Kā izveidot viegli kopjamu dārzu? Ar padomiem dalās Ansis Birznieks
Foto: Publicitātes foto

Lai dārzs ir prieka avots, svarīgi veltīt laiku dārza plānošanai, ņemt vērā daudzus būtiskus aspektus un pārdomāt, cik daudz laika spēsim veltīt dārza uzturēšanai. Kā izveidot dārzu, kas neprasa daudz rūpju? Uz šo un citiem jautājumiem atbild "easygreen.lv" vadītājs un dabīgo zālienu eksperts Ansis Birznieks.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kāda ir jūsu pieredze dārza kopšanā?

Interese par dārzkopību ir veidojusies jau no mazotnes. Mani vecāki ir profesionāli dārznieki un šīs jomas pedagogi. Esmu beidzis Bulduru dārzkopības tehnikumu un vairāk nekā 25 gadus strādāju šajā nozarē. Šobrīd vadu dārzu mākslas uzņēmumu "Galantus", kas projektē, ierīko un kopj dārzus, savukārt otra mana specialitāte ir zāliena lietas – ar zīmolu "Easygreen" mēs ražojam paklājzālienu.

Kā jūs definētu, kas ir viegli kopjams dārzs? Kas dārzā aizņem visvairāk laika un kam nav nepieciešamas lielas rūpes?

Praktiski visi mūsu klienti uzsver, ka vēlas minimizēt laiku, kas jāvelta dārza darbiem. Tas ir iespējams, apzināti veidojot dārza projektu, izvēloties noteiktus dārza elementus un dārza kopšanas tehniku.

Laikietilpīgie dārza elementi ir visi tie, kam ļoti nepieciešama cilvēka klātbūtne, piemēram, viengadīgās kultūras, īsmūžīgās kultūras un visas ēdamās kultūras (t.sk. dārzeņi, siltumnīcas augi, arī virtuves dārzs jeb "kitchen garden", kas pēdējā laikā iemantojis popularitāti). Arī dekoratīvās, bet īsmūžīgās kultūras, piemēram, viengadīgo puķu stādījumi, augi puķupodos, augu piramīdas – prasa pastāvīgu cilvēka uzmanību – augi ir jālaista, vasaras puķes reizi nedēļā ir jāmēslo, jālauž vecie ziedi. Ļoti intensīvu kopšanu prasa arī rozes. Un vēl pēc klasiskas teorijas viens no intensīvāk kopjamajiem dārza elementiem ir zāliens. Šeit pamatuzdevums, protams, ir pļaušana. Lai iegūtu lielisku mauriņu, tas būtu jāpļauj aptuveni divas vai pat trīs reizes nedēļā. Un nedrīkst aizmirst par regulāru laistīšanu.

Mazāk darba prasa daudzgadīgie augi, arī dzīvžogi. Tāpat maz darba prasa masveida krūmu stādījumi un dabiska tipa ziemciešu graudzāļu stādījumi (jeb "naturalistic plantings"), kas tiek sastādīti ļoti blīvi un dažu gadu laikā pilnībā noklāj augsni vai dobes. Nezālēm šāds augu blīvums un apstākļi rada nopietnu konkurenci. Principā atliek vien parūpēties par dobes tīrību, pāris reizes gadā izravējot. Maz kopjams elements ir arī dabiska tipa pļavas, kas labi var strādāt lielākos dārzos vai lauku dārzos – gan vizuālais efekts ir lielisks, gan izmaksas ierīkojot un kopjot ir ļoti zemas.

Foto: "Husqvarna"

Kā laikietilpīgus darbus padarīt vienkāršākus?

Runājot par zāliena kopšanu, ļoti milzīgu darba nastu var noņemt, uzticot pļaušanu robotizētajam zāles pļāvējam. Savukārt dārza laistīšanu – iebūvētai automātiskajai laistīšanas sistēmai. Ja ir šīs divas sistēmas, es teiktu, ka zāliens ir pārtapis par vienu no mazāk kopjamajiem objektiem dārzā. Šeit tā pāreja no ļoti laikietilpīga uz ļoti viegli kopjamu dārza elementu ir būtiska.

