Izveidoti noteicēji 'Kas aug dabiskā pļavā' un 'Kas dzīvo dabiskā pļavā'; tie pieejami bez maksas
Foto: GrassLIFE

Klajā nākuši divi ilustratīvi un bezmaksas pieejami noteicēji – "Kas dzīvo dabiskā pļavā?" un "Kas aug dabiskā pļavā?", kuros parādītas vairāk nekā 200 dabisko pļavu augu sugas un ap 180 dažādu pļavas iemītnieku – tauriņu un citu kukaiņu, putnu, abinieku, rāpuļu un zīdītāju sugas, portālu "Māja&Dārzs" informēja Latvijas Dabas fonda (LDF) pārstāve Dita Stalovska.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā informē LDF pārstāve, noteicējā "Kas aug dabiskās pļavās?" var iepazīties ar vairāk nekā 200 dabisko pļavu augu sugām, kas vieglākai atpazīšanai sagrupētas pa krāsām. Katras sugas aprakstā atradīsiet šādu informāciju: sugas dzimtu, latvisko un zinātnisko nosaukumu, īsas ziņas par tās statusu, īpašībām, izmantošanu, kā arī pazīmju aprakstu un fotogrāfijas. Noteicējs palīdzēs atšķirt līdzīgas vai radniecīgas sugas, vēsta par katras sugas sastopamību Latvijā, kā arī sniegs interesantus faktus par augiem.

Savukārt noteicējā "Kas dzīvo dabiskās pļavās?" var iepazīties ar piecām dzīvnieku grupām – bezmugurkaulniekiem, putniem, abiniekiem, rāpuļiem, un zīdītājiem. Tā kā sugu skaits šajās grupās lielākoties ir ļoti apjomīgs, tad šajā izdevumā LDF iepazīstina tikai ar pļavās biežāk sastopamajiem pārstāvjiem, kuru dzīvesveids saistīts galvenokārt ar pļavām.

Noteicēju sastādītāja, kā arī augu noteicēja autore ir botāniķe, LDF eksperte Valda Baroniņa, savukārt dzīvnieku noteicēju autori ir Voldemārs Spuņģis (bezmugurkaulnieki), Aivars Petriņš (putni), Andris Čeirāns (abinieki, rāpuļi), Līga Mihailova (zīdītāji). Jaunie noteicēji tapuši LDF projekta "GrassLIFE" ietvaros.

"Kas gan būtu Latvijas vasara bez košām puķu pļavām, griezes dziesmas un kukaiņu zumēšanas? To visu var piedzīvot Latvijas dabiskajās pļavās, kas šobrīd ir savā pilnziedā. Taču šīs dabas daudzveidības krātuves Latvijā paliek arvien mazāk – šobrīd tās ir tikai 0,7% valsts teritorijas. Tāpēc ar lielu gandarījumu vērojam, ka cilvēku vidū pieaug interese par pļavām, to augiem un apsaimniekošanu. Šie ceļveži būs noderīgi ikvienam, kurus piesaistījis dabisko pļavu valdzinājums, jo tie būs lielisks palīgs dabiskās pļavas iepazīšanai, lai atklātu pļavas pasauli un izzinātu tās daudzveidību. Šie noteicēji kļūs par jūsu pavadoņiem, esot pļavā, un dos atbildes uz tik bieži uzdotajiem jautājumiem "kas tā tāda par puķīti?" vai "kas šis ir par kukainīti?"," saka projekta "GrassLIFE" vadītāja Inga Račinska.

Tags

Dārzs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form