Mazas virtuves iekārtojums
Foto: Shutterstock

Ja virtuve maza, bieži tiek ietaupīts uz ēdamzonas ierīkošanas rēķina, tādējādi zaudējot īpašo omulību, kas piemīt pasēdēšanai virtuvē. Vai iespējams to tomēr iekārtot arī pavisam mazā virtuvē, neskatoties uz šaurību?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jārēķinās, ka ēdamvietai nepieciešama ne tikai platība galdam un krēsliem, bet arī vēl vieta ap to, lai pie galda būtu ērti piebīdīt un atbīdīt krēslu apsēžoties. Pavisam nelielā telpā, protams, nebūs vieta klasiskam ēdamgaldam un krēsliem ap to, te vajadzīga netradicionāla pieeja. Piemēram, ja palodze ir piemērotā augstumā (aptuveni 75 cm), to iespējams paplatināt un ar eņģu palīdzību piestiprināt papildus galda virsmu. Šāda ēdamvirsma var būt gan stacionāra, gan nolaižama, taisna vai ieapaļa. Pie tās iespējams iekārtot divas vai trīs sēdvietas (atkarībā no loga platuma), izmantojot saliekamus krēslus vai ķeblīšus, ko pabīda zem palodzes. Tādējādi maltīti var baudīt, sēžot ar skatu pret logu. Vēl viens variants – no virtuves iekārtas darba virsmas izvelkama ēdamgalda virsma. Krēslus novieto no vienas un otras puses, virsmu izmanto tikai šķīvju un galda piederumu novietošanai, bet ēdienu kārto uz līdzās esošās virtuves darba virsmas. Līdzīgi var izmantot pie brīvas sienas piestiprinātu atvāžamu galda virsmu. Ļoti interesants risinājums – galds/tāfele vai galds/posteris. Tas nozīmē, ka galda virsma veidota kā rāmis ar divpusēju virsmu. Novietojuma pozīcijā pie sienas redzama tāfeles vai postera virsma, bet, galdu nolaižot un nostiprinot (ar rāmī iestrādātām stutēm vai kājiņām), izmanto otru – galda virsmu. Nedaudz lielākā virtuvē var izmantot saliekamo galdu ar vienu vai divām nolaižamām pusēm.

Mazā virtuvē ļoti daudz vietas uz virsmām aizņem atsevišķi stāvoša mazā sadzīves tehnika – kafijas automāts, elektriskā tējkanna, tosteris, sulu spiede utt. Tāpēc, pirms tos iegādāties, vēlams pārdomāt, cik bieži tehniku lietos un vai tā tiešām nepieciešama. Risinājums ir izvēlēties daudzfunkcionālu tehniku, kas apvieno vairāku ierīču darbību, un kompakts ierīču izvietojums, koncentrējot tās vienā vietā.

Vietu iespējams ietaupīt, arī izvēloties iekārtas skapīšus ar bīdāmām vai uz augšu paceļamām durtiņām, kas atverot neaizņem vietu virzienā uz telpas centru.

Nelielā virtuvē diez vai izdosies izbrīvēt vietu galdam telpas centrā – tā jāieplāno pie kādas no sienām vai loga. Līdz ar to pārējās telpas sienas jācenšas izmantot pēc iespējas racionālāk, piemēram, iekārtojot ietilpīgu penāļveida skapi no grīdas līdz griestiem un novietojot iebūvēto virtuves tehniku vienā blokā, lai maksimāli atbrīvotu vietu kustībai un ēdamzonai.

Zinot konkrētu vietu, kur ēdamzona izvietosies, ar precīziem izmēriem var doties piemērota galda, galda virsmas un krēslu meklējumos. Visbiežāk tomēr jāraugās pēc saliekama galda ar izturīgu (lietos ik dienu), bet ne masīvu (neliela telpa) konstrukciju. Izdevīgāks būs galds ar noapaļotām malām, jo pie tā vajadzības gadījumā var sasēsties vairāk cilvēku. Pie galda, pirms to iegādājas, noteikti jāpasēž. Īpaši gara auguma cilvēkiem – nereti galda augstums neatbilst norādītajam vai arī galda konstrukcija traucē kājām zem galda u.t.t. Neizvelkamajiem galdiem no telpas taupīšanas viedokļa izdevīgāka ir viena kāja galda centrā vai trīs kājas tuvāk galda vidum nekā četras kājas visos stūros.

Mēbeļu furnitūras veikalos galdu iespējams komplektēt pa sastāvdaļām – nopērkot kājas un virsmu atsevišķi. Pastāv iespēja galdu veidot arī kā mobilu mēbeli, aprīkojot tā kājas ar fiksējamiem ritenīšiem.

Nav teikts, ka visiem krēsliem pie galda jābūt vienādiem. Iespējams sakombinēt vairākus atšķirīgus krēslus, bet pēc tam piemeklēt tādu galdu, kas tos stilistiski apvieno. Nenoliedzami – mazā telpā izdevīgāki būs saliekami krēsli vai ķebļi, ko iespējams uzglabāt arī pie sienas piekārtā veidā.

Tags

Mēbeles Virtuve Virtuves mēbeles Virtuves tehnika
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form