Jau dārza būvēšanas procesā būtu labi padomāt par dažādiem knifiem. Piemēram, lai uz zāliena neliecas virsū augi vai arī lai nav nepārdomātas zāliena savienojuma vietas ar citiem elementiem. Tādām vietām nevar piekļūt ar pļaujmašīnu, tāpēc tur veidojas neglīti kušķi, un cilvēkam papildus nepieciešams iegādāties trimmeri vai šķēres un šīs vietas apstrādāt. Laba plānošana izslēgs visus šos sīkumus, kas gan vizuāli kaitē dārza izskatam, gan velti patērē saimnieka laiku.

Foto: "Husqvarna"

Kā nekoptu zālienu pārvērstu par skaistu mauriņu?

Sakoptāku izskatu var iegūt vienkārši sākot regulāri pļaut. Ja zāliens tiks pļauts katru otro dienu, tas iegūs arvien labāku izskatu. Vēl lielāku ieguvumu sniegs zāles pļāvējs-robots, jo tas pļaus katru dienu, tāpēc jebkurš zāliens kļūs pievilcīgāks. Šeit vēlos pieminēt vienu negatīvu tendenci – cilvēki robotam mēdz regulēt pļaušanas augstumu uz arvien zemāku. Tomēr ir svarīgi nepazemināt augstumu zem 3-3,5 cm, jo tas ir kritiskais augstums, kad vēlamās zāliena sugas var vairs neizturēt. Esmu redzējis zālienus, kas izskatās labi un tiek pļauti 2 cm augstumā, tomēr pēc diviem gadiem no zāliena praktiski atlicis tikai baltais āboliņš. Tas samazina gan estētiku, gan lietošanas iespējas, jo tikai pareizas zāliena sugas spēj izturēt lielākas slodzes, kā staigāšanu, rotaļāšanos, futbola spēlēšanu u.tml.

Papildus pļaušanai pāris reizes gadā nepieciešams veikt mēslošanu, tāpat zāliens novērtēs kārtīgu vertikulēšanu, pēc situācijas var veikt arī piesēšanu un pielīdzināšanu.

Vai jūsu darba pieredzē ir bijuši arī "neglābjami" zālieni? Ko tādos gadījumos darīt?

Skaidrs, ka arī "neglābjami" zālieni mēdz būt – dažreiz zāliens ir savu mūžu vienkārši nokalpojis. Visvienkāršākā metode, protams, būtu nogriezt visu veco velēnu, to utilizēt, kompostēt vai safrēzēt, pēc tam sakārtot augsnes līmeni un ieklāt paklājzālienu – tas būtu arī ātrākais veids, kā iegūt skaistu mauriņu. Ir arī citi kopšanas pasākumi, bet tas būs laikietilpīgāk. Pilnīga zāliena rekonstruēšana sējot aizņems vairākus mēnešus – šajā laikā jārēķinās ar melnu zemi, dubļiem un putekļiem.

Foto: "Husqvarna"

Kādu tehniku pēc savas pieredzes jūs minētu kā īpaši noderīgu dārza kopšanai?

Zāliena kopšanai es noteikti ieteiktu robotizēto zāles pļāvēju – manā dārzā zālienu pļauj "Husqvarna" robots, arī mūsu klientiem pļauj "Husqvarna" roboti. Es viennozīmīgi uzticos šim zīmolam, jo viņi ieviesa šo tehnoloģiju, un roboti ir tiešām augstā līmenī. Mums ir bijuši arī ļoti sarežģīti objekti, kur, piemēram, viens zāliena laukums ir ar distanci no otra, tomēr varējām realizēt iespēju, ka robots patstāvīgi pārvietojas starp abām zonām. Citos dārzos ir bijis, ka robots pārvietojas zem kāpnēm, caur dobēm, lielos slīpumos. Mana pieredze ir pierādījusi, ka "Husqvarna" robotizētais zāles pļāvējs ir ļoti laba investīcija un ilgtspējīga tehnika.

