Miers un harmonija: pieci veidi, kā mājvietā ieviest omulīgo dāņu 'hygge' dzīvesstilu
Foto: Shutterstock

No rudens neizbēgsi – gada aukstākais laiks straujiem soļiem tuvojas, un gribas pēc iespējas vairāk laika pavadīt, ieritinoties segās ar silta dzēriena krūzi rokās. Šajā laikā bieži tiek meklēti arī veidi, kā dzīvesvietā ienest papildus omulību, siltumu un mājīgumu. Bieži vien šajā sakarā tiek pieminēts dāņu izplatītais "hygge" dzīvesstils, ko veido gan interjera elementi, gan arī telpas noskaņa kopumā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Varētu gari un plaši stāstīt, kas ir "hygge", taču realitātē šo vārdu neiztulko nedz vārdnīcas, nedz arī paši dāņi var sniegt vienu un konkrētu skaidrojumu. Vārds cēlies no norvēģu valodas un nozīmē ''labklājība'', taču tas būtu neprātīgi tulkojumu piedēvēt kā vienīgo skaidrojumu, jo šis viens vārds nebūt neietver visu to, ko vajadzētu. ''Hygge'' ir harmonija, noskaņa, mājīgums, omulība, siltums, gaisma, miers un komforts. Tā ir saklāta gulta, milzum daudz mīkstu segu, smaržojoša tēja, mīļākā grāmata pie rokas, vairāk nekā viena svece istabā un daudz citas lietas, kas cilvēkiem asociējas un mājīgumu un siltumu.

  • Ja vēlies uzzināt ko vairāk par "hygge" dzīvesstilu, kā arī iepazīties ar latvietes pieredzes stāstu par tā iekļaušanos dāņu ikdienā, ielūkojies šajā rakstā.

Iedvesmojoties no "The Spruce", lūkojām skaidrot, ar ko sākt, lai mēģinātu omulīgo "hygge" ieviest arī savā mājvietā.

Ķeries klāt sveču izvietošanai

Sveces ir neatņemama šī dzīvesstila sastāvdaļā. Nepietiks ar vienu vai divām svecēm uz plauktiņa, jo tas nebūt nav "hygge", tāpēc, ja vēlies ienest papildus mājīgumu un harmoniju, neskopojies ar dažādu lielumu un formu sveču iegādi. Tās lieliski iederas kā viesistabā vai guļamistabā uz naktsskapīša vai grāmatu plauktos, tā arī vannasistabā – vari uztaisīt šajā telpā gluži vai spa noskaņu.

Starp citu, dāņi neatzīst itin visas sveces, tāpēc, ja vēlies pieturēties pēc iespējas tuvāk "hygge", izvēlies tikai dabīgās, kurām nav specifiskas smaržas.

Segas uz gultas – absolūta nepieciešamība

"Hygge" nepieprasa, lai istabā katrs stūrītis būtu aizpildīts. Par principu "mazāk ir vairāk" aizmirst nevajag, taču tas neattiecas uz mīkstajām segām, kuras pārklātas gultai. Segas, kurās ieritināties kaut uz mīkstā paklāja pie gultas, ir absolūta nepieciešamība, taču tās nedrīkst radīt telpā pārbāztu sajūtu.

Miers un harmonija: pieci veidi, kā mājvietā ieviest omulīgo dāņu 'hygge' dzīvesstilu
Foto: Shutterstock

Dārza sajūtas ienešana iekštelpās

Vasaras laikā par "hygge" cilvēki domā mazāk, jo siltie vakari un patīkamā dienas saule, kas iespīd logos, rada gana omulīgu sajūtu. Ja jūnijā, jūlijā un augustā ik pa laikam uz gada tiek nolikta kāda vasaras ziedu buntīte, tad ziema ir laiks, kad uzvaras gājienu sāk telpaugi. Tie īpaši labi iederas šajā dzīvesstilā, jo spēj radīt mierīgāku telpas atmosfēru, piemēram, Alpu vijolītes, īpaši violetajā krāsā, palīdzēs relaksēties, atslābināt prātu un tādā veidā atpūsties. Tāpat dažādi telpaugi gan attīra un mitrina gaisu, gan arī rada pabeigtības sajūtu telpā.

Mēbeles nav tik svarīgas

Nepareizs ir pieņēmums, ka "hygge" pieprasa modernākās mēbeles un plašas telpas. Ir cilvēki, kuriem pat nav gultas (nav vēl iegādāta vai arī pagaidu variants kļuvis par pastāvīgu), tikai matracītis uz zemes, taču šādas telpas arī ir lielski piemērotas omulības veidošanai. Ja vieta atļauj, vari arī iekārtot kādu "mājīgo stūrīti" uz zemes – ar spilveniem, gaismiņām, mīkstiem paklājiem un grāmatu plauktu. Iespējams, to vari nosaukt par grāmatu lasīšanas stūrīti, taču neaizmirsti, ka visai pilnībai pie rokas vajag arī lielu kakao krūzi.

Skaisti gaismekļi un "silta" atmosfēra

Ar svecēm vien nepietiks, jo "hygge" piekritēji pievērš lielu uzmanību arī gaismekļiem. Noteikti šeit runa nav par aukstu un sterilu krāsu spuldzītēm, kas liek acīm sažmiegties, bet gan glītām galda, sienas vai griestu lampām, kuras ienes patīkamu gaismu. Priekšroku var dot gaismekļiem, kuriem ir regulējams spilgtums, lai to varētu ieslēgt tik daudz, cik konkrētās dienas noskaņojums prasa. Tāpat gaismu virtenes nav domātas tikai Ziemassvētku laikam, lai pārējo gadu krātu putekļus plauktā, tāpēc nebaidies tās likt lietā arī ikdienā. Mazo lampiņu "spēlēšanās" telpā radīs sapņaināku un harmoniskāku vidi.

Tags

Dizains Interjera minimums Mājokļa iekārtošana
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form