Ziedu kultūra bērēs – svarīgas nianses cieņpilniem žestiem
Foto: Shutterstock

Ir tēmas, par kurām daudz nerunā, jo tās nav tās ērtākās. Bēru tēma noteikti ir viena no tām, pat ja runa ir tikai par ziedu pasniegšanu šādos notikumos, jo tas uzjundī kādas atmiņas. Taču par to nerunāt arī nav pareizi, tāpēc ''Tavs Dārzs'' konsultējās ar floristi, lai noskaidrotu, kas jāievēro ziedu izvēlē, ja jādodas uz bēru ceremoniju, kādi ir nerakstītie likumi vainagu pasūtīšanā un kas ir tās nianses, par kurām paši nemaz neaizdomājamies pieredzes trūkuma dēļ.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Griezto ziedu izvēle

Pasaulē ir daudz un dažādas bēru tradīcijas. Ir pat valstis, kur no aizgājēja atvadoties, ziedus nenes, tomēr pie mums jau izsenis ir pieņemts uz kapiem doties ar ziediem. Kas būtu jāņem vērā, izvēloties ziedus? Vienmēr ir ļoti svarīgi saprast un apzināties, ka dodamies atvadīties pēdējo reizi un tādēļ būtu labi piedomāt pie tā, kādus ziedus nesīsim, lai atvadītos ar godu. Aizgājēja tuvinieki noteikti zinās, kādi bija mirušā mīļākie ziedi un parasti tos arī izvēlas, stāsta ziedu salona ''Aina'' floriste Vita Kaševska. Tā ir ļoti mīļa un personiska izvēle un noteikti būs vispareizākā.

''Nevajag baidīties doties uz bērēm ar oranžu dāliju pušķi vai zilu rudzupuķu klēpi, ja zini, ka tieši šie ziedi dzīves laikā ir nesuši prieku aizgājējam. Ja dodies atvadīties no attālāka cilvēka un nezini, kāda krāsa vai ziedi viņam ir patikuši, tad izpēti ziedu salona piedāvājumu. Varbūt kādi ziedi uzrunās un sapratīsi, ka tieši tie būs īstie pēdējai atvadai. Droši konsultējies ar ziedu salona pārdevējiem, viņi ar lielāko prieku palīdzēs. Izvēloties baltus ziedus, tā vienmēr būs pieklājīga un pareiza izvēle, ja apjūc lielajā ziedu piedāvājumā.'' Ja runājot par kāzām, ir ziedi, kurus neiesaka pasniegt, piemēram, lilijas ar putekšņiem, rozes ar ērkšķiem u.c., tad vaicājot par bērēm, tik striktu noteikumu nav. It īpaši, ja ir zināms, kādi ir aizgājēja mīļākie ziedi, ierobežojums nevar būt krāsa vai kas cits.

''Tomēr, ja nevari izvēlēties starp smaržīgajām lilijām un kādiem citiem ziediem, tad labāk izvēlēties ziedus bez izteiktas smaržas. Jo cilvēkiem ir izteikta asociatīvā atmiņa uz smaržām, tāpēc, ierodoties uz tik skumju pasākumu ar lielu, izplaukušu smaržīgo liliju pušķi, vēlāk saskaroties ar šiem ziediem citos pasākumos, bieži vien ir tā, ka smarža atsauc atmiņā bēres.'' Tāpat atceries, ka bērēs ierasts pasniegt grieztos ziedus skaitā, kas ir pāra skaitlis.

Izvēloties baltus ziedus, tā vienmēr būs pieklājīga un pareiza izvēle, ja apjūc lielajā ziedu piedāvājumā.

Iegādājoties grieztos ziedus, vienmēr piekodini, lai tie būtu ietīti papīrā. Tas svarīgi, lai vēsajos laikapstākļos ziedi pāragri nenosaltu un transportējot paši ziedi nesalūztu un nenobirtu. Arī sēru vainagus, štrausus, pušķus jāietin papīrā. Taču, dodoties jau uz atvadu ceremoniju, papīrs noteikti jāņem nost! Ziedu ietīšana caurspīdīgā papīrā uz bērēm īsti neatbilst mūsu mentalitātei. Floriste atzīst, ka ir valstis, kur arī uz bērēm nes ziedus caurspīdīgos vai spīdīgos un pat krāsainos papīros, bet pie mums tā nav pieņemts.

Izvēloties grieztos ziedus bēru ceremonijai, parasti ziedkātus apsien ar melnu lentu. Lentai ne vienmēr ir jābūt melnai. Bieži melno lentu sien apvienojumā ar baltu lentu. Var izvēlēties arī tumšāku nokrāsu lentas – tumši zaļu, zilu, violetu, tāpat lentu var pieskaņot ziediem. Piemēram, ja izvēlētas četras dzeltenas kallas, tad kātus var apsiet ar dzeltenu un melnu lentu, skaidro floriste.

Ziedu pasniegšana krematorijā

Uz krematoriju ir pieņemts doties ar mazāku skaitu ziedu. Visbiežāk cilvēki izvēlas divus vai četrus ziedus. Bet vairākkārtīgi esam sazinājušies ar krematoriju un tādēļ droši varam apgalvot – uz atvadu ceremoniju krematorijā droši var doties arī ar vainagu vai štrausu. Un, ja sirds saka, ka aizgājējam kā pēdējo atvadu gribas aiznest klēpi ar ziediem, tad droši to var darīt. Krematorijai nav ierobežojumu ziedu daudzumam, lai arī daudziem šādi pieņēmumi rodas.

Tags

Grieztie ziedi Kapu kultūra
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form