziedošie augi ir droši plūcami un liekami vainagā. Taču arī te DAP aicina ievērot mērenību un saudzību – augus neplēst ar saknēm un nemēģināt vienā piegājienā salasīt pilnīgi visas puķes pļavā. Lasot jāņuzāles, jāpatur prātā, ka daudzi augi, tajā skaitā gundegas, velnarutki un latvāņi, ir bīstami un tie lai paliek pļavā.

Saskaņā ar Sugu un biotopu aizsardzības likuma 12. pantu ir aizliegts īpaši aizsargājamos augus vai to daļas lasīt, noplūkt vai izrakt, kā arī aizliegts pārdot, dāvināt, kolekcionēt vai audzēt savvaļā ievāktus aizsargājamos augus. Šādas aizliegtas darbības ir administratīvi sodāmas, piemērojot naudas sodu kā fiziskām, tā juridiskām personām, līdztekus, konfiscējot nelikumīgi iegūtos augus.

Jāņuzāļu lasīšana, telpu pušķošana un vainagu pīšana ir jau sen tautā iesakņojusies Līgo svētku tradīcija. Diemžēl ne katrs jāņubērns var lepoties ar spožām zināšanām īpaši aizsargājamo un saudzējamo augu atpazīšanā. Lai mazinātu situācijas, kad krāšņajos Jāņu vainagos iepīti ļoti reti, īpaši aizsargājami augus, kuru plūkšana ir aizliegta, aicinām iepazīties ar DAP sagatavoto materiālu "Mīli ar acīm". Spied uz attēla, lai aplūkotu to lielākā izmērā.

Source info

DELFI Tavs Dārzs


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl


Tavs Dārzs iesaka