Dārza darbu kalendārs: aprīlis
Foto: Shutterstock

Aprīlis ir mēnesis, kad saule pie debesīm uzkavējas arvien ilgāk, atklājot skatienam ne tikai pirmo zaļumu un pavasara ziedus, bet arī ziemas sanestās drazas, sala un laika apstākļu radītos postījumus. Tāpēc izsenis aprīlis ir laiks, kad ieviešam kārtību mājā, sētā un dārzā. Kad viss ir sakopts, tad pienācis laiks jaunu dobju veidošanai, augļu koku stādīšanai, agro dārzeņu un izturīgāko vasaras puķu sēšanai.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Košumdārzā

Ja dārzā vēl saglabājies sniegs, tad seko, lai tas nepaliek kaudzēs vai, strauji kūstot, neveido plūdus un lielas peļķes. Ilgi vienā vietā stāvošs ūdens nepatiks nedz košumkrūmiem, nedz ziemcietēm, nedz rozēm. Arī zālienam ilgi stāvošas peļķes var radīt vien nepatikšanas. Tāpēc, ja nepieciešams, gādā par liekā ūdens novadīšanu.

Kad sniegs nokusis un augsne apžuvusi, parūpējies, lai zāliens godam atsāktu augšanu. To nogrābj vai veic zāliena vertikulāciju, aerāciju. Zālienu mēslo, atjauno bojātās vietas, izlīdzina kurmju rakumus, kur nepieciešams – piesēj. Vairāk par zāliena kopšanu pavasarī lasi šeit, kā arī šeit.

Dārzos, kur vēl saglabājies sniegs, jūtīgākajiem skuju kokiem, mūžzaļajiem kokiem un krūmiem atstāj pret saules apdegumiem izveidoto piesegumu. To pakāpeniski noņem, kad sniegs nokusis un gaisa temperatūra naktīs vairs nenoslīd zem nulles.

Pēc ziemas sakopj krāšņumaugus. Veic vasarzaļo lapu koku kārtējo atjaunojošo apgriešanu – izgriež nokaltušos, bojātos un aizlūzušos zarus, vājos dzinumus, veido vainagu. Lai krūmi ziedētu bagātīgāk, veic ziedošo vasarzaļos krūmu, kas zied no jūnija līdz rudenim, atjaunojošo apgriešanu. Apgriež, mēslo, mulčē viršus.

Dārza darbu kalendārs: aprīlis
Foto: Shutterstock

Pārbauda rozes un uz ziemu piesegtās ziemcietes. Ja uz stādījumiem sablīvējies sniegs, kas nav nokusis, to izkliedē. Kad temperatūra jau kādu laiku turas plusos, pakāpeniski – vairāku dienu laikā – uzsāk pieseguma noņemšanu. Atbrīvo noliektos rožu dzinumus, un, kad tie ieņēmuši vertikālu stāvokli, tos uz dažām dienām piesedz ar vieglu aizsargmateriālu. Kad piesegums noņemts, rozes apgriež, likvidējot bojātās vietas līdz pirmajam pumpuram uz veselā dzinuma. Rozes mēslo un mulčē. Plašāk par rožu kopšanu pavasarī lasi šeit.

Kad sniegs nokusis un zeme atlaidusies, apkopj ziemciešu dobes – atbrīvo no pērnā gada atliekām, mēslo, mulčē. Veicot šo darbu, seko līdzi laika prognozēm. Ja sniegs nokusis, bet laiks ilgi saglabājas auksts un temperatūra naktīs ir mīnusos, labāk šo darbu atlikt, jo vecās lapas pasargā jaunos dzinumus no pēkšņi uznākuša sala un salnām. Taču, ja laiks ir silts un gaisa temperatūra stabili gan dienā gan naktī pārsniedz +5 grādus pēc Celsija, īpaši kavēties nevajadzētu, jo vidējai gaisa temperatūrai sasniedzot +10 grādus pēc Celsija, sāksies aktīvs augšanas periods, kad vecās auga atliekas tikai traucēs augšanai.

Kad dobes sakoptas, veido jaunas puķu dobes un sagatavo dobes sīpolpuķēm, gumpuķēm – gladiolam, monbrēcijām, kannām, dālijām un vasaras puķēm. Mēneša beigās uzreiz dobēs sēj izturīgākas vasaras puķes – klinģerītes, puķu tabaku, lupīnas, facēlijas, ešlocijas, ģipsenes, nigellas, magones, limonijas, zaķastītes un dekoratīvos kalē kāpostus.

Aprīļa beigās, ja zeme ir iesilusi, var stādīt dekoratīvos kokus un krūmus. Lai nākamajā pavasarī būtu daudz pūpolu, pēc noziedēšanas apgriež augststumbra vītolus un blīgznas.

Tags

Dārza darbi Dārza darbu kalendārs Pavasara augi Rozes Siltumnīca
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form