Mīli ar acīm un atstāj pļavā! Deviņas reti sastopamas jāņuzāles, kuras nedrīkst plūkt
Foto: Dabas aizsardzības pārvades arhīvs

Vasaras saulgriežu svinēšanas neatņemama sastāvdaļa ir no savvaļas augiem veidoti ziedu pušķi un vainagi. Lai nenodarītu pāri dabai un savai materiālajai labklājībai, jātceras, ka retiem un aizsargājamiem augiem būtu jāpaliek tur, kur tie aug.

Augu saraksts, kurus būtu jāmīl ar acīm vai caur fotoaparāta skatu meklētāju, apstiprināts Ministru kabineta noteikumu Nr.396 "Noteikumi par īpaši aizsargājamo sugu un ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu sarakstu" 6. pantā. Pašreiz tajā ir 228 īpaši aizsargājamie ziedaugi un paparžaugi, atgādina Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvis Andris Soms.

Iemesli, kāpēc augi iekļauti šajā sarakstā, ir dažādi. Dažām orhidejām Latvijas skarbajos ziemeļu apstākļos no sēklas, kas ir putekļa lielumā, līdz ziedošam augam paiet gandrīz 20 gadi. Lai arī auga vienā pogaļā nobriest līdz 18000 sēklu un kopumā tās skaitāmas miljonos, līdz ziedēšanai izaug vien daži augi. Tiem nepieciešams noteikts augsnes ķīmiskais sastāvs, īpašas mikroskopiskas sēnes, nemainīns gruntsūdeņu līmenis un augšanas vietu apsaimniekošanas veids. Šo augu parstādīšana ir bezjēdzīga, jo puķu dārziņos būtu jānodrošina savvaļas apstākļiem identisku vidi.

Ctiem augiem nav tik liels attīstības cikls, toties pēdējā laikā ļoti strauji samazinās augšanai piemērotu vietu platības vai arī šo dzīvotņu Latvijā ir ļoti maz. Piemēram, bezdelīgactiņām nepieciešamas kaļķainas, mitras vietas ar skraju un zemu augāju, bet viens no krāšņākajiem savvaļas augiem Latvijā - jumstiņu gladiola, aug palieņu un piejūras pļavās, skrajos krūmājos, mežmalās, terašu pļavās. Zemeņu āboliņš aug mitrās vai mēreni sausas piejūras pļavās, pļavas piejūras ezeru vai upju grīvu tuvumā.

"Daudzinot Līgas un Jāņus un baudot vasaras krāsņumu, par jumstiņu gladiolu burvīgo skaistumu un naktsvijoļu reibinošo smaržu priecāsimies, vērojot tās dabā!" aicina Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti.

Māja&Dārzs piedāvā iepazīties ar deviņiem skaistiem, bet reti sastopamiem Latvijas augiem, kurus nekādā gadījumā nevajadzētu plūkt Jāņu zālēm. Pirms doties pļavā, ielūkojies interneta enciklopēdijā Latvijas daba, lai iegūtu plašāku informāciju par Latvijas aizsargājamajiem augiem, aplūkotu fotogrāfijas un zinātu, kā rīkoties, ja uziets kāds rets augs.

Source

DELFI Māja un dārzs

Tags

Baudi vasaru! Jāņi Sarakstu karuselis
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form