Krokusu paradīze pie selekcionāra Jāņa Rukšāna un padomi to audzēšanā
Foto: Jānis Rukšāns un Valdis Semjonovs

Pirmie ziedētāji jau sveicina sauli. Jo siltāks laiks, jo lielāks krāsu košums. Sīpolpuķu kolekcionāra un selekcionāra Jāņa Rukšāna lielajās, neapkurināmajās siltumnīcās Pārgaujas novada Stalbes pagasta ''Vecpulkās'' krāšņais pavasara ziedēšanas laiks jau ir sācies no februāra beigām.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Patlaban viņa kolekcijā ir vairāk nekā 5000 dažādu nosaukumu sīpolpuķu 800 kvadrātmetru platībā zem seguma. Lielākā daļa siltumnīcās augošo puķu ir puķkopja paša atrastas, dodoties ekspedīcijās uz kalniem dažādās pasaules valstīs. Šopavasar viņš jau bijis Armēnijā un Grieķijā, bet drīz atkal dosies uz Irānu. Pašlaik selekcionāra mērķis ir atrast vēl jaunas, agrāk zinātnei nezināmas krokusu sugas. Šogad bioloģijas zinātņu doktors svinēs 70. dzimšanas dienu un 55. gadskārtu puķkopja darbam.

Puķes, kas neapnīk

Jānis Rukšāns ir pasaulē lielākās krokusu sugu kolekcijas īpašnieks. Pašlaik savākts vairāk nekā 1500 dažādu krokusu paraugu, kurus viņš audzē plastmasas podiņos plēves siltumnīcās (augiem labāk patīk augt māla podos, taču tie salā plīst). Uz lauka puķkopis krokusus vairs neaudzē. Podiņos kolekcija ir pasargāta no dabas kaprīzēm (piemēram, izsalšanas), kā arī no pelēm un ūdensžurkām.

Krokusi ir vienas no viskrāšņākajām pavasara puķītēm. To ziedi ir daudzkrāsaini, gandrīz vai visās krāsās, izņemot sarkano. Krokusiem ir viena īpatnība – to ziedi, tāpat kā ūdensrozēm, atveras saulainā laikā, bet, kad sauli aizsedz mākoņi, ziedlapiņas ir aizvērtas. Ja pavasaris neatnāk ar karstuma uzplūdiem, katra suga vai šķirne zied apmēram divas nedēļas, sākot no pusmarta līdz pusmaijam. Vairums krokusu jāpārstāda reizi divos trijos gados, jo sīpoli tik labi vairojas veģetatīvi, ka to ligzdas ātri kļūst pārblīvētas un pārstāj ziedēt.

Raiskuma pagasta stādaudzētavas "Jaunrūjas" jaunā saimniece Līga Popova, kurai Jānis Rukšāns kopš pagājušā gada uzticējis visu savu sīpolpuķu kolekciju, iesaka dārzam izvēlēties pavasarī ziedošos krokusus, jo tie ir viegli audzējami un necieš mūsu ziemās.

Foto:

Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Jānis Rukšāns Pavasara augi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form