Piemērotākais laiks un stādu izvēle: kas jāzina par mežu stādīšanu
Foto: LETA

Mežsaimniecībā produktīvai un veiksmīgai darba īstenošanai svarīgi ir laika apstākļi. Šī gada netipiski siltā ziema viesusi korekcijas darbu plānošanā – tajā skaitā arī meža stādīšanā. Kad ir labākais laiks kociņu stādīšanai, vai nepieciešams sagatavot augsni un kur iegādāties stādus, mājaslapā apkopojis LLKC Meža konsultāciju pakalpojumu centrs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pieredze liecina, ka mežā labākais kociņu stādīšanas laiks ir pavasaris, pēc iespējas ātrāk, tūliņ pēc sniega nokušanas, kad zeme atkususi un augsnē vēl ir pietiekoši daudz mitruma. Kā rīkoties šogad, vai var jau sākt stādīt mežu?

Lai gan pašreizējie laikapstākļi ļauj stādīt mežu, tomēr sala un lielā mitruma dēļ, kas var nelabvēlīgi ietekmēt jauno kociņu ieaugšanu, īpaši kūdras augsnēs, vajadzētu būt piesardzīgiem. Ja laika prognozes paredz agru un sausu pavasari, tad ar meža stādīšanu sausos meža tipos uz smilts augsnēm nevajadzētu kavēties.

Labākais laiks, kad plānot meža stādīšanas darbus, būtu marta vidus. Ja šogad plānots apstādīt lielākas platības ar kailsakņu stādiem, tad gan kociņu stādīšanu ieteicams sākt ātrāk, lai paspētu iestādīt līdz pumpuru plaukšanai. Ietvarstādus var stādīt ilgāk – pat līdz jūnija beigām, ja ir pietiekošs augsnes mitrums.

Vai pirms stādīšanas nepieciešams sagatavot augsni

Pieredzējuši mežkopji neiesaka stādīt mežu nesagatavotā augsnē. Paaugstināta mitruma apstākļos stādījumi cietīs no mitruma. Auglīgās augsnēs spēcīgais aizzēlums nomāks iestādītos kociņus un apgrūtinās stādījumu kopšanu, jo kociņus būs grūti atrast. Palielināsies risks kociņus nopļaut. Šķietamo izmaksu ietaupījums tiks zaudēts uz stādījumu kopšanas un papildināšanas izmaksām. Vislabāk augsni gatavot rudenī, lai augsne nosēžas. Ja augsni gatavo pavasarī, tad to vēlams veikt vismaz mēnesi pirms stādīšanas.

Mūsdienās ir pieejams samērā plašs augsnes gatavošanas pakalpojumu piedāvājums, izmantojot pielāgotus lauksaimniecības un mežsaimniecības traktorus, frēzes, ekskavatorus pacilu veidošanai. Vidējās pakalpojuma cenas, ar ko jārēķinās, ir no 120 līdz 140 eiro/ha (plus PVN). Ir meža īpašnieki, kas nelielās platībās augsnes gatavošanu veic saviem spēkiem, izmantojot krūmgriežiem pielāgotu frēzi.

Kur iegādāties stādus

Stādus meža stādīšanai var iegādāties meža kokaudzētavās, iepriekš tos pasūtot, jo stādu audzēšanai vajadzīgi vismaz divi gadi un liekus stādus neviens neaudzē. Aktualizēts kokaudzētavu saraksts pieejams šeit.

Lai pierādītu apstādītās platības stādu izcelsmi un legalitāti, pircējam, iegādājoties stādus, jāsaglabā stādu iegādi apliecinošs dokuments un etiķete, kas būs jāiesniedz Valsts meža dienestā kopā ar atjaunošanas vai ieaudzēšanas pārskatu.

Pirms stādāmā materiāla iegādes lietderīgi pārliecināties, vai tas ir sertificēts, kāda ir reproduktīvā materiāla kategorija, vai tas ir piemērots atjaunojamās platības vietai.

Praktiski padomi

Lai gan kociņu stādīšana mežā šķiet vienkāršs pasākums, tomēr ir vairākas nianses, kas jāievēro:

  • Stādu transportēšanā nav pieļaujama sakņu iekaltēšana un mehāniska bojāšana.
  • Maisus un kastes mežā uzglabā ēnā, ne ilgāk par vienu nedēļu. Nedrīkst ļaut stādiem sakarst (izsust). Maisos jāizdur caurumi, nedrīkst maisus un kastes likt vienu virs otras.
  • Stādīšanas laikā, pārvietojoties pa cirsmu, stādiem jābūt ievietotiem tādā traukā, lai nepieļautu sakņu sistēmas iekaltēšanu.
  • Ietvarstādiem jābūt pakāpeniski atlaidinātiem.
  • Stādot kociņus mežā, jāievēro, lai sakņu kakls atrodas 2−3 cm zem zemes, ietvarstādi jāstāda par 1,0−1,5 cm dziļāk, nekā tas audzis konteinerā, zemi piemīda, lai nepaliek gaisa spraugas. Jāskatās, lai sakņu gali nepaliek virs zemes.
  • Stādīšanai izmanto lāpstas, speciālos stādāmos šķēpus un stādāmos stobrus ietvarstādu stādīšanai. Stādāmā stobra diametram jābūt par 15 procentiem lielākam nekā ietvarstāda sakņu kamola diametram.
  • Ja stāda svaigos izcirtumos, kur stādus apdraud priežu lielais smecernieks, pirms stādīšanas tie jānomiglo ar kādu no insekticīdiem.
  • Lai ieaudzētu vajadzīgo (normatīvos noteikto) kociņu skaitu, ņemot vērā dažādus riskus, jāstāda apmēram par 10% vairāk stādu.

Jautājumos par meža stādīšanu meža īpašnieki var konsultēties ar Meža konsultāciju pakalpojumu centra speciālistiem, kā arī apmeklēt seminārus un mācības. Informatīvie materiāli par meža stādīšanu un meža kokaudzētavu saraksts pieejams www.mkpc.llkc.lv sadaļā Informatīvie materiāli.

Tags

Mežsaimniecība pavasaris
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form