Trīs būtiskākie faktori drošiem darījumiem ar nekustamo īpašumu
Foto: Shutterstock

Nekustamā īpašuma iegāde parasti ir viens no nozīmīgākajiem lēmumiem cilvēka dzīvē. Bieži vien tam pamatā ir ne tikai pragmatiska nepieciešamība pēc jumta virs galvas vai vietas savu uzņēmējdarbības ieceru īstenošanai, bet arī emocionāla vēlme piepildīt kādu svarīgu mērķi dzīvē. Diemžēl ik gadu krāpnieku nagos nokļūst daudzi Latvijas iedzīvotāji, un lielākā daļa cilvēku joprojām neapzinās juridiskos un finansiālos riskus, kas saistās ar īpašuma pirkšanu, pārdošanu, dāvināšanu, mantošanu un citām darbībām. Tāpēc Latvijas Zvērinātu notāru padome (LZNP) ir apkopojusi trīs būtiskākos ieteikumus drošiem darījumiem ar nekustamo īpašumu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Skaidrība par nekustamā īpašuma vēsturi un pašreizējo statusu

Fakts, ka, cenšoties izdevīgāk pārdot savu īpašumu, nereti pārdevējs pircējam atklāj vien daļu patiesās informācijas par īpašuma stāvokli un juridisko statusu vai pat to sagroza, ir tikpat sens kā mūsu civilizācija.

Tādēļ, pirms iegādāties noskatīto īpašumu, notāri iesaka veikt padziļinātu izpēti un pārliecināties, vai potenciālajam pirkumam pārdevējs ir īstais īpašnieks, īpašumtiesības ir nostiprinātas zemesgrāmatā un īpašumam nav apgrūtinājumu – tas nav ieķīlāts, izīrēts, tam nav reģistrēta hipotēka vai juridiski aizliegumi.

Tāpat svarīgi saprast, vai iegādājies īpašumu, vai arī tā domājamās daļas, un kam pieder zeme, ja iegādājaties ēku. Pirms veikt pirkumu, būtiski ir arī izzināt kārotā īpašuma vēsturi – vai nav notikusi patvaļīga būvniecība, nelikumīgas pārbūves un vai esošās ēkas ir nodotas ekspluatācijā, pretējā gadījumā problēmas nākotnē neizpaliks.

Drošs maksājums un profesionāļa gatavots līgums

Lai darījums noritētu bez starpgadījumiem un nepatīkamām sekām, iegādājoties (un arī pārdodot) īpašumu, īpaša uzmanība jāpievērš darījuma līgumam. Pirmkārt, neuzņemietiess līgumu sastādīt pats un nepaļaujieties uz īpašuma pārdevēja godaprātu, uzticot viņam sastādīt līgumu.

Vislabāk, ja līgumu sagatavos profesionāls juridisko lietu eksperts (notārs, jurists), kam jūs uzticaties un kas līgumā var iekļaut gan jūsu intereses šobrīd, gan parūpēties, lai jūs izvairītos no dažādām juridiskām problēmām nākotnē. Ja nu tomēr līgumu gatavo otra darījuma puse, lūdziet to izskatīt savam notāram vai juristam un labot, lai aizsargātu jūsu intereses, ja tas nepieciešams.

Līgumā noteikti jābūt norādītam, kas tiek pirkts, kāda ir pirkuma maksa un samaksas kārtība, kā arī īpašuma tiesību pārejas (reģistrācijas zemesgrāmatā) un īpašuma faktiskās nodošanas kārtība.

Lai būtu droši, ka pēc maksājuma veikšanas pārdevējam (vēl pirms piereģistrēšanas zemesgrāmatā) ar īpašumu netiek veiktas nesankcionētas darbības (piemēram, tas netiek pārdots vēlreiz), var izmantot notāra glabājumu vai naudu ieskaitīt bankas darījuma kontā.

Notāra glabājums un bankas darījuma konts nodrošina, ka pircēja iemaksātā naudas summa pārdevējam tiek pārskaitīta tikai tad, kad īpašuma tiesības nostiprinātas zemesgrāmatā. LZNP atgādina – jaunajam īpašniekam īpašums zemesgrāmatā jāreģistrē pēc iespējas ātrāk, jo par īpašnieku tiek uzskatīta tikai tā persona, kurai ir reģistrētas īpašumtiesības.

Kamēr pircējs savas īpašumtiesības nav reģistrējis zemesgrāmatā, pārdevējs jeb īpašuma iepriekšējais īpašnieks, to var gan ieķīlāt, gan citādi apgrūtināt.

Bezstrīdus piedziņa – saistības neizpildes gadījumā

Ir vērts paturēt prātā, ka, domājot par to, lai saistības neizpildes gadījumā nebūtu jātērē laiks un nauda, tiesājoties par neveiksmīgo pirkumu vai par savlaicīgi nesaņemtu naudu par pārdoto īpašumu, valsts zvērinātiem notāriem ir uzticējusi gatavot līgumus ar tiesas spriedumu izpildes spēku.

Ja esat lūdzis notāram tādu sagatavot, tad strīda gadījumā jums nebūs jāiet uz tiesu, jo saistības izpilde tiks uzsākta nekavējoties.

2. jūlijā pulksten 15.30 LZNP aicina uz pirmās reālos dzīves notikumos balstītās "Krāpšanas rokasgrāmatas" atvēršanas pasākumu, kas norisināsies Tieslietu sistēmas "Temīdas teltī" sarunu festivālā "Lampa". "Krāpšanas rokasgrāmata" ar patiesos notikumos balstītiem, satīriskiem stāstiem uzskatāmi parāda, cik vienkārši krāpniekiem ir apiet pašlaik spēkā esošos likumus un piekrāpt cilvēkus.

Par to, kādi ir biežāk izplatītie krāpšanas gadījumi darījumos ar nekustamo īpašumu un kā tie var notikt tiesiskā valstī, kur valda likums, nevis tas, kuram ir spēks un nauda, diskusijas ietvaros atbildi centīsies rast krāpnieku upuri, notāri, tiesībsargājošo iestāžu darbinieki, teologs un psihologs.

Tags

Nekustamais īpašums Rīgas apgabaltiesa Sarunu festivāls Lampa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form