Kas jāpaveic dārzā un pagalmā līdz 21.oktobrim?
Foto: Audrey / cc

14. oktobrī novāc sakņaugus, stāda ziemas ķiplokus, ziemas sīpolus. Izrok un žāvē ārstniecības tauksaknes saknes, ko, ievērojot fitoterapeitu norādījumus, var lietot pret dažādām kaitēm. Apstrādā augsni. Čemuru sīpolus pārvieto uz siltākām telpām.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

15. oktobrī dārzos krāšņi zied mārtiņrozes, jācenšas tās vēl paglābt no iespējamām salnām. Vēl stāda sīpolpuķes. Ziemcietēm – peonijām,flokšiem, lauztajām sirdīm un citām – apgriež nodzeltējušos dzinumus. Izrok dāliju gumus, gladiolu, galtoniju, montbrēciju, dārza frēziju sīpolus. Ja kādai lilijai virszemes daļas izskatās kā nopuvušas, droši vien vainojama pelēkā puve, tādus augus ieteicams sadedzināt. Novāc vēlo šķirņu ābolus, lasa mežrožu augļus, vīnogas, dzērvenes un citas rudens ogas. No augļiem un ogām gatavo ievārījumus, spiež sulas, kaltē tos.

16. oktobra priekšpusdienā sakopj pārziedējušo vasaras puķu dobes. Daļu kliņģerīšu un samteņu var sakapāt un iestrādāt augsnē tās ielabošanai un atveseļošanai. Ja kādā stūrī ataugušas nātres, pēcpusdienā tās vajadzētu nopļaut, lai sažāvētu tējai vai saberztu pulverī un izmantotu kā pārtikas piedevu. Var arī gatavot nātru vircu augu piebarošanai agri pavasarī.

17. oktobrī no lapu kārveles un gurķu mētras izbirušajām sēklām jau sazēluši jaunie audziņi, ko tagad var izmantot kā salātus. Novāc kāpostus. Vēl vācami arī mangolda kāti un lapas. Stāda ziemas sīpolus lokiem. Stāda dekoratīvos krūmus. Jebkurā dienā, kad netraucē lietus, var grābt lapas un likt kopējā kompostkaudzē vai arī gatavot no tām lapu kompostu. Attīra zālienus no tajos sabirušajām koku lapām.

18., 19. oktobrī nevajadzētu vākt ražu, jo Mēness aptumsums atstāj nelabvēlīgu ietekmi. No vecajiem augļu kokiem un ceriņiem nokasa un savāc sūnas un ķērpjus, kur var būt paslēpušies augu kaitēkļi. Ja apsūnojuši arī atbalsta mūrīši, apaugumu noberž ar metāla suku.

20. oktobrī vāc ziemas ābolus. Vēl var ievākt arī bārbeļu, irbeņu un vilkābeļu ogas, ja vien putni tās vēl nav notiesājuši. Skābē kāpostus. Stāda augļu kokus. Tīra ievāktās sēklas un noglabā tās grauzējiem nepieejamās vietās. Izgriež liekos zarus upeņu krūmiem.

21. oktobrī vēl vāc sakņu selerijas, pētersīļus un puravus. Izrok mārrutku saknes un rūpīgi izlasa (līdz pat pēdējai sīkākajai saknītei), sašķiro un novieto pagrabā.

Tags

Dārza darbu kalendārs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form