Kā iekārtot virtuvi
Foto: Shutterstock

Pēdējo četru gadu laikā lielo sadzīves tehniku mainījusi vairāk nekā trešdaļa Latvijas iedzīvotāju, atklāj Samsung dzīvesstila indekss LIVING Smart. Jaunu ledusskapi iegādājušies 36%, veļasmašīnu 38%, bet putekļusūcēju 44% aptaujāto. Kā izvēlēties sev piemērotāko un izdevīgāko sadzīves tehniku, skaidro Samsung Electronics Baltics un Latvenergo Energoefektivitātes centra speciālisti.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Kā nākamais iemesls pēc nepieciešamības aizvietot salūzušo tehniku, ir vēlme iegūt jaunāku un mūsdienīgāku ierīci. Piemēram, pusei veļasmašīnas pircēju iepriekšējā bija salūzusi, bet 32% vēlējās vairāk inovāciju. Turklāt būtiskākie izvēles kritēriji ir energoresursu patēriņš un preces izmērs, ietilpība. Vairāk nekā puse jeb 56% aptaujāto Latvijā ir gatavi ieguldīt līdzekļus augstākas energoefektivitātes klases produktu iegādē, lai iegūtu energoresursu un ūdens ietaupījumu ilgtermiņā," stāsta Iveta Bojāre, Samsung Electronics Baltics korporatīvās komunikācijas vadītāja.

Izpēti energoefektivitātes marķējumu

Katrs desmitais jeb 14% aptaujāto Latvijā nezina, kā atpazīt energoefektīvus produktus, bet 15% nepievērš uzmanību ierīču elektrības patēriņam. Lai būtu vieglāk izvēlēties, jāskatās standarta energoefektivitātes marķējums, kam, saskaņā ar ES normām, jābūt uz visām elektroprecēm – informācijai par energoefektivitātes klasi, elektroenerģijas un ūdens patēriņu gada laikā un trokšņu līmeni. Sadzīves tehnikas septiņas energoefektivitātes klases apzīmē ar alfabēta burtiem no ''A'' līdz ''G''. Augstākā ir ''A'' klase, kas ne vien ļaus samazināt elektrības patēriņu, bet arī saudzēs apkārtējo vidi. Līdz ar jaunākajiem tehnoloģiskajiem risinājumiem, burti tiek papildināti ar ''+'' zīmēm un tiek dzēsti pēdējie burti energomarķējumā. Piemēram, no ''A++'' līdz ''E'' un ''A++'' līdz ''D''.

''A+++'' energoefektivitātes klases ledusskapis elektroenerģiju patērēs par 60% mazāk nekā ''A'' klases ledusskapis, ''A+++'' energoefektivitātes klases veļas mazgājamā mašīna par 32% mazāk nekā ''A'' klases un ''A+++'' energoefektivitātes klases trauku mazgājamā mašīna par 30% mazāk nekā ''A'' klases iekārta.

Iepazīsties ar lietošanas instrukciju

Detalizētu informāciju par elektroierīču drošu un efektīvu izmantošanu, piemēram, veļasmašīnai ieteicamos mazgāšanas režīmus un temperatūras, var izlasīt ražotāja piedāvātajā lietošanas instrukcijā. Savukārt izvēloties jaunu putekļusūcēju, galvenā uzmanība ir jāpievērš energoefektivitātes marķējumam, elektroenerģijas patēriņam gada laikā un putekļu sūkšanas kvalitātei no ''A'' līdz ''G'', nevis kopējai elektriskajai jaudai, kas norādīta uz iekārtas korpusa. Piemēram, jaunajiem putekļusūcējiem, kuri apzīmēti ar energoefektivitātes marķējumu, elektriskā jauda nebūs lielāka par 1600 W bet darbības kvalitāte būs līdzīga vai pat labāka nekā agrāk ražotajiem putekļusūcējiem bez energoefektivitātes marķējuma un ar jaudu 2100 W.

Izvēlies sev atbilstošu tehniku

Viena cilvēka mājoklim nav nepieciešams milzu ledusskapis, vai tieši pretēji – mazas ietilpības ledusskapis, veļas vai trauku mašīna kuplai ģimenei. Jāņem vērā arī ierīces novietojums telpā, piemēram, atsevišķi novietojama ledusskapja elektroenerģijas patēriņš ir par 10 - 20% mazāks nekā mēbelēs iebūvēta ledusskapja elektroenerģijas patēriņš.

Lai cilvēciska aizmāršība nemaksātu naudu, jānoskaidro ierīču elektroenerģijas patēriņš gaidīšanas režīmā un automātiskās regulācijas iespējas. Piemēram, ja bieži aizmirst izslēgt televizoru, nākamais modelis ir jāizvēlas ar iebūvētu klātbūtnes sensoru – ekrāns automātiski izslēdzas, ja pie tā neviens neatrodas. Televizors ar iebūvētu apkārtējā apgaismojuma sensoru tumšā telpā automātiski regulēs optimālo ekrāna spožumu, tādējādi ietaupot elektroenerģiju par 30 – 50%, bet ja to pārsvarā lieto, lai klausītos mūziku, ieteicams izvēlēties ierīci ar ekrāna izslēgšanas funkciju.

Par Samsung indeksu LIVING SMART

Samsung indekss LIVING ir pētījums par sabiedrības paradumiem digitālajā laikmetā un to, kāda ir tehnoloģiju nozīme mūsu dzīvē Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Papildu pētījumu ciklā padziļināti tiek apskatītas tādas tematiskās jomas kā mobilitāte, zaļā domāšana un saziņas veidi ģimenē. Pētījumu LIVING Smart veikusi tirgus pētījumu kompānija ''GfK Custom Research Baltic'', 2014. gada oktobrī internetā visā Baltijā, aptaujājot 2222 respondentus vecumā no 18 līdz 65 gadiem.

Tags

Modernās tehnoloģijas Virtuves tehnika
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form