Foto: Eleganti korektie un tikpat rotaļīgie dārzi Dricānu apkārtnes sētās
Foto: Ilze Sondore

Korekti un rotaļīgi – dārzi Dricānu apvienībā Latgalē ir ļoti dažādi. Tomēr viens ir skaidrs – visi saimnieki savas sētas kopj ar lielu mīlestību, tādējādi radot prieku ne tikai sev, bet arī kaimiņiem un visiem. Lūk, ar septiņiem skaisti iekopto sētu saimniekiem iepazīstina Rēzeknes novada pašvaldība.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Atgriezties Latgalē un iekopt saimniecību

Rikavas pagasta nostūrī, Asņīnu sādžā dzīvo lielā un darbīgā Poču ģimene. Īpašumu ar nosaukumu "Lakts" zemnieku saimniecības "Morāni" saimnieki Daina un Ivars Poči iegādājās pirms četrpadsmit gadiem.

Pirms tam viņi bija devušies strādāt uz Zviedriju, taču mērķis bijis viens – atgriezties Latgalē, iegādāties īpašumu. Paši par sevi un saimniecību viņi saka tā: "Mājas apkārtne ir jāiekārto tā, lai patiktu sev, un tad to ievēros arī citi. Līdztekus attīstās arī zemnieku saimniecība "Morāni".

Īpašuma pagalmā aug rozes, saimnieci un ciemiņus ar saldo smaržu priecē peonijas, pastāvīgi zaļo tūjas, trīs no tām atvestas no Zviedrijas kā piemiņa. Hortenzijas, dālijas, miķelīši, asteres, samtenes un vēl citi ziedi krāšņo sētas dobes vasarās.

Dārzs ar "palmām un baobabiem"

Turpinot vecāku iesākto darbu, mājas apkārtni "Mežgailīšos" Kantinieku pagasta Liužas ciemā, apsaimnieko Aivars un Nadežda Asači.

Saimniecība atrodas pašā ceļa malā, un ikviens garāmbraucējs var novērtēt darbu, kas ieguldīts – skaisti iekoptās puķu dobes, košumkrūmus, vienmēr izravēto mazdārziņu. Aivars, pēc izglītības agronoms, zina stāstīt par katru puķīti un kociņu – kā jāapgriež, kā jāpārstāda, kā jāieziemo. Ar lepnumu arī pastāsta, ka kolekcijā esot vārāki desmiti pelargoniju stādi.

Aivars ir arī galdnieks ar zelta rokām – pats gatavo koka podus un statīvus puķēm un stādiem. Īpašs lepnums saimniekiem un liela interese ikvienam, kas brauc garām "Mežgailīšu" saimniecībai, ir par dekoratīvajiem kārkliem ar pīto stumbru. Kā paši saimnieki smej – viņiem ir savas palmas un baobabi!

Māja starp bērzu birzīm

"Bākas" īpašumu no abām pusēm ieskauj bērzu birzis – viena no tām pašu saimnieku Larisas un Nikolaja Gruznovu stādīta, otra – izkopta līdz ideālam.

Puķes un dārzs ir Larisas izloloti. Viņa prot saimniekot gudri: puķu šķirnes izvēlētas tā, lai katrā laikā būtu, kas priecē saimnieku un garāmgājēju acis. Mulčēšanai rudenī izmanto tos pašus pārziedējušos ziedus no puķudobēm, veido kompostu, ierīko augstās dārza dobes. Skaistā dārza noslēpums – saimnieki daudz lasa un interesējas par augu pareizu audzēšanu, lai mazāk laika jāvelta puķu, kociņu un stādiņu aprūpei, bet tā vietā vairāk izbaudītu rezultātu.

Radošā Igauņu ģimene "Muzikantos"

Rasma un Gunārs Igauņi Gaigalavā dzīvo un radoši darbojas kultūras un izglītības jomā jau 33 gadus. Pirms pieciem gadiem Igauņu ģimene iegādājās un sāka apsaimniekot bijušo mežniecības māju, kurai devuši skanīgu nosaukumu "Muzikanti". Savā dzīvesvietā viņi veido sakoptu vidi, kā arī rūpējas, lai "Muzikanti" būtu tūristu iecienīta vieta Gaigalavā.

Sētā iekārtoti muzeji – Gunāra Igauņa mūzikas instrumentu muzejs, ekspozīcijā ir vairāk nekā 100 dažādi instrumenti un Bykovas šmakoukas muzejs, kurā var apskatīt destilēšanas aparātus, iepazīties ar izgatavošanas procesu un nobaudīt vairākus šmakoukas veidus. Savukārt ājas otrajā stāvā pieejamas naktsmītnes 18 personām.

Rasma rūpējas, lai katrā sezonā dārzā ziedētu puķes, ar ko priecēt ciemiņus. Igauņu ģimene ir sava novada patrioti, viņu mājās tiek koptas un saglabātas senču tradīcijas un kultūrvēsturiskais mantojums.

