Nebaidīties, bet rīkoties! Videostāstā divas ģimenes dalās pieredzē par pārcelšanos uz dzīvi laukos
Foto: Publicitātes foto

Aktualizējot jaunienācējus laukos kā nozīmīgu un perspektīvu vietējās kopienas daļu, Vidzemes plānošanas reģions ir sagatavojis video, kurā par savu pārcelšanos uz dzīvi Vidzemes laukos stāsta divas ģimenes.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jaunienācēji Latvijas laukos ir nozīmīga kopienas daļa – tie ne tikai piepilda pamestas mājas, bet atved sev līdzi pilsētas pieredzi un prasmes, tā palīdzot jaunajai dzīvesvietai augt un attīstīties.

Viena no šādām ģimenēm ir māksliniece-grafiķe Ērika Māldere un dizainers Aigars Lenkevičs (Cēsu novads), kuri ikdienā vada Dzērbenes radošo māju "Memberi" un prasmīgi kombinē papīru ar gaismu "Lampu dizaina darbnīcā".

Foto: Publicitātes foto

"Jau 15 gadus mēs braucām cauri Dzērbenei (..), ieraudzījām skaistu māju un iekārojām. Te ir bijis gan veikals, gan kafejnīca, gan dzīvokļi, un tas tagad viss ir mūsu īpašumā. Nelolojam ilūzijas, ka mēs te būsim visu izdarījuši – atstāsim kaut ko arī nākamajām paaudzēm padarīt. Esam pieraduši pie nepadarītu darbu sajūtas – darbi apkārt ir visu laiku, jāsaliek tikai prioritātes, ko darīsim vispirms, ko pēc tam. (..) Ja jūs šaubāties, iesakām noteikti rīkoties un nevilkt garumā. Neko nevajag atlikt, negaidiet – labāk nebūs!" tā saka mākslinieku pāris.

Savukārt Mazsalacas novadā uz dzīvi mežsarga mājā pārcēlušies jauns pavāru pāris – Danija un Ēriks Pudniki-Lindes, kuri pavisam drīz pēc pārcelšanās Mazsalacas pilsētā atvēra kafejnīcu "Būda", kas nu jau pazīstama gan tuvākā, gan tālākā apkārtnē.

Foto: Publicitātes foto

Danija un Ēriks pastāsta savu stāstu: "Mēs dzīvojām Rīgā, strādājām kopā virtuvē un sākām domāt par savu ēdināšanas uzņēmumu, un tad mēs izdomājām, ka gribam māju – tā bija tāda pavisam spontāna ideja. Sākotnēji [paralēli izbraukuma ēdināšanai] strādājām arī pamatdarbu, bet pienāca brīdis, kad vairs nebija jāstrādā citu labā – telefons palika pārāk "karsts". Atvērām arī kafejnīcu Mazsalacā. Tagad ir forši – strādāt pašam sev, kas nav vieglāk, bet tas ir tā vērts! Ja tev patīk izaicinājumi – meties iekšā, ja nē – diemžēl jāpaliek turpat, kur esi!"

Abas ģimenes tika pieteiktas 2021. gadā Vidzemes plānošanas reģiona izsludinātajā akcijā "Meklējam kaimiņu, kurš iedvesmo!". Kopumā akcijā tika saņemti 39 pieteikumi par 32 kaimiņiem-jaunienācējiem, daļa no tiem bija pieteikti vairākas reizes. Akcijas mērķis bija ne tikai dot iespēju vietējai kopienai apzināties tās ciešās saites un palepoties ar jauniegūtajiem kaimiņiem un draugiem, bet, izzinot jaunienācēju stāstus, iedvesmot un iedrošināt arī citus dzīvei laukos, identificējot šķēršļus un motivējošos faktorus, kas kavēja vai paātrināja procesu.

Aicinām iepazīties ar šiem un citiem jaunienācēju stāstiem Latvijā un Eiropā digitālā starptautiska mēroga labo prakšu atlantā (stāsti publicēti angļu valodā).

Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.