Cēlās krūmrozes – ar ko tās labi sadzīvo vienā dobē
Foto: Shutterstock

"Gatavojos dārzā stādīt krūmrozes, bet nezinu, ar kādiem augiem kopā tās varētu skaisti izskatīties," jautā Rita Burtnieku novadā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Rožaudzētavas "Rozītes" saimniece Daila Trubiņa iesaka ziedu karalienes stādīt kopā ar sīpolpuķēm, kas zied laikā, kamēr rozēm vēl tikai plaukst lapas (pēc sīpolaugu noziedēšanas rozes varēs netraucēti augt un kuplot).

Ļoti labi starp rozēm izskatās kaķumētras. Pašlaik stādaudzētavās ir pieejamas dažādas šķirnes – augstākas, zemākas, ar skarainākiem ziediem. Izvēle ir katra paša gaumes jautājums:

Musina jeb ķekarainā kaķumētra (Nepeta mussinii) – daudzgadīgs, dekoratīvs, ap 30 cm augsts zemsedzes augs ar zili violetiem ziediem. Apstādījumos stāda 30–40 cm attālumā citu no cita.

Sibīrijas kaķumētra (Nepeta sibirica) – 80–90 cm augsta, ar pelēkzaļām, aromātiskām lapām un gaiši violetiem ziediem. Zied no jūnija līdz septembrim. Šķirne 'Souvenir d' André Chaudron' vidēji ir 45 cm augsta, ar ziliem ziediem. Stāda 20–30 cm attālumā citu no citas.

Japānas kaķumētra (Nepeta subsessilis) 'Pink Dreams' – ziemcietīga, 40–60 cm augsta, ar zaļām lapām un rozā ziediem. Zied no jūnija līdz augustam.

Fāsena kaķumētra (Nepeta x faassenii) – 45 cm augsta, labi pakļaujas veidošanai. Lapas ir pelēkzaļas, ziedi – lavandzili. Šķirnes: 'Alba' (30 cm augsta, ar matētām, zaļganpelēkām lapām, zied baltiem ziediem jūnijā–septembrī), 'Walker's Low' (45 cm augsta, ar matētām, zaļām, aromātiskām lapām un ziliem ziediem), 'Six Hills Giant' (50 cm augsta, ar ziliem ziediem).

Cēlās krūmrozes – ar ko tās labi sadzīvo vienā dobē
Foto: Shutterstock

Dzīslainās kaķumētras (Nepeta nervosa) šķirnes: 'Pink Cat' (ziemcietīga, 20–30 cm augsta, ar zaļām lapām, rozā ziedi plaukst no jūlija līdz septembrim), 'Blue Carpet' (20–30 cm augsta, ar ziliem ziediem).

Lielziedu kaķumētra (Nepeta grandi­flora) 'Zinser's Giant' – 80 cm augsta, ar zaļām, aromātiskām lapām un zilganvioletiem ziediem. Zied no jūnija līdz augustam.

Ar rozēm vēl labi sader tādas ziemcietes kā zilo un violeto toņu salvijas. Arī tās ir dažāda augstuma, ļoti labi pārziemo, zied bagātīgi visu vasaru un izskatās krāšņākas nekā lavandas.

Izcilās salvijas (Salvia superba) šķirnes: 'April Night' (30 cm augstas, zilās ziedu vārpas zied ļoti agri), 'Amethyst' (70 cm augstas, violetrozā ziedi plaukst no jūnija līdz augustam), 'Blaukönigin' (60 cm augstas, ar violetziliem ziediem), 'Caradonna' (70 cm augstas, ar tumši violetziliem ziediem), 'Edula Blue' (40 cm augstas, ar ziliem ziediem), 'Mainacht' (70 cm augstas, ar tumši violetziliem ziediem), 'Ostfriesland' (30 cm augstas, ar ziliem ziediem uz spēcīgiem, taisniem kātiem).

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Svarīgi! Stādot ziemcietes vai kādas citas puķes starp rozēm, jāraugās, lai stādījums neveidojas sabiezināts un augi nenomāc dārza karalienes (tām nedrīkst trūkt saules gaismas).

Tags

Rozes
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form