Sākas balsojums par Eiropas Gada koku, kurā otro reizi piedalās arī Latvija
Foto: Publicitātes foto

1. februārī 16 Eiropas valstīs sākas balsojums par "Eiropas Gada koku 2023". Konkurss notiek jau 13. reizi, taču Latvija tajā piedalās otro reizi. Mūsu valsti 2023. gada konkursā pārstāv Sējas dižozols, kurš ir vecākais dižozols Latvijā un atrodas Saulkrastu novada Sējas pagastā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pērn Saulkrastu novada pašvaldība Sējas dižozolu pieteica nacionālās atlases konkursā, kur balsojumā tas kļuva par "Eiropas gada koku Latvijā 2022".

Balsot par "Eiropas Gada koku 2023" iespējams vienu reizi laikposmā no 1. līdz 28. februārim, turklāt balsot iespējams par diviem kokiem uzreiz. Lai veiktu balsojumu, klikšķini šeit. Turklāt konkursa mājaslapā iespējams iepazīties ar visu dalībvalstu koku stāstiem un izlasīt tos 16 valodās.

"Apmēram 500 gadu vecais dižozols glabā atmiņas par cilvēkiem, kuri dzīvojuši Sējas muižas parkā, par vēsturiskiem notikumiem un par visstiprākajiem vējiem, kuros ozols stāvējis cēli. Tā saknes ne vien dziļi vijas mūsu zemē, bet arī cilvēku sirdīs. Katru gadu saulgriežu laikā vietējie iedzīvotāji, izrādot godu ozolam, pulcējas tā pakājē un veido ziedu rotu. Katru gadu tiek veidots atšķirīgs ornaments un ar dziesmām tiek pavadīta visīsākā vasaras nakts. Vai tā kāda īpaša maģija, kas pievelk cilvēkus Sējas ozolam? Nē, maģijai šeit nav vietas, jo līdzās ozola spēkam un diženumam tam piemīt arī neparasts rāmums, pēc kā ilgojamies mēs visi," vēsta Saulkrastu novada pašvaldības sagatavotais stāsts par Sējas dižozolu.

Latvijā ir 6 675 600 290 koki, liecina Latvijas Nacionālā meža monitoringa dati. Konkursā "Eiropas Gada koks" mūsu valsts piedalās otro gadu un otro gadu Latviju pārstāv mūsu lielie, dižie, varenie ozoli. 2022. gadā Eiropas konkursā piedalījās Aģes dižozols, saņemot 27 098 balsis.

Latvijas Mežu sertifikācijas padome un Latvijas Meža īpašnieku biedrība, kuri Latvijā rīko nacionālo atlasi, ir sākuši tradīciju godināt īpašos kokus Latvijā un nest to stāstus ārpus pagasta, novada un arī Latvijas robežām.

Konkursa mērķis ir mudināt cilvēkus iesaistīties gan vietējā, gan Eiropas vides un kultūras mantojuma izzināšanā un saglabāšanā, daloties ar aizraujošiem stāstiem par kokiem, kas ir daļa no mūsu dzīves, dabas, ainavas un vēstures.

Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.