Greznība Nagļu ciemā

Ainas Rēzes daiļdārzs ir neatņemama Nagļu ciema sastāvdaļa. Jau vairāk nekā 30 gadu garumā Aina kopj un lolo savu plašo un pasakaino dārzu. Enerģiska, rosīga, veikla, izpalīdzīga un laipna – tādu saimnieci Ainu Nagļu ļaudis redz un ciena ikdienā. Apbrīnu raisa Ainas interesantais un skaistais dārzs – gaumīgi un eleganti iekoptais bagātīgais košums.

Aina saka: "Darbs dārzā man ir vislabākā atpūta! Dārzā es aizmirstu ikdienas nebūšanas un smeļos prieku un spēku no pašas roku stādītā un aprūpētā, bet Dieva radītā plauksmes un ziedēšanas brīnuma." Jaunākā meita Inga rosās kopā ar mammu, un viņas acis iedegas acis, stāstot par lielajiem plāniem iekārtot romantisku piemājas dīķīti.

"Mārsilas", Nagļi, Ļodāni, Inese un Viktors Žalužinski

Nagļu pagastā sānis no lielceļa Nagļi – Varakļāni aiz pabiezas meža strēles ir paslēpies Ļodānu ciems, kur sētā ar nosaukumu "Mārsilas" saimnieko darbīgā Zalužinsku ģimene.

Arī pašlaik saimniecībā darba netrūkst – Viktors audzē gaļas lopus un nu jau ganāmpulkā ir ap 50 liellopu, savukārt Ineses pārziņā jau 20 gadus ir zemeņu lauks. "Mārsilās" nav plašu daiļdārzu, bet ir skaisti iekopti stūrīši, ir ziedi, saimnieki ir parūpējušies arī par atpūtas brīžiem, tādēļ ir iekārtota ērta atpūtas zona. Katru aprīli, kad notiek Vislatvijas lielā talka, Zalužinsku ģimene organizē Ļodānu ciema sakopšanu. Saimniece Inese atklāj, ka visa ģimene draudzīgi strādā, lai padarītu savu sētu vēl omulīgāku.

Cienīt simtgadīgos vecvecāku stādītos kokus

Olita un Oļģerts Lambas gadu laikā ir radījuši brīnišķīgu dārzu, bet pašā redzamākajā vietā – pati pirmā saimniecības peonija. Visu saimniecības teritoriju ieskauj seni, gandrīz simtgadīgi koki, ko stādījuši vecvecāki.

Savā dārzā saimniece Olita zina stāstīt par katru puķīti, katru krūmiņu – kāds ir šogad, kāds bija pagājušogad, kāds bija, kad tikko iestādīts. Īpaši saimniekus priecē košumkrūmi, bet saimnieces galvenais lepnums ir lilijas, kas izaugušas tik krāšņas un iekaro ikviena ciemiņa sirdi. Saimnieki labiekārtojot sētu ir padomājuši par visu, ir iekārtota terase, kur vienkopus sapulcēties ģimenei, gan izveidots kārtīgs sakņu dārzs. Olita norāda, ka vasaras siltajos vakaros nekas nevar priecēt vairāk kā lakstīgalu dziesmas piemājas sudrabvītolā.

Nelielo platību iekopt ar glanci

"Rožleju" saimnieki Aina Marmiļova un Anatolijs Ozinīks, kas dzīvo Stružānu pagastā, savu zemes stūrīti sauc par mazo paradīzi. Platība ir neliela, kā jau visām Līvānu tipa mājām, taču tas netraucē radīt noskaņu, pieiet pie sētas sakārtošanas radoši.

Bezgala daudz un dažādas puķes, kas priecē saimniekus un garāmgājējus no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Atpūtas zona, kur baudīt rītus un vakarus, lapenīte, dārza dekori, kas tiek veidoti no dažādiem palīgmateriāliem atbilstoši svētkiem.

Vien rokas stiepiena attālumā ir arī pašiem sava "jūra" – Strūžānu ezers, kura spirdzinājumu vasarā var baudīt neskaitāmas reizes dienā. Pat malkas grēdas šeit saliktas "rakstā", kas ļoti papildina kopējo tēlu. Un visfascinējošākā Ainas dārzā ir sarkano tulpju plantācija – klasisko, seno, kas zied pavasaros jau gadu desmitus, neiznīkst un nepārveidojas.

"Skaista muna tāva sāta" Rēzeknes novadā ir konkurss, kurā nav uzvarētāju vai zaudētāju – sakopta sēta ir galvenā balva, kas priecē gan paša īpašnieka, gan ikviena garāmgājēja acis. Turpinājumā vari raudzīt citas Rēzeknes novada apvienības sakoptākās šī gada sētas.

Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.