Laistīšana ir vēl viens no intensīvajiem darbiem, tāpēc kā noderīgu varu atzīt iebūvētu automātisko laistīšanas sistēmu. Tā gan arī pieklājīgi maksā, bet arī ietaupītais laiks ir ievērojams.

Noderīga iekārta ir vertikulieris jeb skarifikators – tas gan ir nepieciešams tikai vienu vai divas reizes gadā, tādēļ zinu gadījumus, kad vienas ielas kaimiņi iegādājas to kopīgi un visi izmanto.

Savā dārzā izmantoju arī "Husqvarna" akumulatora lapu pūtēju – tas ir jaudīgs, viegls un ērts. Ņemu to talkā, kad jānotīra terase vai pagalms.

Manā dārzā ir paliels mākoņu cirpums un arī dzīvžogiem ir cirptas formas, tāpēc izmantoju arī dzīvžoga šķēres. Arī tās man ir no Husqvarna ar akumulatoru – man šķiet ļoti ērti, ka vairākām iekārtām der viens un tas pats akumulators, tad nu viss ir padarāms ātri, klusi, vairs nav tie benzīni un ņemšanās.

Foto: "Husqvarna"

Vai jums ir kāds "zelta likums", pēc kura vadāties, sākot strādāt pie jauna dārza?

Godīgi sakot, ir pat vesela virkne zelta likumu, bet tas, ko es, pirmkārt, ieteiktu cilvēkiem, ir – kārtīgi apdomāt pirms darīšanas. Vajadzētu izvērtēt savus spēkus pirms kāda elementa realizēšanas, jo viss, kas tiks radīts, būs arī jāuztur. Tāpat, plānojot jaunu dārzu, ir jāapdomā darbu secība, lai nesanāk tā, kā diemžēl bieži gadās redzēt – cilvēks izdara vienu darbu, bet, darot nākamo, daļēji iznīcina iepriekš paveikto.

Mēs kā profesionāļi, domājot par dārzu, galvenokārt, skatāmies tādus faktorus kā cilvēka vajadzības, viņa izpratne par estētiku un dārzu kā tādu. Pirmkārt, sastādām programmu un izrunājam visu sīki un smalki, lai cilvēkam ir skaidrs, ko katrs elements prasīs – gan izmaksu ziņā būvējot, gan vēlāk uzturot. Cilvēkam ir jāpieņem pārdomāts lēmums, kas viņam patīk, ko viņam tiešām vajag un kādu rezultātu vēlas. Otrkārt, mēs pievēršam uzmanību arī vairākiem citiem elementiem – esošajai un plānotajai arhitektūrai, palūkojamies arī mazliet pāri žogam – kāda ir vide apkārt, skatāmies arī ekoloģisko pusi - kas dārzā atrodas jau šobrīd, vai tie ir lieli koki un kādi tie ir, noēnojums, gaisma, augsnes stāvoklis, gruntsūdeņu situācija utt. To ir būtiski izvērtēt, lai izvēlētos dārza virzienu un koncepciju, jo visur, kur iesim pret dabu, ir jārēķinās, ka tas būs sarežģītāk un dārgāk. Mūsdienās daudz kas ir iespējams, bet, ja mēs gribēsim tādas diametrāli pretējas lietas videi, kāda mums ir dabiski, tas prasīs daudz vairāk investīciju un rūpju gan dārza būvēšanas procesā, gan vēlāk tā uzturēšanā. Ieguldot laiku dārza plānošanā, ir iespējams izveidot dārzu, kas ne tikai lieliski izskatīsies, bet arī ideāli saskanēs ar saimnieka vēlmēm un vidi visapkārt.

Visu par zālienu un paklājzālienu no labākajiem ekspertiem variet uzzināt www.easygreen.lv.

Raksts tapis sadarbībā ar SIA "Husqvarna Latvija". Lai uzzinātu noderīgu un iedvesmojošu informāciju par dārzkopību un nepalaistu garām jaunumus no Husqvarna, aicinām sekot mums sociālajos tīklos Facebook (@HusqvarnaLatvija) un Instagram (@husqvarnadarzs), kā arī apmeklēt mūsu mājaslapu: https://www.husqvarna.com/lv/.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form