No saimniecības telpas līdz zvilnēšanai – ko drīkst un nedrīkst darīt uz balkona
Foto: Shutterstock

Daudzdzīvokļu namu ar balkonu vai lodžiju saimniekiem konstrukcijas kalpo dažādiem nolūkiem. Vieni tur ierīkojuši atpūtas zonu, bet citi kā veļas žāvēšanas placīti vai pat noliktavu. Ja neesi pārliecināts, ko drīkst un nedrīkst darīt uz balkona, iepazīsties ar portāla Info.riga.lv apkopotajiem noteikumiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā zināms, balkona vai lodžijas izmantojums ir saistīts ar tā tehnisko stāvokli. Diezin vai kāds vēlēsies omulīgi ēst vakariņas uz pussabrukuša balkona, tāpēc atkarībā no apstākļiem, katrs šo konstrukciju pielāgo, kā māk. Iepriekš portāls TavaMāja.lv rakstīja, kādi noteikumi un prasības attiecas uz balkonu un lodžiju iestiklošanu, bet šoreiz uzzini, kā konstrukciju drīkst vai nedrīkst izmantot.

Smaguma nasta

Kā jau iepriekš minēts, balkona un lodžijas izmantojums lielā mērā atkarīgs no konstrukcijas tehniskā stāvokļa. Lai arī cik labā stāvoklī būtu balkons vai lodžija, nebūtu ieteicams to pakļaut paaugstinātai slodzei. To vērts ņemt vērā tiem, kas šo zonu izmanto lielu un smagu mantu glabāšanai, piemēram, velosipēdiem, mēbelēm, būvmateriāliem utt. Nav gan aizliegts mantas tur glabāt, taču nedrīkst to noslogot, kā arī ignorēt ugunsdrošības noteikumus. Tā kā vairums balkonos iestrādātas speciālas lūkas evakuācijai ugunsgrēka gadījumā, tad piekļuvi šeit nedrīkst noslēgt, piemēram, ar mēbelēm, kastēm un citiem smagumiem. Ugunsdrošības noteikumos minēts, ka uz balkoniem nedrīkst glabāt gāzes balonus, viegli uzliesmojošas vielas un šķidrumus.

Apzaļumošana

Puķu kastu izkārtošana uz balkoniem un citādāka apzaļumošana ir visai bieži novērota parādība, taču arī šajā sakarā vērts iepazīties ar noteikumiem. Uz balkona vai lodžijas drīkst izlikt puķu kastes un citus apzaļumojumus, līdz tie nepārslogo konstrukciju un neapdraud cilvēku drošību lejā vai nebojā kāda cita īpašumu. Jāņem vērā, ka lietus un sniega gadījumos iekārtie vai izliktie puķupodi kļūst vēl smagāki, tāpēc jāierēķina papildu slogs. Pēc tehniskajām īpašībām, ne balkoni, ne lodžijas un to margas nav lielai noslodzei, tāpēc balkonu apzaļumošanas konstrukcijas lielos daudzumos nav vēlamas.

Vairāk par prasībām, kas attiecas uz balkona apzaļumošanu lasi šeit.

No saimniecības telpas līdz zvilnēšanai – ko drīkst un nedrīkst darīt uz balkona
Foto: Shutterstock

Grila ballīte uz balkona

Doma par grila iekurināšanu uz balkona varētu šķist vilinoša, noteikumi paredz, ka uz tā rīkoties ar atklātu uguni – kurināt ugunskuru vai grilu, ir aizliegts, jo tas var apdraudēt mājas iedzīvotāju drošību, kā arī negatīvi ietekmēt mājas tehnisko stāvokli. Izņēmumi var būt īpaši aprīkoti grili, kam nav atklāta uguns, taču pirms tam par to jāpainteresējas apsaimniekošanas līgumā, kur visbiežāk norādīts aizliegums uz balkona kurināt jebkāda veida grilu vai ogļu pannu. Tāpat labu laiku ir aizliegums uz balkona arī smēķēt. Aizliegums attiecas arī uz elektroniskām cigaretēm.

Veļas žāvēšana

Bažām par veļas žāvēšanu uz balkona ir pamats, jo pirms dažiem gadiem Rīgas domes saistošie noteikumi paredzēja, ka visu acu priekšā, proti, uz balkona, nedrīkstēja žāvēt apakšveļu, t-kreklus un citu apģērbu. Tomēr šobrīd noteikumi ir atcelti un veļu žāvēt svaigā gaisā uz balkona drīkst, taču ieteicams gan pievērst uzmanību mājas estētiskajam noformējumam un nekārt drēbes tā, ka tas traucētu kaimiņiem.
No saimniecības telpas līdz zvilnēšanai – ko drīkst un nedrīkst darīt uz balkona
Foto: Shutterstock

Remontdarbi uz balkona

Ja plānots pašrocīgi remontēt balkonu vai atjaunot to, tad zini – linoleju kā grīdas segumu noteikti nevajadzētu izmantot, jo zem tā uzkrājas mitrums un tas kaitēs metāla konstrukcijai. Meklējot piemērotāko segumu, praktisks risinājums būs flīzes, un tām arī nekaitēs slapji nokrišņi. Ņem vērā, ka patvaļīgi nav atļauts pārkrāsot lodžijas vai balkonus krāsās, kas neietilpst ēkas projektā.
Atjaunošanas darbos nav striktu noteikumu, taču uz katra paša iedzīvotāju atbildību ir rūpes par balkona tehnisko stāvokli. Iedzīvotāji mudināti ik pa laikam balkona margas apstrādāt ar pretkorozijas līdzekli, atjaunot segumu un kā citādāk uzlabot konstrukcijas stāvokli. Mājas pārvaldītājam jānodrošina konstrukciju atjaunošana un remontēšana, tāpat pārvaldniekam jāseko līdzi lodžiju un balkonu tehniskajam stāvoklim, un, ja nepieciešams, savlaicīgi jāinformē par remonta nepieciešamību.

Ja vietām nobiris apmetums, tad zini – mitrums iekļūs materiālos un metāla konstrukcijas skars rūsa. Dobja skaņa, kas dzirdama, klauvējot pa apmetumu, liecina, ka apmetums šajā vietā ir atdalījies no nesošās konstrukcijas.

Vieta mājdzīvniekiem?

Ja šķiet, ka balkons var būt vieta, kur ļaut mājdzīvniekam ieelpot svaigu gaisu, tad tā vis nav. Turēt uz balkona dzīvniekus ir kategoriski aizliegts. Vienalga, vai tas ir liels suns vai mazs kāmītis. Dzīvnieku turēšanu regulē Ministru kabineta noteikumi Nr. 266 "Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai". Ja šādi rīkojas kaimiņš, jāvēršas Pārtikas un veterinārajā dienestā, zvanot pa tālruni 67027402 vai iesniedzot sūdzību elektroniski www.pvd.gov.lv.

Tags

Balkons
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form