Līgo gaidās: kā dzīvoklī uzburt svētku noskaņu
Foto: Publicitātes foto

Jau pavisam drīz svinēsim vasaras skaistākos svētkus – Līgo, celsim galdā sieru, pīsim vainagus un kursim ugunskurus. Svētkiem var sagatavoties arī laicīgi, radot svētku sajūtu savās mājās. Bet, ko darīt tiem, kuriem nav iespējas doties dabā? "Bonava Latvija" eksperti apkopojuši ieteikumus, kā pilsētas dzīvokļa interjerā uzburt Līgo noskaņu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Svētku sajūtu vari radīt ne tikai ar krāšņu pļavas ziedu pušķi! Lūk, vēl citi ieteikumi, kā savā interjerā ienest svētku noskaņas.

Iedvesmojies no ticējumiem

Līgo ticējumi jau gadsimtiem ilgi mūsu senčiem teikuši priekšā, ko darīt gada īsākajā naktī, lai mājā būtu svētība, valdītu saticība un mājiniekus pavadītu veiksme. Tāpat kā ziemas, arī vasaras saulgriežu laiks ir maģisks, tāpēc neiztikt bez mazas buršanās un pieburšanas. Virs ieejas piespraud pīlādža zaru, lai raganas netiek mājā. Arī paparde Jāņu naktī ziedot zelta ziediem – kam to palaimējas redzēt, tas var vēlēšanos iedomāties, kura noteikti piepildīsies. Tāpēc liec papardes vāzē uz galda jau saulgriežos un rūpīgi vēro tās Jāņu naktī – kas zina, varbūt tieši kādā Rīgas dzīvoklī notiks īstais brīnums!

Mēdz teikt, ka Jāņu ugunskurs jākur kalna galā, tad Dieviņš ugunskura pelnos naudu kaisa. Ugunskurs dzīvokļa vidū vai uz balkona nav laba ideja, arī kamīns atrodams ne katrā mājā. Tāpēc liec galda vidū svečturi uz augstas kājas un rotā ar ozolu lapām, lai sveces liesma paceļas pāri mielasta gardumiem un simbolizē Jāņu nakts ugunskuru kalna galā! Tikai neaizmirsti par ugunsdrošību un neatstāj degošu sveci bez uzraudzības.

Saules simbols – ne tikai uz galda

Saule ir mūžīgās kustības un dzīvības simbols, labvēlīgas ražas devēja, māte jebkurai dzīvai radībai – saule spīd visiem vienādi. Saule ir arī visa redzētāja un zinātāja, kas vasaras saulgriežos griež ratus uz otru pusi un sāk ceļu lejup no kalna. Šie svētki nav iedomājami bez saules zīmes, ko lielākoties atveido kā apli vai riteni, reizēm arī kā kvadrātu vai rombu, jo saule allaž ripo pa debesu jumu.

Dzeltens, apaļš Jāņu siera ritulis ir visīstākais saules simbols. Liec to galda vidū uz apaļa šķīvja un viducī spraud pīpenes ziedu – kā mazu saulīti. Cep apaļus pīrāgus un izvēlies apaļus galda dekorus. Saule atbalsosies arī pīpeņu ziedos, apaļas formas auduma rakstos un dzeltenā krāsā, ko savā interjerā vari itin viegli ienest ar tekstila izstrādājumiem vai traukiem.

Cel ārā dārgumus no vecmāmiņas pūralādes

Vasaras saulgrieži ir īstais laiks, kad no skapju dzīlēm un vecmāmiņu krājumiem vilkt ārā seno laiku godību – lina galdautus un dvieļus, lina palagus, māla traukus. Saposies no paaudzes paaudzē nodotajos tautiskajos brunčos, uz dīvāna klāj sendienās austo deķi, kuru caurstrāvo zemes un debesu krāsas, pīrāgus liec pieredzes bagātā klūgu pinuma grozā.

Ja tavas vecmāmuļas pūralāde līdz mūsdienām nav saglabājusies, neskumsti – lins mūsdienās piedzīvo īstu renesansi. Sarūpē savam vasaras saulgriežu galdam lina salvetes, kurās savienotas gadsimtu tradīcijas un mūsdienu dizaina tendences, vai kārto ziedus krāšņā Latgales podnieku darinātā vāzē. Tai nav jābūt vēsturiskai, izvēlies mūsdienīgu dizainu, kas tevi priecēs arī citos svētkos, taču māla pamatīgais skaistums būs lielisks papildinājums tavam vasaras saulgriežu interjeram.

Ienes pļavu savā mājoklī

Pastāv ticējums, ka pļava, kur staigājuši līgotāji, aug kuplāka un krāšņāka. Ja nevari doties īstā pļavā, ienes pļavu savā mājoklī! Liec pļavas puķes vāzēs, ļauj tām uzziedēt salvetēs, galdautos, trauku noformējumā vai uz virtuves priekšauta. Lai šajos vasaras saulgriežos tavas mājas rotā pīpenes, magones, madaras, suņuburkšķi un pēterpogas!

Tags

Jāņi Svētki Interjera idejas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form