Kas darāms dārzā un pagalmā līdz 27. augustam
Foto: F64

Augiem jāpalīdz sagatavoties ziemai, jo vasaras karstums un sausums tiem prasījis daudz spēka. Ko dārzā šobrīd dara un citiem iesaka zinoši speciālisti?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Laiks rudens mēslošanai

"Šogad visiem augiem dārzā jādod rudens mēslojums, jo tie ir pārcietuši pamatīgu stresu. Augusta beigās, septembra sākumā augiem dod kālija mēslojuma papildporciju," skaidro augļkope un dārzu ierīkotāja Maruta Kaminska no Valles.

Vienkāršākais veids - nopirkt lielo iepakojumu ar kādu no universālajiem rudens mēslojumiem. Tas derēs kokiem, krūmiem (dekoratīvajiem un ražojošajiem), ziemcietēm un arī mauriņam.

Rudens mēslojumu var uzbērt arī skābummīļiem (rododendriem, krūmmellenēm, u.c.) un skujeņiem.

Vasaras beigās augiem svarīgi, lai mēslojumā būtu daudz kālija un maz slāpekļa, tas ir, lai slāpekļa (N) nebūtu vairāk par 6 (to norāda uz iepakojuma). Palielināts kālija (K) daudzums ir no 15 un vairāk, piemēram, šim nolūkam derēs kālija magnēzijs.

Mēslojumu katram augam dozē atsevišķi. Jaunam un mazam kokam vai krūmam pietiks ar vienu sauju mēslojuma. Taču vidēji lielai plūmei (kauleņiem pēc bagātīgās ražas šogad kāliju vajag noteikti) nepieciešamas aptuveni sešas lielas saujas mēslojuma. Ja ap kociņu aug zālīte, kas arī paņems savu tiesu, mēslojuma devu palielina.

Vēlā rudenī kauleņiem noteikti jādod dolomītmilti.

Mēslojumu kaisa ap augiem vainaga robežās (tik plaša ir auga sakņu sistēma).

Tur, kur mitruma aizvien vēl maz, augiem rudens mēslojumu dod šķidrā veidā. Piemēram, izvēloties ūdenī šķīstošo rudenim piemēroto Kristalonu.

Dodot granulēto mēslojumu, to noteikti ierušina augsnē. Ja nebūs pamatīga lietus un mēslojums paliks uz augsnes, augi nekādas barības vielas nesaņems. Turklāt zem bieza lapojuma lietus visbiežāk nemaz netiek.

Mēslojumu vienkārši apbērt ap augiem var tikai tad, ja augsne jau ir pamatīgi mitra un iestājies lietus periods.

Rudens mēslojumu noteikti vajag arī mauriņam. Sausuma sekas jāpalīdz pārvarēt arī zālītei. Var iegādāties speciāli zālienam paredzēto, taču praksē pierādīts, ka itin labi der arī tas pats universālais rudens mēslojums, ko lieto citiem augiem.

Mauriņam dod 25 g mēslojuma uz 1m² laukuma.

Noteikti papildus lieto kādu no bioloģiskajiem līdzekļiem, piemēram, Biomix, kūdras eliksīru, Trihodermīnu. Tie palīdzēs augiem vieglāk pārstrādāt augsnē esošās barības vielas tiem uzņemamā formā. Sausuma un karstuma dēļ augi cietuši no vielmaiņas traucējumiem, tiem ir dažādu elementu trūkums. Uz apdobes var uzbērt arī kompostu.

Kūtsmēslus tagad nedod. Tos varēs ierakt vēlāk, kad būs beigusies augu veģetācija.

Vasaras puķes podos mēslo tikpat cītīgi kā līdz šim, jo tām kupli jāzied līdz salam.

Rudens mēslojumu dod augiem, kas paliks ārā un ziemos. Tos augus, kurus nes pārziemināt telpās, mēslo bez izmaiņām.

Tags

Dārza darbu kalendārs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form