Dārza sezonas gaidās: ko var paspēt iesēt martā
Foto: Shutterstock

Čaklākie dārzkopji jau martā var lepoties ar lekniem dēstiņiem, bet – tie, kas vēl nav paspējuši kaut ko iesēt – nebēdājiet! Vēl nekas nav nokavēts! Ko var no dārzeņiem un garšaugiem paspēt iesēt martā, taujājām dārzniecības "Neslinko" saimniecei Elgai Bražūnei un dārzeņkopības speciālistei Mārītei Gailītei.

Kā sarunā ar "Tavs Dārzs" uzsver dārzeņkopības speciāliste, vēl nekas no sējas darbiem nav nokavēts, tāpēc var sēt dažādus dārzeņus. "Nekādas panikas!" mierina Gailīte. Viņa teic, ka var sēt gan papriku, gan baklažānus un tomātus – viss paspēs izaugt. Vien jāliek aiz auss, ka gurķu sēja siltumnīcai vai laukam ir pāragra – tos var sēt tikai tie, kuri gurķus plāno audzēt iekštelpās uz palodzēm vai balkonos. "Ja cilvēki grib izmantot siltās dienas, tad iesaku nečammāties, bet sastādīt sīksīpolus! Laiks ir labs," iesaka dārzeņkopības speciāliste. "Ātrāk iestādīs – pēc tam būs vairāk brīva laika! Turklāt tie arī ātrāk saņemsies, būs labāka raža un arī loki būs ātrāk."

Taujāta par to, kā viņai veicās ar februārī sasētajiem redīsiem, viņa atzīst, ka tie nīkuļo, jo aukstais laiks darījis savu. "Ja es vēl kādu porciju iesētu, viņi izaugtu vienā laikā ar tiem, kurus sēju februārī," tā Gailīte.

Savukārt dārzniecības "Neslinko" saimniece Elga Bražūne uzskata, ka pašlaik par vēlu sēt ir gan baklažānus, gan papriku un asos piparus. "Tiem jau bija jābūt izpiķētiem," uzsver pieredzes bagātā dārzkope. "Pētersīļus un seleriju var sēt, bet arī būs par vēlu. Zaļumi ienāks pavēlu, vienīgi saldēšanai derēs, būs tāda rudens raža." Vaicāta, ko gan varam pašlaik paspēt iesēt, "Neslinko" saimniece mudina sēt tomātu agrās šķirnes (līdz pat 10. aprīlim), kuras pēc tam izstādīs uz lauka vai siltumnīcās, tāpat arī viņa teic, ka ilgi vēl varēs sēt gurķus. Tāpat vēl vismaz mēnesi var sēt garšaugus, piemēram, baziliku.

"Redīsus var arī iesēt puķu kastēs! Tos var sadiedzēt istabā (dīgst līdz 3 dienām), pēc tam var izlikt vēsumā, piemēram, lodžijā. Ja ziņo salu, tad ienesam istabā," padomos dalās audzētāja. "Es šo praktizēju jau vairākus gadus! Turklāt puķu kastē var izaudzēt labu redīsu ražu! Apēdīsim redīsus, bet pēc tam stādīsim puķes." Tāpat viņai dārzkopji ir stāstījuši neierastāku zirņu un pupiņu audzēšanas metodi, kuru viņa pati nav praktizējusi. Dārzkopji darījuši tā – pupiņas sasējuši dziļos podos, lai saknes veidotos. "Šādi var iegūt agru sviesta pupiņu ražu, bet es pati neesmu izmēģinājusi," atzīst Bražūne.

Zemāk vari lūkot "Tavs Dārzs" sarūpētos rakstus par dažādu augu lološanu!

Tags

Dārzeņi Dārzs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form