Nacionālajā botāniskajā dārzā gatavojas spāru svētkiem, plaukst filodendri un zied feihoja
Foto: Publicitātes attēli

Piektdien, 28.martā Nacionālā botāniskā dārza (NBD) Ex situ centra jauno oranžēriju jumta kori Salaspilī rotās spāru svētku vainags, bet, gatavojoties pārceļošanai uz jaunajām telpām, pašreizējā augu mājā plaukst filodendri un zied feihoja, portālam "Delfi" vēsta NBD pārstāve Ilze Ķigure.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jau ziņots, ka, lai saglabātu reto un apdraudēto sugu genofondu, Latvijas selekcijas telpaugu šķirņu kolekcijas un NBD botānisko dārgumu krātuves padarītu pieejamas apmeklētājiem, pērnruden NBD sāka īstenot Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansēto projektu "Bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas ex situ infrastruktūras izveide", kas paredz multifunkcionāla oranžēriju siltumnīcu kompleksa tapšanu. Apmēram 3000 kvadrātmetros iecerēts ērtāk izvietot gan pašreizējo oranžēriju iemītniekus, gan citas augu kolekcijas, kā arī uzņemt uz Latvijas robežas aizturētās reto un apdraudēto augu sugas, kuru pārvietošanu regulē Vašingtonas konvencija.

"Līdz ar karkasa izbūvi paveikta apmēram trešdaļa visu darbu," jaunceltnes tapšanu komentē darbu veicēju SIA "Ekoteh būve" būvdarbu vadītāja palīgs Maksims Staņiļevičs. Patlaban notiek jumta lūku un apkures sistēmas montāža. Aprīļa vidū oranžērijas plānots sākt iestiklot, maijā − betonēt ejas. Komplekss jāpabeidz līdz šā gada oktobrim.

Tikmēr NBD pašreizējā oranžērijā sārtus un baltus pumpurus jau raisa filodendri − Sello filodendrs (Philodendron selloum), asinssarkanais filodendrs (Philodendron sanguineum) un trīsdaivu filodendrs (Philodendron tripartitum) − , kuri savvaļā rotā tropisko lietus mežu ainavu Amerikā un Āzijā. Krāšņi izplaukusi feihoja (Feijoa sellowiana) − mūžzaļš daudzgadīgs koks, kas dzimtenē Dienvidamerikā priecē ne tikai acis − ar baltiem ziediem, kuru vidū spilgti sarkani putekšņkāti ar dzelteniem putekšņiem −, bet arī vēderu − ar gardām un vitamīniem bagātām zaļganām ogām.

NBD oranžērija līdz 31. martam atvērta darba dienās no pulksten 8 līdz 16, bet, sākot ar 1. aprīli, tā atvērta no otrdienas līdz sestdienai no pulksten 8 līdz 17.

Tags

Botāniskais dārzs Nacionālais botāniskais dārzs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form